Her yıl binlerce insan uzmanlara sadece bu alışkanlık nedeniyle başvuruda bulunuyor. Psikiyatristlere yapılan başvuruların bir bölümünün tek sebebi tırnak yeme alışkanlığı olurken, uzmanlar ise bu duruma karşı birçok farklı seçenek ile bağımlılara tedavi sunuyor.

Tırnak yeme alışkanlığı aslında bir bağımlılık olmaktan öte bir hastalık olarak görülebiliyor. Özellikle ellerimizde bulunan mikropların sayısı milyonlarla anılıyor ve tırnakların yenmesinin mide, yemek borusu gibi organ parçalarımıza da büyük oranda zarar verebileceği düşünülüyor.

Kemiğin daha incesi olarak bilinen tırnak oldukça sert yapıda ve oldukça keskin olabiliyor. Tüm bunlar hesaba katıldığında ise tırnağın özellikle de tüketilmesinin çok ciddi sonuçlarının olabileceği unutulmaması gereken bir durum.

Tırnak Yemeye Son Veremiyorlar

Bazı insanlar tırnak yemek istemese bile bilmeden bunu alışkanlık haline getirebiliyorlar. Bu durumda çok sayıda insan olduğu bilinirken, özellikle de bu sorundan kurtulmak her zaman kolay olmayabilir. Tırnak yeme alışkanlığından kalıcı olarak kurtulmak için kişinin de çaba harcaması ve aynı zamanda iradesine sahip olması ve gerekli ise destek alması gerekiyor.

Eğer çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı sorununa denk geldiyseniz öncelikle bunun kötü bir davranış olduğunu ve toplum içerisinde çok fazla mide bulandırıcı bir soruna sebep olacağını anlatın. Aynı zamanda kendisinin bu sebeple mikrop kapabileceğini ve ölümcül sonuçlar ile karşı karşıya kalabileceği gerçeğini bir kez hatırlatın.

Bununla da anlamıyor ve eylemlerine devam ediyorsa acı tırnak cilalarını kullanmak tüm tırnak yeme hastaları için alışkanlığı bırakmakta faydalı olabilir. Bu ürünler çok tatsız olduğu için kişi bir süre özellikle 30 gün kadar veya kendi belirlediği süre boyunca bu ürünleri kullanarak tırnak yeme alışkanlığını durdurabilir.

Ancak tüm bunlar yeterli olmuyor ise kişi uzun süredir bu alışkanlığı bırakamadı ise bu durumda acil olarak olmasa bile en kısa süre içerisinde bir uzmandan yardım almak gerekebilir. Bu durum hastalık seviyesine varabilir ve bu sebeple kişiler özellikle toplumda sorunlar yaşayabilir, aynı zamanda çok ciddi hastalıklar mikropların vücutlarına girmesinden dolayı gelecekte de kendileri için sorun oluşturabilir.

*Zaman zaman yapılan bu eylem bir hastalık sınıfında olmayabilir.