En Çok Sigara İçilen Ülkeler 2020

Sigara son yıllarda dünyada giderek daha fazla insanın kullanmaya başladığı tütün maddeleri arasında ilk sırada yer alıyor.

ABD ve diğer birçok ülkede insanlar sigaranın kullanım yaşının gittikçe düştüğünden yakınıyor. Türkiye’de 18 yaş altına satışı yasak olmasına rağmen birçok satıcı bu yasal kararı görmezden geliyor ve 18 yaş altı olsun veya olmasın her isteyen sigara satışı yapıyor. Sonuç olarak bugün 12 yaşın altına kadar gerileme eğiliminde olan sigara kullanımı, özellikle ergenler arasında ilgi odağı olma isteğinden kaynaklanırken, yetişkinler arasında bile dikkat çekme, vakit geçirme amacı olarak kullanılıyor.

Sigaranın herhangi bir stres giderici etkisi bulunmazken, uyuşturucu etkisi de bulunmuyor. Psikolojik olarak mutluluk veren bir madde olarak görülen sigara daha çok insanların kişisel amaçlar uğruna kullandığı ürünler arasında yer alıyor.

Sigara kullanım oranı hangi ülkelerde nasıl?

Sigara kullanım oranı her ülkede farklı olmasına rağmen, çok sayıda ülkede yüksek olduğu BM raporları ve resmî verilere göre doğrulanmış durumda.

En çok sigara içilen ülke %52 ile Kiribati iken Türkiye Cumhuriyeti’nin komşu ülkesi Yunanistan’da 3. sırada geliyor.

