Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kısa süre önce Çin’de başlayan Wuhan virüsü ile ilgili acil durum ilan etmekte gecikti, başkan bu konuda özür diledi. Wuhan virüsü aşırı hızlı yayılan bir salgın olsaydı ne olacaktı? Dünyanın merkezinde olan WHO bu konuda yine hata yapsaydı bu hata affedilebilir bir hata olur muydu? Olmazdı, çünkü geride kalan insan sayısı çok azalırdı veya yok olabilirdik.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, WHO’ya göre daha etkili açıklamalar yaptı ve daha fazla hızlı bilgiler sundu. Buna rağmen BM çatısı altında yer alan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hızlı hareket edemedi ve tepkileri üzerine çekti.

Bazı kimseler bu durumun ardında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yöneticilerinin Çin’den çekindiklerini ve Çin’in WHO’ya savaş açabileceğinden endişe ettiğini yazarken, bazıları ise tam tersini yazdılar.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) herhangi bir ilaca onay bile vermiyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sanılanın aksine dünyada tedaviler üzerinde çalışmalar düzenliyor ve birçok konuda sağlık alanını kontrol ediyor olsa bile ABD bu konuda WHO’ya göre daha etkili bir ülke. ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, WHO’ya oranla ilaçlar üretiyor, kısa süre içerisinde aşılar elde edebiliyor ve bütçesi WHO’ya oranla daha etkili bir şekilde kontrol edilebiliyor.

Birleşmiş Milletler, bugün ABD tarafından bile sık sık eleştiriliyor. BM’nin etkili kurumlarının hızlı ve zamanında hareket etmediği, Suriye ve Libya’da yaşananlara müdahale etmek konusunda bile geciktiği sık sık BM’ye yönelik eleştiri konusu oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise bu alanda son dönemde nasibini alan kurumlar arasında yer aldı. ABD Gıda Ve İlaç Dairesi ve ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi birçok kişi tarafında bu dönemde daha fazla dikkatle dinlendi ve yaptığı açıklamalar daha doğru bulundu .

Hiçbir zaman %100 etkili olamayacak

BM, bugüne kadar hiçbir zaman yerinde ve zamanında hareket etmeyi başaramadı. Gerek bütçe kontrolleri, gerek diğer sebepler dolayısı ile beklenmeyen adımlar attı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise bu konuda çoğu insanın güvendiği bir kurum olmasına rağmen son adımı ile milyarlarca insanın hayatını tehlikeye attığı eleştirileri yayıldı ve bu nedenle uzun süre boyunca %100 etkili olamayacağını kendi eliyle kanıtlamış oldu.

Yine de olası bir durumda en güvenilir olan kurum BM ve bünyesinde yer alan kurumlar oluyor.

Kaynaklar ve ileri okuma:

WHO

Sosyal medya
Kategori: