Taşlar bin yıllardır insanoğlu tarafından bir süs ve takı eşyası olarak kullanılmıştır. Ama sadece bu amaçla değil şifa verici, koruyucu ve önleyici özelliklerine inanıldığı için de binlerce yıl insanlar tarafından kullanılmış ve günümüzde de kullanılmaktadır. Gerek vücut üzerinde takı şeklinde kullanılarak ve gerekse de yaşanan ortamda bulundurularak taşların bu yönlerinden faydalanılmaya çalışılmıştır.

Doğal taşların böyle bir etkisine inananlar olduğu gibi inanmayanların da olması gayet doğaldır.

Ama minerallerin gücü, hangi özellikleri taşıdıkları ve faydalarına ilişkin bu bilgi içerikli makalemiz meraklıların ilgisini çekecektir.

Amber 

amber-tasi-faydalari

Açık sarı veya portakal rengindedir. İlk çağlardan kalmış ve taşlaşmış bir reçinedir. Ruhsal dengeyi, zihin açıklığı ve güveni sağladığına inanılır. Ayrıca mide ağrılarına, merkezi sinir sistemine, bellek kayıplarına, hücre yenilenmesine, zihinsel ve duygusal uyumun sağlanmasında etkili olduğu söylenir. Televizyon, bilgisayar gibi aygıtların, güneş ve X ışınlarının yaydığı kötü enerji ve zararlı etkilerini azalttığına inanılır.

 

 

Ametist

ametist-tasi-faydalari

Yarı şeffaftır ve lavantaya benzer mor renktedir. Uykuda takılırsa kâbusları engeller. Uyanır uyanmaz takılırsa öfke ve sabırsızlığa karşı etkilidir. Başta oluşan ağrılar, saç dökülmesi, kilo kaybı, kan şekeri üzerinde olumlu etkisi vardır. Alkolün ve sigaranın olumsuz etkilerini azaltır.

 

 

Aquamarin

Aquamarine, heart-shape, from Brazil, 32.10 cts

Açık parlak mavi, mavi- yeşil renklerdedir. Güçlendirici, sakinleştirici etkisi vardır. Zihin açıcı, güven duygusunu artırıcıdır. Tiroid, gırtlak, dalak, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Panik atakları azaltır.

 

 

Azurite

azurite tasi nedir

Koyu mavi, mavi- mor renktedir. Alın ve boğaz üzerinde olumlu etkileri olduğu söylenir. Fiziksel gücü artırır, yaratıcılığı, anlayışı ve gerçekleri görmeyi kolaylaştırır. Tiroid, sinüsler, cilt sağlığı ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

 

 

Zümrüt

zumrut tasinin faydaları

Koyu yeşil renktedir. Kalbin güçlenmesini sağlar. Bolluk, barış sadakat getirdiğine inanılan bir taştır. Depresyona iyi gelir ve olumlu rüyalar gördürür. Görmeye iyi gelir ve kan şekerini dengeler.

 

 

Yeşim

yeşim tasinin faydaları

Bazen som bazen şeffaf yeşil renktedir. Duygusal dengeyi sağlar, sadakat, barış sağlayıcıdır. Akciğer, kalp, bağışıklık sistemi ve böbreklere iyi gelir. Kanın temizlenmesinde etkilidir.

 

 

Lapis

lapis taşı neye iyi gelir

Som mavi rengindedir. Meditasyonda daha çok kullanılır. İlham verir ve bilinci yükseltir. Düşünceleri organize eder. Huzursuzluğu alır, utangaçlığı azaltır. Baş ağrılarına karşı yararlıdır.

 

 

Opal

Opal-Tasi-Faydalari

Silikat türü bir taştır ve su içerir. İçe dönük duyguları, duygusal yansımaları, aşkı ve kıskançlığı açığa çıkarır. Duygu ve düşüncelerde dengeyi sağlar. Asitli ve tuzlu gıdaların etkisini azaltır.

 

 

Quartz

Quartz-Tasi-Dogal-Taslar-ve-Faydalari

Mavi, pembe, gri, morumsu renkleri vardır. Şifa amaçlı en çok kullanılan taşların belki de başında gelir. Pek çok formu vardır. Bir enerji deposu olduğu söylenir. Bir meditasyon taşıdır. Vücuttaki tüm sıvıları yeniler, taze sağlık frekansları yayma özelliği vardır. Bağışıklığı artırır B vitamini ve iyodu dengeleyerek tiroide iyi gelir.  Duygusal yaralanmaları, stresi ve öfkeyi alır, yumuşak ve ısıtıcıdır.

 

 

Yakut

yakut-tasinin-faydalari

Kırmızı renktedir ve krom içerdiği için bu nedenle kan şekerine iyi gelir. Tükenmiş beden enerjisini yeniden şarj eder. Aşkı, cesareti, kendine güven duygusunu, başarıya inancı güçlendirir. Alkolden gelen zararlara karşı etkilidir ve kadınların regl dönemlerinde yararlıdır.

 

 

Lal

lal-tasinin-faydalari

Uygun kesilmeli ve mutlaka parlatılmış olmalıdır. Farklı bir kırmızı rengi vardır.  Duygusal ve fiziksel enerjiyi dengeleme özelliği vardır. Kaslara, böbrek ve böbrek taşlarına iyi gelir. Yaşam ve seks gücünü artırır. Kekemeliği azaltır.

 

 

Safir

şifalı-taşlar-safir

Mavi, pembe, yeşil ve mor renkleri vardır.  Ruhsal gücü ve ilhamı geliştirir. Tiroide iyi gelir. Cildi koruyucu ve güçlendiricidir.

 

 

Topaz

Topaz-Taşı-Faydaları

Altın, şampanya sarısı ve pembe rengindedir. Oldukça güçlü bir elektromanyetik alan oluşturur ve göğüs bölgesini etkiler. Yüksek konsantrasyonu sağlar, güveni güçlendirir. Yorgunluklara, korku ve endişelere karşı etkilidir. Karaciğer ve pankreasın temizlenmesinde etkilidir. Kan şekerini düzenler, astral bedenle fiziki beden arasındaki dengeyi sağlar.

 

 

Gümüş

Gümüş-Taş-Ham-madde-Faydaları

Duygusal, ruhsal ve fiziksel uyum sağlayıcıdır. Düşünceleri netleştirir ve dayanıklılığı artırır. Sinir sisteminde oluşan stresleri giderir. Sürekli bir takı olarak taşınmalıdır.

 

 

Altın

Altın-Taş-Ham-madde-Faydaları

Çok iyi bir uyarıcıdır. Özellikle kalp bölgesinde çok yararlıdır. Sinir sistemini ve hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Olumlu enerji verir, hırsı teşvik eder. Diğer taşların etkilerini güçlendirir.

 

 

Elbette yukarıda sıralanan taşlara daha onlarcası eklenebilir. Bu makalede sadece 15 tanesine yer verdik. Bu taşlardan bir ya da birkaçını taşıdığınızda hem farklı renk ve güzellikte bir aksesuar taşımış olacak ve hem de olumlu etkilerinden faydalanmış olacaksınız.Yazımızın girişin bölümünde belirtildiği gibi bu ve bunun gibi taşlar vücutta taşınabildiği gibi aynı zamanda ev yad a iş yerinizin bir köşesine de değişik ve büyüklükteki ebatlarda koyulabilir.

 

Kategori: