Arının kaç gözü var soruna verilecek cevap toplamda 5 tanedir. Başın üst kısmında 3 adet göz bulunmaktadır. Bunlar arının yakından görmesini sağlar. Aynı zamanda başın iki yan kısmında da petek gözü denen, altıgenlerden oluşan, işçi arılarda 5 bin, erkek arılarda ise 7 bin adet olan gözler bulunmaktadır. Bu gözler ile arılar, çok uzakta olan cisimler 60 kez büyütülmüş şekilde görürler.

Arıların Ömrü Ne Kadardır?

Arıların ömrü yaklaşık olarak 35 gündür. Her koloni içerisinde 20 bin – 45 bin adet işçi arı vardır. Döllenen yumurtalardan oluşan işçi arılar, 21 günde petek gözünden çıkarlar. Koloni içinde ve dışındaki bütün işleri yaparak oldukça yoğun çalışırlar. Bundan dolayı hızlı bir şekilde yaşlanırlar. İşçi arılar genellikle 35 gün yaşarlar.

Arı Sokunca Ölür Mü?

Ari Sokunca Olurler Mi

Arılar sokunca ölürler. Bir insanı soktuktan sonra ölen arılar, sadece 1 kere sokabilirler. Ancak eşek arıları ve yaban arıları gibi farklı türdeki arılar, pek çok kez sokabilir ve sonrasında yaşayabilirler.

Arı Sokması Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Arı sokması durumunda ilk olarak kişinin ve çevresindekilerin panik yapmaması gerekmektedir. Eğer ki mümkünse bölgede oluşan reaksiyonlar incelenmelidir. Yakınlarda bir sağlık kuruluşu varsa öncelikle sağlık kuruluşuna gidilmeli ve kontrol edilmelidir. Daha önceden arı sokması yaşanmış ve herhangi bir olumsuzluk görülmemişse genel olarak bireyler alerjik değildir şeklinde bir yorum yapılabilir. Bu bireyler bazı önlemler alarak bu olumsuz durumu kolay bir şekilde atlatabilirler.

Arıların Baş Kısımlarında Neler Vardır?

Arıların baş bölgesinde bulunanlar şu şekildedir:

  • Antenler: 1 çift antenleri bulunur ve başın tam orta kısmındadır. İşçi arılarda ve kraliçe arıda 12 tane, erkek arıda ise 13 boğum bulunmaktadır.
  • Gözler
  • Ağız Yapısı: Arıların dili ortalama 80 boğumdan oluşmaktadır. Ortasında ise çok küçük tüyler ile kaplı bir kanal bulunmaktadır. Arılar besin maddelerini, bu kanal aracılığı ile emerler.

Eşek Arıları Ortamdan Nasıl Uzaklaştırılır?

Esek Arilari Ortamdan Nasil Uzaklastirilir

Eşek arılarını uzaklaştırmak için şu yöntemler uygulanabilir:

  • Karanfil yağı, sardunya yağı ve limon otu yağlarından yararlanarak arıyı uzaklaştırmanız mümkündür. Yağları eşit miktarda bir kap içinde karıştırın. Karışımı ise sprey şişesinde suyla beraber karıştırarak ortama sıkın.
  • Sprey şişesinde deterjanlı su doldurun. Eşek arısını gördüğünüz zaman bu karışımı etrafa sıkarak uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kraliçe Arı Ne Kadar Yaşar?

Kraliçe arının ömrü yaklaşık olarak 5 seneye kadar yaşayabilirler. Buna ek olarak birçok arıcı, her yıl ya da 2 yılda bir olacak şekilde kraliçe arıyı değiştirmektedirler. Kraliçe arı kaza ile öldüğü zaman ya da yumurta bırakması yavaşladığı zaman işçi arılar, yeni bir kraliçe arı adayı yetiştirirler. Yeni kraliçe arı ise kuluçkadan çıktığı zaman çiftleşmeye ve yumurta bırakmaya başlar. Yeni kraliçe, ana kraliçeyi görmezden gelir ve ana kraliçe ortadan kaybolur.
Kategori: