Cildimiz sürekli olarak bakıma ihtiyaç duymuyor gibi görünebilir. Ancak aslında cildimizin ihtiyaç duyduğu bakım rutini sürekli olarak uygulanmalıdır. Zaman zaman cildimizin bakıma ihtiyacı olmadığını düşünsek bile her zaman için cildimizin bakıma ihtiyacı olduğu gerçeğini asla aklımızdan çıkarmamalıyız.

En etkili cilt bakım yağları serilerinden tutun da, kendiniz alacağınız cilt bakımı için en iyi yağlar serilerine kadar her türlü yağın cildiniz üzerinde belirli etkileri ve kişiden kişiye farklılıkları olabilir. Premium serisini aldığınız bir markanın yağ serisi size iyi gelmezken, bir başkasına ise son derece iyi gelebilir.

Hindistancevizi yağı

Nedir: Hindistancevizi yağı çoğu zaman tüketilebilir yağlar arasında yer almaktadır. Halk arasında bazı içeceklerin içerisine konabilir, gün içerisinde bir kaşık olarak tüketilebilir. Bağırsaklarınızı yumuşatacağı için kabızlık ve benzer sağlık sorunlarını engellediği belirtilir. Ancak hindistancevizi eğer ki %100 hindistancevizi yağı ise tüketime uygundur. İçerisinde farklı kimyasallar varsa tüketilmesi bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Nasıl etkili olur?: E vitamini ile dolu, hindistancevizi yağı geleneksel bir nemlendirici olarak kullanılabilir. Yağ asitlerinden dolayı hindistancevizi cildiniz üzerinde koruyucu bir bariyer görevi görür ve nemi cildinizin içerisinde kalmasını sağlayarak uzun süre boyunca cildinizi doğal olarak nemli tutabilir.

Hindistancevizi yağı nasıl kullanılır: Hindistancevizi yağı asla dolaba konmamalıdır. Yağ direkt oda sıcaklığında kalmalı, aşırı sıcak veya soğuk ortamda saklanmamalıdır. Güneş altında saklanması asla doğru değildir. Bununla beraber hindistancevizi her gün kullanılabilecek yağlar arasındadır, hindistancevizi ne için kullanılır?

  • Nemlendirici
  • Saç bakımı
  • Kurulukları gidermek
  • Mantar gibi cilt sorunlarının belirtilerini hafifletmek, kokuyu engellemek
  • Cilt üzerindeki kuru ve çatlak görünümü engellemek

İçin ve daha birçok farklı nedenle hindistancevizi yağı kullanılabilir. Her gün kullanılmasında sakınca yoktur. Ancak sürekli olarak gün içerisinde defalarca kullanılması durumunda sivilce gibi çok ciddi cilt sorunlarına ve cildin tıkanmasına sebep olarak batıklar ve benzer sorunlar oluşturabilir.

Argan Yağı

Argan yağı nedir: Fas argan ağacının fındıklarından elde edilerek özel olarak üretilen argan yağı maalesef ki birçok kişi tarafından yanlış olarak kullanılmakta, bunun sonucunda ise çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Genellikle kadınların saç bakım ürünlerinin içerisine eklediği argan yağının saçlarda çok fazla kullanımı bakımdan öte saçların daha fazla yağlanmasına sebep olur ve bu yağlanma yağ bırakılsa bile uzunca bir süre saçınızın yağ dengesinin bozulmasına ve saç derinizin çok ciddi reaksiyonlar vermesine sebep olabilir. Argan yağı son derece güçlü bir nemlendirici ve besleyici bir yağ olarak tarif edilmektedir.

Nasıl etki eder?: Argan yağı E vitamini, antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri ile doludur. Gündelik olarak normal bir nemlendirici yerine kullanılabilir. Ancak sıvı formda olmasına rağmen genellikle çok sıvı değildir ve bu sebeple çok fazla kullanılması cilt üzerinde tıkanmalara ve sebum dengesini bozmaya sebep olabilir. Bu sebeple çok fazla kullanılması asla önerilmemektedir. Argan yağı kullanımının kısıtlı bir şekilde sadece günde 1 kez belirli kuru bölgeler için kullanılması önerilir. Kuru olmayan ve yağlı bölgelerde argan yağı asla kullanılmamalıdır.

Saçlarınızda da argan yağının kullanımı eğer saçınız çok kuru ise ve saç deriniz pul pul dökülme sorunu oluşturuyor ise aktif olarak banyo öncesinde 2 saat önce sürülerek kullanılabilir. Çok uzun süre saçınızı argan yağına boğmak saçınızın beklenmedik düzeyde yağlanmasına, bir süre sonra dökülmelere ve ciddi kaşıntı ve benzer sorunlara sebep olabilir. Özellikle saf argan yağının saça sürekli olarak çok fazla sürülmesi normal sürülmesinden daha iyi sonuçlar doğurmaz, aksine daha kötü sonuçlarla karşılaşmanıza sebep olabilir.

Bu yağ sadece kuru cilt için değil, birçok farklı sebeple kullanılabilir. Argan yağı ne için kullanılır? Sorusuna verilebilecek yanıt çok fazladır. Saç kuruluğunu gidermek, gül hastalığı olarak adlandırılan hastalığın tedavisinde ve daha birçok farklı nedenlerle kullanımı mümkündür. Yağın kullanım alanlarından bir tanesi de aktif olarak yüz bakım jellerinin öncesinde yüzün bu yağ ile yıkanması ve yüzün çok fazla kurumasını az da olsa engellemek yönünde olabilir.

Kuşburnu yağı

Kuşburnu yağı nedir: Şili’de yetişen güllerden elde edilen bu yağ, özellikle de cilt bakımı konusunda çok sayıda ürünün içerisinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Kuşburnu yağı nasıl etki eder?: Bu yağ esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir ve E, C, D ve beta karoten vitaminleri içerir. Cildin korunması, beslenmesi, bakımı gibi sebeplerle kullanılması mümkündür.

Kuşburnu yağı nasıl kullanılır?: Yaşlanma karşıtı için de aktif olarak kullanılabilecek olan bu yağ her gün 1 kez mümkünse gece saatlerinde kullanılması önerilmektedir.

Jojoba yağı

Jojoba yağı nedir: Jojoba yağı birçok sebeple kullanılması mümkün olan yağlar arasında yer almaktadır. Bununla beraber tüm dünyada en fazla kullanılan ilk 3 yağ arasında gösterilmektedir ve binlerce farklı sorunun tedavisi ve bakım için kullanımı mümkündür: Jojoba yağının özellikle kalitelisini kullanmak gereklidir. Bazı su ile karıştırılmış olan çok sıvı jojoba yağlarının etkisi çok daha düşük olmakta, aynı zamanda farklı yağlar ile karıştırılan jojoba yağı faydadan çok zarar verebilmektedir.

Özellikle Türkiye gibi ülkelerde bazı satıcılar jojoba yağı yerine sıvı yağ ve zeytinyağı karışımlarını pazarlamaktadırlar ve buna sık sık denk gelmek mümkündür. Bunu engellemek için özellikle jojoba yağını satın alırken belirli markaların ürünlerini satın almak ve güvenilir olan markaların kapalı paket ürünlerinden asla vazgeçmemek gerekir.

Jojoba yağı aldığınız zaman yine bu koyu kıvamda olan yağı her gün kullanmak mümkün olsa bile kullanım alanınıza göre kısıtlı olarak kullanmak çok daha iyi bir tercih olacaktır.

Jojoba yağı nasıl etki eder?: Jojoba yağı cildimizin yapısına benzer olduğundan, cildimize uyumlu olan bir yağdır. Özellikle de cilt kuruluklarının dışında çok fazla cildinizde kaşıntı, dökülme ve benzer kızarıklık sorunları yaşıyorsanız sürdüğünüz zaman hemen etki ederek harekete geçer ve cildi onarıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Cildinizin onarımı için sadece jojoba yağı değil, aynı zamanda B5 onarıcı serumlar ve kremler kullanılması daha etkili sonuçlar almanızı sağlar.

Neden kullanılır?: Cildin kurumasını engellemek ve dengelemek için günde 2 kez aktif olarak bir kez sabah, bir kez ise akşam saatlerinde kullanılabilir. Ancak mutlaka her kullanımdan sonra güzel bir yüz yıkama jeli ile yüzde kalan kalıntılar giderilmelidir. Aksi durumda ciltte tıkanıklıklar yaşanması mümkün olabilir. Bunu engellemek için özellikle çok kuru cilt tipine sahip değilseniz sadece 1 kez her gün akşam veya sabah saatlerinde, veya istediğiniz saatte kullanabilirsiniz. Sakallarınızın kaşıntısını engellemek için, cilt nemlendirmek için ve yüz bakımı yağmak, aynı zamanda genital bölgenizdeki kuruluğu gidermek için az biraz jojoba yağı kullanarak sorunları çözebilirsiniz.