Ekmek sevmeyen insanlar bile gerek köfte içerisinde, gerek ise farklı gıdalarla ekmek yemek zorunda kalabiliyor. Gıda tüketimi insanlığın devamı için en önemli şartlar arasında yer alıyor. İnsanın pili olarak bilinen gıdalar eğer ki insan vücudunda yeterli oranda alınamaz ise bunun sonucunda ölümle karşı karşıya kalmak mümkün olabiliyor.

Çok eskiden insanların ekmek veya benzer makarna gibi ürünler yemedikleri biliniyor. Çünkü nedeni basit; eskiden bu ürünler üretilmiyordu, yoktu.

Binlerce yıl önce insanların elma ve benzer meyveleri bile bilmediği biliniyor.

Bugün bile milyarlarca insan açlık yaşıyor ve bu insanlar her zaman tüketilebilecek ucuz olan çikolata gibi ürünleri bile tüketemeyebiliyor. Bunun yanında makarna ve benzer kıyma gibi ürünleri tüketmemiş, tadını ve görüntüsünü bile bilmeyen milyarlarca insan var.

Örneğin ekonomik nedenli olmayarak bazı gıdaların olmadığı Kuzey Kore’de milyonlarca insan et ve et ürünleri başta olmak üzere Kinder ve benzer markaların ürünlerini tüketebilmiş değiller.

Afrika’da ise yine benzer olarak makara gibi çok ucuz olan gıdalar bile tüketilemez derecedeler.

Nasıl bulunduğu kesin olarak bilinmiyorEkmek, Un, Süt Nasıl Bulundu?

Ekmek, un ve benzer maddeler, gıdaların nasıl bulunduğu konusunda kesin bir kanıt yok. Ancak yapılan çalışmalarda buğdayın bulunması bunun yanısıra un gibi maddelerin bulunması çok farklı yöntemlere dayanıyor.

Ekmeğin 8.000 yıl önce bulunduğu, ancak o dönemde ekmeğin bugün olduğu gibi olmadığından söz ediliyor. O dönemde insanların taşlar ile buğdayları ezdiği ve bunun sonucunda ekmek üretmeye çalıştıkları tahmin ediliyor. Yine kesin olarak bu konuda bilimadamlarının yaptıkları çalışmalarda netlik bulunmuyor.

Süt nasıl bulundu? Sorusunun yanıtı ise insanların 5.000 yıl öncesinde sütü bulmasına dayanıyor. İnsanlık 5.000 yıldır süt içiyor ve bugün artık çok daha fazla insanın içebildiği bir içecek olarak yer alıyor. Sütün 5.000 yıl önce tüketilmeye başlasa da 8.000 yıl önce bulunduğuna yönelik tahminler var.

Kısaca bakıldığında birçok temel bugün tüketilen doğadan gelen ürünlerin 8.000 yıl ila 5.000 yıl önce bulunduğunu söylemek mümkün. Keza bu ürünlerin nasıl bulunduğu hakkında ise tesadüf eseri mi, yoksa başarının bir sonucu olarak mı bulunduğu ile ilgili soru işaretleri bulunmakta.

Kategori: