Film tadında bir deneyim imkânı sunan en iyi hikayeli oyunlar, dünya genelinde her yaş kesiminde büyük bir ilgi ile takip edilmektedir. Yeni ve eski fark etmeksizin birçok farklı konuya sahip hikayeli oyunlar, oyuncuları da hikayelerinin içine sürüklemekte ve gerçekçi bir oyun imkânı sağlamaktadırlar.

The Last of Us

En İyi Hikayeli Oyunlar İçin 11 Öneri

En iyi senaryoya sahip oyunlardan biri olan 2013 yapımı the Last of Us, Teksas’ta yaşayan Joel adında bir baba ve babasıyla birlikte yaşayan Sarah adında bir kızın doğum günüyle başlamaktadır. Doğum günü sırasında cordyceps adlı bir mantar, bulaştığı insanları insan öldüren canavarlara dönüştüren bir hastalık yaymaya başlamıştır. Joel, kardeşi ve kızı ile birlikte olayların ortasından kaçmaya çalışırken, kızı Sarah bir asker tarafından öldürülür.

Bu sahneden 20 sene sonra, Joel ve iş ortağı Tess, silah kaçakçılığı yapmaktadırlar. Robert isimli bir gangsterin silahlarını çalması üzere silahlarını geri almak için Robert’e ulaşan ekip, silahları geri almanın tek yolunun Ellie isimli bağışıklık sahibi bir kızın hastalıklı karantina bölgesinden çıkarılması gerektiğini öğrenirler. Bu şekilde başlayan oyunda çeteler arası savaş ve hastalıkların arasında Ellie ve onu korumak isteyen bir adamın hikayesi anlatılmaktadır.

En iyi hayatta kalma zombi filmleri listesini de inceleyebilirsiniz.

Read Dead Redemption

En İyi Hikayeli Oyunlar İçin 11 Öneri

2010 yılında piyasaya sürülen oyunun hikayesi 1911 yılının Amerika ve Meksika sınır bölgesinde geçmektedir. John Marston isimli karakter eski bir çete üyesidir ve eşi ile oğlu devlete bağlı ajanlar tarafından kaçırılmıştır. Ailesini teslim almasının tek yolu ise eskiden bağlı olduğu çetenin başındaki adamlar ve aynı zamanda eski arkadaşları olan Bill Williamson ve Javier Escuella karakterlerini yakalayıp ajanlara teslim etmektir.

Bill’i yakalamak üzere yola çıkan John, Bill’in adamları tarafından vurulmuştur ve hayatını MacFarlane adlı bir çiftçi kurtarmıştır. Eşi ve oğlunu kurtarmak için yeniden Meksika’ya dönen John, ailesine bir süre sonra kavuşsa da kısa bir süre sonra Edgar Ross isimli bir karakter, John ve ailesinin yaşadığı yere baskın yapmaktadır. Bu sırada karısı ve Jack adlı oğlunu bir ata bindirerek baskından kaçıran John, baskın yerinde öldürülmektedir. Babasının intikamını almak isteyen Jack, 3 yıl sonra Edgar Ross’un peşine düşmektedir. Meksika sınırında bir ırmağın kenarında hayatını sürdüren Edgar ve Jack, ördek avında karşı karşıya gelmekte ve bu karşılaşmadan Jack galip çıkarak intikamını tamamlamaktadır. Bu senaryosuyla RDR2, en iyi hikayeli oyunlar listesinde kendine yer bulmakta.

Far Cry 3

En İyi Hikayeli Oyunlar İçin 11 Öneri

Ubisoft tarafından çıkarılan Far Cry serisinin 3. oyunu olan Far Cry 3, Jason Brody adlı bir karakter ve yakın bir arkadaşın skydiving yaptığı bir tatil sırasında, haritalarda görünmeyen ve korsan istilası altında olan bir adaya düşmeleri ile oyun başlamaktadır. Vaas adlı bir korsanın lider olduğu adada Jason Brody ve yakın arkadaşı esir alınmaktadır. Ancak adada sadece korsanlar değil, ada yerlileri de bulunmaktadır. Bu yerliler tarafından kurtarılan Brody, Vaas adlı korsandan intikam almak istemekte ve olaylar gelişmektedir. Bu hikayesi ile de En İyi Hikayeli Oyunlar listemizde kendine yer bulmakta.

Tomb Raider

En İyi Hikayeli Oyunlar İçin 11 Öneri

Film tadında ilerleyen bir senaryoya sahip olan Tomb Raider, arkeolog ve kaşif bir babanın kızı olan Lara Croft adlı karakterin, gemi yolculuğuna çıkması ile başlamaktadır. Keşif amaçlı çıktığı yolun 22. Gününde gemi kaza yapmaktadır. Buradan sağ bir şekilde kurtulan Croft, bir adaya kendini atmaktadır. Oyun buradan itibaren genişleyerek devam etmektedir.

The Witcher 3: Wild Hunt- Blood and Wine

En İyi Hikayeli Oyunlar İçin 11 Öneri

Dizi çekimlerinin de yapıldığı the Witcher serisinin özelliği oyunun bitmesine rağmen farklı sonlarının yer almasıdır. Geniş the Witcher evrenindeki 3. oyun diğer oyunların devamı olarak çıkmış ve elfler, büyücüler, cüceler ve diğer yaratıklar ile birlikte her senaryosu beğeni toplayan bir oyun olmuştur. En iyi hikayeli oyunlar listesinde de başı çeken oyunlardan birisidir.

