İnsan vücudunu hiçbir zaman bilemedik, neden rüya gördüğümüzü ve rüyaların neye göre oluştuğu konusunda hiçbir zaman bilgi sahibi olamadık. Bilimsel olarak açıklamalar bulunmasına rağmen çok sayıda insan neden ve nasıl rüya gördüğü konusunda soru işaretlerine yanıt arasa bile bulamamıştır.

En sık yaşanan halüsinasyonlar neden olur?

Bunun sebebi net olarak bilinmemektedir.

Böcek geziyor hissi

Vücudunuzda zaman zaman böcek geziyormuş gibi bir his yaşayabilirsiniz. Bu halüsinasyonu sık sık yaşayan insanlar vücutlarında böcek olduğunu, özellikle karafatma gibi böcekler olduğu düşüncesine kapılırlar. Özellikle herhangi bir böcek gördüklerinde ve bu böcek hemen ortadan kaybolduğunda kendi vücutlarında geziyormuş gibi halüsinasyon görürler. Aslında vücutlarında böcek yoktur.

Bilinmeyen sesler duyma

Bazen birisinin size seslendiğini duyarsınız. Özellikle çok sessiz olan yerlerde bu duruma daha sık denk gelmek mümkün. Korku ve diğer sebepler halüsinasyonlara sebep olabileceği gibi bunun sebebi de net olarak bilinmiyor. Ses olmamasına rağmen ses duyuyorsanız ve bu çok sık oluyorsa bir tedavi alabilirsiniz.

Koku halüsinasyonu

Bazen insanlar özellikle kalp hastalıkları ve tümörler gibi sebeplere bağlı nedenler dolayısı ile koku duyarlar. Aslında etrafta herhangi bir koku yoktur. Bu durum zaman zaman insanların farklı yemek kokuları duyması ile de yaşanabilir. Kişi hiç sevmediği veya çok sevdiği yemeğin kokusunu hissedebilir ama aslında herhangi bir koku yoktur.

Işık veya cisim görme

Zaman zaman gözlerinizde gezen bazı cisimler görebilirsiniz bunlar normaldir ve halüsinasyon değildir. Ancak havada bir uçak gördüğünüzü düşünürseniz veya sinek gördüğünüzü düşünürseniz ama bu durum gerçekte yoksa buna halüsinasyon denir. Bu genelde çok sık yaşanır ve genelde ışık olarak kendi kendini belli eder.

Yerden yüksekte olan halüsinasyonu

Yerden yüksekte uçar gibi hissediyor musunuz? Veya yatağınızın gece yatarken yerden daha yüksekte havada duruyor gibi hissediyor musunuz? Bu durum çok sayıda insanın başına geliyor ve bu sebeple korkmanıza gerek yok.

Metalik tat halüsinasyonu

Ağzınızda antibiyotik almasanız bile metalik tat oluşuyor ise bu durumu yaşayan insanların olduğunu bilmelisiniz. Metalik tat uzun sürüyorsa bu bir zehirlenme ve başka sebeple olabilir.