Ülke AdıToplam Sigara İçme Oranı Erkek Sigara İçme OranıKadın Sigara İçme OranıNüfus 2019
Etiyopya% 4.708.90%% 0.50112078730
Panama6.60%10.60%% 2.604246439
Gana% 6.75% 13.10% 0.4030417856
Barbados% 7.00% 13.10% 0.90287025
Ekvador8.65%% 14.00% 3.3017373662
Nijerya% 9.2517.40%% 1,10200963599
Benin% 9.35% 17.70% 1.0011801151
Nijer9.40%18.60%% 0.2023310715
Uganda% 9.6516.40%% 2,9044269594
Svaziland10.60%% 19.00% 2.201148130
Umman% 11,0021.00%% 1.004974986
Kolombiya11.10%% 16.006.20%50339443
İran11.10%21.50%% 0.7082913906
Hindistan11.15%20.40%% 1.901366417754
Senegal% 12.0523.40%% 0.7016296364
Haiti12.30%22.10%% 2,5011263077
Özbekistan% 13.1024.90%1.30%32981716
Kenya% 13.3524.60%% 2.1052573973
Kosta Rika13.40%% 18.50% 8.305047561
Meksika% 13.7020.80%6.60%127575529
Dominik Cumhuriyeti14.10%% 18.809.40%10738958
Sri Lanka% 14,4028.40%% 0.4021323733
Komorlar% 14.5523.10%% 6.00850886
Avustralya14.90%16.70%% 13.1025203198
Kanada14.95%% 17.70% 12.2037411047
Liberya15.00%27.60%% 2.404937374
Brezilya15.30%19.30%% 11.30211049527
Suudi Arabistan% 15,4027.90%% 2,9034268528
Zambiya15.55%26.50%4.60%17861030
Tanzanya15.65%% 27,503.80%58005463
Malawi% 15.7025.40%% 6.0018628747
Niue15.85%% 20.3011.40%1615
İzlanda16.05%% 17.0015.10%339031
Brunei16.20%% 29,303.10%433285
Singapur16.50%28.00%% 5.005804337
Zimbabve16.65%31.20%% 2.1014645468
Danimarka% 17.0017.60%16.40%5771876
Amerika Birleşik Devletleri17.25%19.50%15.00%329064917
Honduras% 17.7033.30%% 2.109746117
Jamaika17.90%29.90%5.90%2948279
Paraguay18.10%28.30%% 7.907044636
Mozambik18.65%31.40%5.90%30366036
Güney Afrika% 18,9531.40%% 6.5058558270
Myanmar% 19.0031.60%6.40%54045420
Birleşik Krallık19.15%19.90%% 18.4067530172
Mali% 20.0036.80%3.20%19658031
Slovenya20.20%22.30%18.10%2078654
Bangladeş20.25%39.80%% 0.70163046161
Burkina Faso20.25%36.00%% 4.5020321378
İsveç% 20.6020.40%20.80%10036379
Finlandiya20.85%23.20%% 18.505532156
Mauritius21.70%40.10%% 3.301269668
Tayland% 21.8541.40%2.30%69625582
İrlanda22.15%22.40%21.90%4882495
Japonya22.15%33.70%10.60%126860301
Malezya22.20%43.00%% 1.4031949777
Norveç22.25%22.40%22.10%5378857
Kamerun22.35%43.80%% 0.9025876380
Pakistan22.45%41.90%3.00%216565318
Portekiz22.60%31.50%% 13.7010226187
Uruguay23.05%26.70%19.40%3461734
Belçika23,25%26.50%% 20.0011539328
İsviçre23.30%26.90%19.70%8591365
Fas23.40%45.40%% 1.4036471769
Kamboçya23.45%44.10%% 2.8016486542
Azerbeycan23.45%46.50%% 0.4010047718
Lüksemburg23.60%% 25.8021.40%615729
Bolivya% 23.8030.50%17.10%11513100
Moritanya23.85%44.00%% 3.704525696
Arjantin23.95%29.50%% 18.4044780677
İtalya24.00%28.30%19.70%60550075
Nepal24.10%37.10%11.10%28608710
Vietnam24.20%47.10%1.30%96462106
Çin24.70%47.60%1.80%1433783686
Malta% 24,9529.70%20.20%440372
Hollanda% 25,0526.20%23.90%17097130
Mısır25.10%49.90%% 0.30100388073
Namibya25.15%38.90%11.40%2494530
Fiji25.55%38.70%% 12.40889953
Moldova25.55%45.70%% 5.404043263
Filipinler25.75%43.00%% 8.50108116615
Seyşeller25.90%43.00%% 8.8097739
Türkiye25.95%39.50%% 12.4083429615
Moğolistan26.50%47.70%5.30%3225167
Kazakistan26.60%% 43,909.30%18551427
Ermenistan26.90%52.30%1.50%2957731
Güney Kore27.00%49.80%% 4.2051225308
Kırgızistan27.00%50.40%3.60%6415850
Fransa27.70%29.80%25.60%65129728
Lesotho% 27.7555.10%% 0.402125268
Polonya28.05%32.40%23.70%37887768
Bahreyn28.20%48.80%% 7.601641172
Macaristan28.40%32.00%24.80%9684679
Belarus28.40%46.20%10.60%9452411
Slovakya28.65%39.70%17.60%5457013
ispanya29.20%31.30%27.10%46736776
Arnavutluk29.40%51.20%% 7.602880917
Romanya29.80%36.90%22.70%19364557
Samoa29.95%41.00%18.90%197097
Litvanya30.15%38.10%22.20%2759627
Tonga30.15%% 47.3013.00%104494
İsrail30.25%41.20%19.30%8519377
Almanya30.35%32.40%28.30%83517045
Ukrayna31.70%49.40%% 14.0043993638
Gürcistan31.70%57.70%5.70%3996765
Andorra32.50%37.20%27.80%77142
Laos32.85%56.60%9.10%7169455
Estonya33.05%41.20%24.90%1325648
Avusturya35.15%35.50%34.80%8955102
Küba35,25%52.70%17.80%11333483
Bulgaristan% 35.3042.40%28.20%7000119
Sierra Leone36.00%60.00%12.00%7813215
Hırvatistan36.45%39.40%% 33,504130304
Letonya36.60%48.90%24.30%1906743
Şili38.00%% 40,0036.00%18952038
Lübnan38.20%45.40%31.00%6855713
Bosna Hersek38.60%47.20%% 30.003301000
Endonezya39.90%76.20%3.60%270625568
Ürdün40.45%70.20%10.70%10101694
Rusya40.90%59.00%22.80%145872256
Sırbistan41.65%43.60%39.70%8772235
Yunanistan42.65%52.60%32.70%10473455
Nauru47.50%43.00%52.00%10756
Kiribati52.40%63.90%40.90%117606

 

Dünyanın en kalabalık şehri içeriğimize de göz atmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ülkelere Göre Kürtaj Rakamları 2020

Ülkelere Göre Kürtaj Rakamları 2020

Evrensel Kan Yaratmak Mümkün Mü?

Evrensel Kan Yaratmak Mümkün Mü?