En iyi 10 mini dizi önerilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

The Walking Dead

En İyi Hikayeli Oyunlar İçin 11 Öneri

Dizisi ile de bilinen the Walking Dead, ilk çıkış yaptığı 2012 senesinden beri en iyi hikayeli oyunlar arasında yerini korumaktadır. Çizgi grafiklerine sahip the Walking Dead, bir zombi ve hayatta kalma oyunudur. Hikayesinde, Lee adlı bir profesör, senatörü karısıyla birlikte olduğu gerekçesi ile öldürmekte ve hapis cezası almaktadır. Zombi istilasının başlaması ile Lee, 8 yaşındaki bir kız çocuğu ile bu kargaşa içinde tanışmaktadır. Aralarındaki etkileyici ve duygusal hikâyeyi anlatan oyun, Telltale Games tarafından yazılmıştır.

Alan Wake

En İyi Hikayeli Oyunlar İçin 11 Öneri

Oyuna ismini veren Alan Wake karakteri, bir gerilim yazarıdır. Son yıllarda pek hikâye üretemeyen yazar, eşi Alice ile birlikte kısa bir tatile çıkmaya karar vermiş ve burada yaratıcılığının artacağına inanarak yanında daktilosunu da getirmiştir. Tatilde iyiden iyiye bunalan Alan, artık hissettiği baskıya dayanamamış ve sinirli bir şekilde evden çıkmıştır ancak çıktıktan kısa bir süre sonra eşi Alice’in evden çığlıklarının geldiğini duymuştur. Eve doğru koşan Alan, yabancı birisinin Alice’, sürükleyerek evden çıkardığını ve göle doğru götürdüğünü görmüştür. Ardından kendisi de göle atlayan Alan, kısa bir süre sonra bilincini kaybetmiştir. Kendine geldiğinde, kaza yapmış bir arabanın içerisinde uyanan Alan ile birlikte oyun başlamaktadır.

The Elder Scrolls V Skyrim

En İyi Hikayeli Oyunlar İçin 11 Öneri

2011 yapımı the Elder Scrolls V Skyrim, ilk çıkıştığı yaptığı andan itibaren yüksek beğeni toplamış ve rekor kopya satmış bir oyundur. Oyuncular, oyun içerisinde farklı evrenleri keşfedebilmekte ve verilen görevleri yapmama ya da erteleme hakkına sahiptir. Oyunun hikayesi ise dünyanın sonunu getireceği kehanetlerde söylenen Alduin isimli bir ejderhayı öldürme çabalarıdır. Ejderha tanrısı olarak da bilinen Alduin’in öldürülme olayları, Obviliondan 2 yüzyıl sonra, Nir gezegenindeki Tamriek kıtası üzerinde bulunan Skyrim’de geçmektedir. En iyi hikayeli oyunlar listemize girmeyi kesinlikle hakeden oyunlardan bir tanesidir.

Grim Fandango

En İyi Hikayeli Oyunlar İçin 11 Öneri

3 boyutlu grafikler içeren ilk macera oyunu olma özelliği taşıyan Grim Fandango, 1998 yılında piyasaya kara mizah ve neo nair tarzı ile çıkarılmıştır. Oyunun hikayesine göre, ruhlara, ebedi huzura varacakları dört senelik bir lüks seyahat paketleri satan Manuel Calavera, Ölüm Departmanı adlı çalıştığı seyahat acentasında sürekli olarak patronu tarafından yönlendirilen 2. sınıf kişiler ile ilgilenmektedir. Bu durumdan rahatsız olan ve 1. sınıf kişilere hizmet vermek isteyen Manny, bu isteği patronu tarafından öğrenildikten sonra görevinde askıya alınmıştır. Çalışmadığı bu süre zarfında gizli bir yer altı örgütü olan LSA’ın başı Salvador Limones ile tanışan Manuel, kendi başına gelenlerin içyüzünü öğrendikten sonra Ölüler Diyarı’ndaki kirli işeri yok etmek amacı ile 4 senelik bir göreve başlayacaktır.

Assassin’s Creed II

En İyi Hikayeli Oyunlar İçin 11 Öneri

Bir seri oyunu olan Assassin’s Creed II, Ezio adlı karakterin, babasının ve erkek kardeşinin idam ile suikast edilmiş olmasından sonra, kendi babasının da aslında bir suikastçı olduğunu öğrenmiştir. Babasının izinden gitmeye karar veren Ezio’nun hikayesinin anlatıldığı oyun, birçok ince detay içermesi ile en iyi hikayeli oyunlar arasında yerini almıştır.

En iyi işlemci seçenekleri yazımızdadır.

Mafia

En İyi Hikayeli Oyunlar İçin 11 Öneri

Mafia oyununun baş karakteri bir taksi şoförü olan Thomas Angelo isimli normal bir adamdır. Bir gün Salieri isimi bir mafya ailesinin adamları, baş karakter Thomas’ın taksisine düşman mafya adamlarından kaçmak üzere binmektedir. Artık iki mafya arasındaki savaşın arasında kalmış olan Thomas, Salieri ve adamlarını taşıdığı için düşman mafya tarafından süikaste uğramıştır. Salieri’ye sığınan Thomas, zaman ilerledikçe mafyanın bir parçası olmaya başlamıştır. Onun sıradan hayatından çok farklı bir dünya olan mafya yaşamına ayak uydurmaya çalışan Thomas, vicdanlı bir karaktere sahip olması sebebi ile bu süreçte çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır.

The Godfather serisi ile büyük benzerlikler ve mesajlar taşıyan Mafia oyunu, 2002 çıkışlı olmasına rağmen en iyi hikayeli oyunlar arasında hala ilk sıralarda anılmaktadır.

En İyi Hikayeli Oyunlar başlıklı içeriğimizle ilgili yorumlarınızı bekliyoruz. Önereceğiniz, en iyi senaryoya sahip oyunlar varsa da bunları bizimle paylaşabilirsiniz.