Bilgisayar oyunlarında cihazın performansını ölçmeye yarayan programlara FPS adını veriyoruz. Özellikle profesyonel oyuncular tarafından sıklıkla kullanılıyor. FPS yani Frame Per Second, görüntünün ne sıklıkla değiştiğini ölçüyor. Film veya video seyrederken, oyun oynarken, vb. 18 FPS’nin altına düşen her resim gerçekçiliğini kaybediyor. 18 FPS’nin nedeni, insan gözünün algılayabildiği görme düzeyi olmasıdır.

Aşağıda birbirinden mükemmel 12 FPS ölçme programı yer almaktadır.

Listeye geçmeden önce aşağıdaki içeriklerimize de mutlaka göz atmanızı öneririz:

En İyi Oyun Bilgisayarı

En İyi Oyuncu Kulaklığı

En İyi Strateji Oyunları

En İyi Hikayeli Oyunlar

2 Kişilik PC Oyunları

Fraps FPS Ölçme Programı

FPS Ölçme Programı  – 2021 Güncel – FPS Ölçüm İçin En İyi 12 Öneri

Alanının en eski ve en iyi uygulamalarından biridir. FPS ölçümü yapmanın yanında screen shot almanıza da yardımcı olur. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanılabilen bir FPS ölçme programıdır. Windows’un 2000 ve üstü sürümleri için geçerlidir. İlk kez 1999 senesinde kullanıcılarının karşısına çıkmıştır.

Oynadığınız oyunun FPS seviyesini ölçerek görüntü kalitenizi arttırmaya çalışabilirsiniz. Profesyonel kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir uygulama olmayı başarmıştır. Beepa tarafından geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüştür.

Ayrıca bilgisayar hızlandırma programı detaylarına da bakabilirsiniz.

MSI Afterburner

FPS Ölçme Programı  – 2021 Güncel – FPS Ölçüm İçin En İyi 12 Öneri

Piyasadaki tüm markalar için geçerli bir kullanım özelliği vardır. Bilgisayarınızın ekran kalitesini ölçer, oynadığınız oyunun veya girdiğiniz uygulamanın görüntüsünü böylece kontrol edebilirsiniz. Hız aşırtma, OC tarayıcı gibi uygulamaları da mevcut olan MSI Afterburner dijital alanında size çok faydası dokunacaktır.

Ayrıca diğer bir önemli özelliği de ücretsiz olmasıdır. MSI Afterburner bedavadır. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Nvidia Shadowplay

FPS Ölçme Programı  – 2021 Güncel – FPS Ölçüm İçin En İyi 12 Öneri

FPS ölçümü yapmanın yanında birçok avantajı daha mevcuttur. Ekran videosu çekmenize olanak verir. Youtube, Instagram, vb. sosyal medya kanallarına canlı yayın vermenizi sağlar. Yüksek görüntü kalitesinde işler çıkarmanıza olanak verir.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda Nvidia Shadowplay’ı kullanabilirsiniz. Görüntü kaydetme özelliğinin olması özellikle oyun oynayanlar için birebirdir. Oynadığınız oyunu çekerek internette kolayca yayınlayabilirsiniz.

Steam

FPS Ölçme Programı  – 2021 Güncel – FPS Ölçüm İçin En İyi 12 Öneri

2003 yılında piyasaya sürülen Steam yazılımını bilgisayarınıza yükleyerek uzun vadede kullanma şansı elde edebilirsiniz. Oynadığınız oyunun veya seyrettiğinizin videonun FPS değerini kolayca ölçebilirsiniz. Oyun videoları çekerek sosyal medyada yayınlama şansı elde edebilirsiniz.

C++, Java, Objective- C gibi programlama dillerine sahip Steam yazılımı Microsoft Windows, Mac OS, Linux, vb. platformlarda kullanılabilir. Bu işletim sistemlerine sahip cihazlarda Steam sayesinde rahat bir şekilde FPS ölçebilirsiniz.

Steam en iyi ücretsiz oyunlar listesini de inceleyebilirsiniz.

