Cildimiz bizim bildiğimizden çok daha dayanıklı, ancak bir o kadar hassas yapıdadır. Herhangi bir yanık veya ezik durumunda cilt kendisini herhangi bir dış etken olmadan, yani krem ve benzer madde olmadan bile toparlayabilecek durumdadır. Ancak bazı durumlarda sivilce ve benzer problemler ciltte kendiliğinden bir türlü geçmez ve yerine her zaman daha büyük, daha irin dolu sivilceler çıkabilir.

Herhangi bir dönemde, herhangi bir sebeple cilt üzerinde beklenmedik fazla sivilceler çıkabilir ve bunun bir sonucu olarak kişi cildinde daha önce hiç sivilce çıkmamış olduğunu ve neden bu dönemde sivilce çıktığını düşünebilir.

Sivilce sorunlarından muzdarip olanların en yakından ilgilendiği en iyi sivilce kremleri konusunda ise Türkiye’de bulunan ve sivilceye iyi gelen kremleri paylaşacağız.

C vitamini serumları cilde çok iyi gelirSivilce İçin En İyi Serumlar Hangileridir?

C vitamini serumları sivilce kremlerinden bile daha etkili olabilir. Eğer cildinizde özellikle pütürlü sivilce sorunları yaşıyorsanız herhangi bir sivilce kreminden önce ilk olarak en etkili sivilce tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak C vitamini serumlarını deneyin.

The Ordinary markasının ürünleri bu konuda son derece iyi olduğu gibi, Fransız kozmetik devi La Roche’nin ürünleri de son derece iyi olan ürünlerdir.

C vitamini serumlarında mutlaka kaliteli olan ürünleri tercih edin. Fiyatı 100 TL altında olan C vitamini serumları çok etkili olamayabileceği için, mümkünse 100-300 TL aralığında olan C vitamini serumlarını tercih etmeye çalışın.

Hyaluronic Asit + C ve B5 SerumuSivilce İçin En İyi Serumlar Hangileridir?

Hyaluronic Asit ve içerisinde B5 vitamini bulunan The Ordinary ve diğer markaların ürünlerini kullanabilirsiniz. B5 vitamini cildi onarırken Hyaluronic Asit ise cildin kırışıklıklarını engellemek, daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olmak ve diğer krem ve serumların daha hızlı emilmesine yardımcı olmaktadır.

Hyaluronic Asit ve B5 aynı serum içerisinde olacağı için bu karışımı sürdükten 1 dakika sonra C vitamini serumunu sürebilirsiniz. Gündelik olarak gündüz ve gece 2 kez bunu uygulayabilirsiniz ancak 2’den daha fazla uygulamamlısınız.

A Ve E Vitamini Serumu

A ve E vitamin serumları da cilde son derece iyi gelmektedir. A vitamini cildi en iyi yenileyen ve onaran, sivilcelerin içten tedavisinde en etkili kullanılan vitamin olmaktadır. Bu vitamini hap olarak kullanmak ancak doktor önerisinde olabileceği gibi serum olanı ise cildiniz üzerinde günde sadece 1 kez, tercihen gece yatmadan 1 saat önce cildinize sürebilirsiniz.

Büyük oranda cildinizde olan sivilce sorunları 1 aydan sonra çözülecek ve sivilcelerinize veda etmiş olacaksınız. Ancak tüm bunlara rağmen sivilceleriniz geçmiyor ve devam ediyorsa bu durumda en kısa süre içerisinde bir cildiye – dermotoloji – hekimine başvurmanızı öneririz.

*C vitamini serumları ve diğer serumlar ciltte birkaç dakika yanma, karıncalanma ve uyuşma benzeri belirtiler yapabilirler. Yapışkanlık hissi kaliteli serumlarda 30 saniye içerisinde geçmeye başlayacak ve herhangi bir yapışkanlık kalmayacaktır.