Web 3, internetin daha fazla gelişmiş bir versiyonu olarak tanımlanabilir. Üçüncü nesil internet olarak da anılan web 3.0 teknolojisi, internetin daha deneyimli ve yapay zeka ile birleştirilerek daha gelişmiş bir noktaya ulaşmasıdır. Gelişme göstermekte olan web 3.0 teknolojisine uyumlu olan web 3.0 coinleri ise, şimdiden yatırımcıların ilgi alanına girmeyi başarmıştır. Web 3 coinleri, web 3.0 teknolojisinin kullanımı ile kazanç elde edilmesini sağlayan para birimleridir. Özellikle son dönemlerde sıklıkla yatırımcılar tarafından tercih edilmekte olan metaverse coinlerinde olduğu gibi web 3.0 coinlerinin de kendine ait bir ekosistemi bulunmaktadır. Web 3.0 coinleri, farklı hacimleri ve etki alanları ile birbirinden ayrı özelliklere sahip olabilmektedir. İşlem hacminin büyüklüğü ve projeleri ile en çok tercih edilen web 3 coinleri şu şekilde sıralanabilir;

11. Helium (HNT)

Helium HNT

Helium, düşük menzilli geniş alan ağı ile üretilmiştir. Helium coin, blockchain tabanlı bir teknolojidir. Bu projede, Helium madenciliği oldukça popülerlik kazanmış durumdadır. Yatırımcılar, uzun vadede kazanç elde etmek için HNT tercih etmektedir. Bu projenin temel hedefi ise, IoT iletişimini güçlendirmektir. Aynı zamanda, IoT cihazlarının hotspot olarak kullanılması sonucunda da kullanıcıların HNT kazanmalarına da imkan sağlanmaktadır.

10. Chainlink (LINK)

Chainlink LINK

Chainlink, ethereum üzerine kurulu bir projedir. Oldukça hızlı bir yükseliş yakalayan Chainlink aynı zamanda, yüksek işlem hacmini de korumayı başarmaktadır. LINK, kripto para piyasasında yer alan en iyi web 3.0 coinleri arasında yer almaktadır. Chainlink, akıllı sözleşme oluşturulmasını ve veri aktarımının kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bu ayrıcalığı ile de yatırımcılar arasında oldukça popüler ve sık tercih edilmektedir.

9. Theta (THETA)

Theta THETA

Theta, 2017 yılında kurulmasına rağmen 2019 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Theta, bir videonun iki uç nokta arasında düşük maliyet ve yüksek kalite ile gönderilmesini sağlayan bir platformdur. Theta’nın savunduğu durum ise, yüksek video kalitesinin dünyanın her yerinde aynı olması gerektiğidir. Theta kullanıcıları, bilgi işlem ve bant genişliğini paylaşarak Theta Fuel token kazanmaktadır.

8. Kusama (KSM)

Kusama KSM

Kusama, blok zinciri ve web geliştiricilerinin kolay, hızlı ve daha pratik bir test ortamını kullanmasını sağlamakta olan bir platformdur. Kusama aynı zamanda, Web 3 Vakfı tarafından da desteklenmektedir. Oldukça hızlı bir onay süresine sahip olan Kusama, oldukça fazla kullanıcıya sahiptir.

7. The Graph (GRT)

The Graph GRT

Ethereum ile oldukça bezerliği bulunan The Graph aynı zamanda, ethereum alternatifleri arasında da kabul görülmektedir. Web 3 coinleri arasında en iyi sıralamada yer alan The Graph, web 3.0 teknolojisindeki uygulamalar için güç kaynağı görevi üstlenmektedir. Kullanıcıların, AltGraph ya da SubGraph olarak API oluşturmasına ve kullanmasına da imkan sağlamaktadır.

6. Filecoin (FIL)

Filecoin FIL

Filecoin, merkeziyetsiz dosya saklama ve veri depolama sistemidir. Kullanıcılara, veri depolama için düşük maliyetli bir alternatif sunmaktadır. Filecoin, bulut depolama sisteminin daha güvenli ve kesintisiz bir sistemi olarak da görülmektedir. Kullanıcıların sabit depolama alanı kiralaması ile Filecoin sisteminde depo sağlayıcısı olmasına imkan sunmaktadır. Bu işlemin yapılması ile kullanıcılar Filecoin jetonları da kazanmaktadır.

5. Decentraland (MANA)

Decentraland MANA

Decentraland, web 3 coinleri arasında şimdiden yerini almış durumdadır. Bu ekosistemde kullanıcılar, ev ve arsa gibi gayrimenkullerin alım satımını yapabilir ve ayrıca satın alınan gayrimenkulleri kiralayabilir. Kullanıcılar aynı zamanda bu ekosistem ile ev inşa edebilir, karakter geliştirebilir ve görevlerin yerine getirilmesi mantığına dayalı olan oyunları oynayabilir. Tüm bunlar MANA coini aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

4. Basic Attention Token (BAT)

Basic Attention Token BAT

Basic Attention Token, ethereuma bağlı en iyi web 3 coinleri arasında yer almaktadır. Bu platform, daha çok dijital reklamcılığı hedef almaktadır. Dijital reklamcılığa oldukça farklı bir boyut kazandırmayı hedefleyen bu platform, ilerleyen zamanlarda tüm tarayıcılarda kullanılabilir olmayı da planlamaktadır.

3. Flux (FLUX)

Flux FLUX

Flux, bulut depolama sistemine yeni bir tarz kazandırmaktadır. Blok zincir tabanlı uygulama, depolama ve dağıtım gibi çözüm odaklı paketlere sahiptir. Flux, kullanıcıların dApp’ler oluşturmasını sağlamaktadır. Açık kaynağa sahip olan Flux, şimdiden en iyi web 3 coinleri sıralamasında yerini sabitlemiş durumdadır.

2. Polkadot (DOT)

Polkadot DOT

Polkadot, blockchain ağlarını birbirine bağlamaktadır. DOT tokeni ile sahip olduğu ağ üzerinde sorunsuz ve hızlı bir şekilde işlem yapılmasına imkan sunan Palkadot, oldukça yüksek işlem hacmine sahiptir.

1. Audius (AUDIO)

Audius AUDIO

Ethereum tabanlı olarak hizmet sunan Audius, bir müzik akış platformu olarak web 3 coinleri arasında oldukça popülerlik kazanmıştır. Bu platform, müzisyenleri, müzik sevenleri ve hayran kitlelerini bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Aynı zamanda, aracı firmaların kaldırılmasını ve bu firmalara ödenen meblağların sanatçılara aktarılmasını planlamaktadır.