Bandicam

FPS Ölçme Programı  – 2021 Güncel – FPS Ölçüm İçin En İyi 12 Öneri

Yukarıda bahsedilen FPS programlarından çok daha iyidir. Hem kullanımı kolaydır hem gelişmiş bir teknolojisi mevcuttur. Oynadığınız oyunun bir köşesinde FPS değerini, CPU ve GPU sayılarını, vb. görebilirsiniz.

Tüm bu özelliklerin haricinde video çekme yeteneğine de sahip bir uygulamadır. Oynadığınız oyunların görüntülerini ve videolarını kaydedebilirsiniz. FPS değerlerini ekranın bir köşesinde, size ayrılan yerde, inceleyebilirsiniz. Bilgisayarınıza ait tüm kontrolü elinizde tutmak istiyorsanız bu programa ihtiyacınız vardır. Bandicam, bu konuda sizlerin yardımcısıdır.

FPS Monitör

FPS Ölçme Programı  – 2021 Güncel – FPS Ölçüm İçin En İyi 12 Öneri

Ekrandaki performansı ve hızı ölçen yazılımlardan biri de FPS Monitör’dür. GPU, CPU, FPS değerleri, vs. ekranınızın bir köşesinde belirtilir. Oynadığınız oyunun kalitesini bu değerler etkileyecektir. Oyuna dair sizlere bilgi verir.

Ülkemizdeki ilk FPS ölçme programı sayılabilir. İlk olması açısından gayet yeterli bir dizayna ve işleve sahiptir. Cihazındaki sistem sorunlarından haberdar olmak, onları çözmek için uğraşmak, ısı ve fan sistemi gibi detaylara sahip olmak için FPS Monitör’ü tercih edin. Piyasadaki en iyi FPS ölçme programlarından biridir.

Cam App

FPS Ölçme Programı  – 2021 Güncel – FPS Ölçüm İçin En İyi 12 Öneri

Girdiğiniz programın kalitesini arttıran Cam App’i FPS ölçme, bulut bilgisi, sıcaklık, vb. işlevler için kullanabilirsiniz. Cihazın performansını ikiye katlar. Görüntü kalitesinde düşme olmasını engeller. Böyle bir durumu sizinle paylaşır. Ayrıca telefon ve tablet gibi mobil cihazlar tarafından senkronize olarak hizmet verebilir.

En iyi FPS ölçme araçlarından biri olan Cam App’i kullanırsanız ikinci programı aramaya ihtiyaç duymazsınız. Ekranın bir köşesinde CPU, GPU, oyun kontrol, oyun geçmişi, vs. hakkında detaylı analize sahip olabilirsiniz.

GeForce Experience

FPS Ölçme Programı  – 2021 Güncel – FPS Ölçüm İçin En İyi 12 Öneri

FPS ölçme yapan GeForce Experience, video görüntüsü bile alabilir. FPS değeri ölçmenin yanında ekran görüntüsü alma özelliğiyle de oldukça önemli bir programdır. Çektiğiniz görüntüleri web’de sergileme şansı elde edebilirsiniz. Sosyal medyada kanal açıp oyun videoları paylaşabilirsiniz.

Oynadığınız oyunların performansını arttırır. Sizlere canlı yayın yapma imkanı sağlar. Oyun görselinde filtreleme yapma şansı tanır. Renk, ışık, kontrast ve doygunluk gibi alanlarda kısıtlamalar yapabilirsiniz. Görebileceğiniz en iyi açıyla oyunu oynama fırsatı kazanabilirsiniz.

AIDA64

FPS Ölçme Programı  – 2021 Güncel – FPS Ölçüm İçin En İyi 12 Öneri

Diğer bir FPS ölçe programımız: AIDA64. Alanında en iyisi denilebilecek bir programdır. Bilgisayarınıza kurulumunu yaptıktan hemen sonra çalıştırabilirsiniz. Cihazınızdaki her türlü veriye ulaşmanızı sağlar. GPU değeri, bilgisayarın fan sistemi, sıcaklığı, vb. AIDA64 sayesinde kolayca kontrol altına alınabilir.

Bilgisayara dair her türlü işlemi rahatlıkla yapmanızı sağlar. Video, oyun, vb. uygulamalarının yanında cihazın işleyişini de denetler. Performansın azalıp azalmadığını ölçer. Rapor oluşturarak sizlere bilgi verir. Cihazın çalışmasına ait her şeyi bu raporlarda kontrol edebilirsiniz.

Rapor özelliğinin olması, çok önemlidir. Hazırladığı sistem raporlarını sizlere anında sunar. Takılma, yavaşlama, ısınma, vb. problemleri çözmek için sizlere yardımcı olur. AIDA64 kalitesinden asla ödün vermeyin. FPS ve cihaz yeterliliği açısından oldukça işe yarayan bir programdır.

ASUS GPU Tweak

FPS Ölçme Programı  – 2021 Güncel – FPS Ölçüm İçin En İyi 12 Öneri

Asus imzası taşıyan bu kartlar sayesinde oyun oynarken görüntü kaymasına, takılma ve yavaşlama sorunlarına güle güle diyeceksiniz. Bilgisayar performansının devamlı artmasında yardımcınızdır. Cihazın güç kaybetmesi, yeteneğinde sorun oluşması, vs. durumlarına elinden geldiğince destek olur.

Oyunların FPS değerini devamlı gösterir. Ayrıca GPU ve fan sistemleri hakkında detaylı bilgi verir. Sessiz modu, hız aşırtması, oyun modu, vb. alternatifleri mevcuttur. Sayısal değerleri sizin tasarlayacağınız bir ekranda gösterir. Bilgisayarınızı kişileştirmeye yardım eder. Bellek birleşme, sistem servisleri, vb. tamamen sizin bilginiz altındadır.

Fur Mark

FPS Ölçme Programı  – 2021 Güncel – FPS Ölçüm İçin En İyi 12 Öneri

Cihazın işlevlerini yerine getirip getiremediği, bazı değerler hakkında bilgi verip vermediği, vb. konularla ilgilenen bir uygulamadır. Cihazınızın sıcaklık, soğukluk, GPU, vs. değerlerini ölçer. Sizleri bu konuda bilgilendirir.

FPS değerini ölçerek oyun ve video gibi görsel araçları daha etkili kullanmanızı sağlar. Onlardan alacağınız verimi daima yükseltmek, Fur Mark’ın temel hedefidir. Programın ücretsiz olması, daha çok kişi tarafından kullanılmasına olanak verir. Uzun zaman diliminde Fur Mark’ı bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Ücretsiz video düzenleme programı listesine de bakabilirsiniz.

PlayClaw5

FPS Ölçme Programı  – 2021 Güncel – FPS Ölçüm İçin En İyi 12 Öneri

PlayClaw5, serinin en etkili sürümleri arasında yer alır. PlayClaw ailesinin en kullanışlı programıdır. FPS değeri, sıcaklık, filigran, vb. hakkında sizlere rapor sunar. Ayrıca oynadığınız oyunları kaydetmenizi sağlar. Bu kayıtları Instagram, Facebook, vb. sosyal medya kanallarında yayınlayabilirsiniz. Ayrıca Youtube’da da kişisel bir kanal açarak orada da yayın yapabilirsiniz.

Genelde profesyonel oyuncular tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Web sitesinde deneme sürümü vardır. Kısa bir süre de olsa deneme versiyonundan istifade edebilirsiniz. Ne kadar fonksiyonel olduğunu ve işe yaradığını hemen fark edeceksiniz. FPS ölçme programı sıralamasında yukarılarda yer alır. Uzun vadede kullanmak üzere cihazınıza PlayClaw5’i indirebilirsiniz.

FPS Ölçme Programı Hakkında Merak Edilenler

FPS ölçme programsız mümkün müdür?

FPS değerleri programlar sayesinde ölçülebilir.

FPS, GPU, CPU gösteren programlar hangileridir?

Fraps, Bandicam, MSI Afterburner, Cam App, GeForce Experions, vb. FPS değerlerinin yanında CPU ve GPU seviyelerini de gösterir.

Gezginler’den FPS ölçme programı indirmek mümkün mü?

Evet mümkündür. Gezginler’in web adresine tıklayarak aradığınız her türlü FPS ölçme programına ulaşabilirsiniz.

FPS Gösteren Program listesi hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Kategori: