ABD ve diğer ülkeleri etkisi altına alan korona virüs salgını tüm insanlığı tehdit ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, virüsün giderek daha fazla insanı etkilediğini, insanların bu salgından korunmak için bazı önlemlere dikkat etmesi gerektiğini açıkladı.

Korona virüs salgını bugüne kadar tam 80 bin civarında insanı etkiledi. Bu 80 bin insandan 3 bin kadarı ölürken, kalanların bir kısmı ise iyileşti. İyileşenler çıkarıldıktan sonra yeni sayının 80 bin olduğu belirtilirken, bu insanların karantina ve gözlem altında tutulmaya devam edildiği, başta Çin anakarası olmak üzere çok fazla sayıda ülkede krizlerin ilan edildiği açıklandı.

İtalya, AB’den bütçe esnekliği talep ederken, İran’da ise bazı toplu gösteriler yasaklandı. Virüs Afrika ülkelerini etkisi altına almazken, Çin’den çıkışlar ise son dönemde yasaklanmış durumda.

COVID-19 olarak kodlanan salgın ile ilgili bazı iddialar ise doğru değil.

Korona virüs bazı testler sayesinde kısa süre içerisinde tespit edilebiliyor. Genel olarak belirtiler sadece korona virüsü teşhis etmek için yeterli değil.

Korona virüs hakkında doğru bilinen yanlışlar

Sirkeli su, korona virüsü önler

Yanlış! Korona virüsü engelleyebilecek herhangi bir kimyasal bulunmamaktadır. Sirke genel olarak mikrobu önlemez, içerisinde yakıcı alkol bulunmayan bir sıvıdır. Korona virüsü engellemesi asla mümkün değildir.

Tuz ruhu, çamaşır suyu gibi temizlik ürünleri korona virüsünü önler

Yanlış! Tuz ruhu zaten kullanılmaması önerilen bir kimyasaldır. Aynı zamanda çamaşır suyunun korona virüsü engellemesi mümkün değildir. Çamaşır suyu sadece zeminlerde kullanıldığında korona virüse karşı önlem olabilir. Vücuda asla değdirilmemesi gerekir.

Ilık limonlu su korona virüsü engeller

Yanlış! Korona virüsün limon, çay veya diğer gıda ve içecekler engellemez. Bu içecekler sadece vücut açısında kararınca tüketilmesi durumunda faydalı olabilir. Limonlu ılık su boğazdaki birikintileri götürmekle beraber ağızdaki pis kokuyu engeller.

Kalabalık ortamdan uzak durmak korona virüse karşı önlemdir

Yanlış! Her kalabalık ortamda korona virüslü hasta bulunmaz. Kalabalık olsun veya olmasın sadece 2 insanın olduğu bir yerde bile eğer enfekte olmuş hasta varsa diğer herkese hastalık bulaştırması olağandır.

Korona virüs sadece pis insanları etkiler

Yanlış! Korona virüs temiz insanları da etkileyebilir. İnsandan insana geçen bu virüs solunum yoluyla bulaşmaktadır ve her geçen gün daha fazla insanın hastalığa yakalanıyor olmasının sebebi bu nedenledir.
Kategori: