Toplumun her kesiminin aklında olan ve öğrenmek istediği soru, libido nedir? olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü günlük yaşantıyı ilgilendiren bir kelime olması ve cinsellik ile ilgili olması, libidonun tanımını öğrenmeye itiyor. Peki, genel anlamda libido nedir? Kısaca düşünecek olursa, “cinsel dürtü” libido olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle bazı durumlarda libido seviyesinde düşüklükler olurken, bazı durumlarda da artışlar olabilmektedir? Şimdi sizlere tüm bu durumlardan detayları ile birlikte bahsetmeye çalışacağız.

Libido Ne Demek?

Cinsel aktivitelerin gerçekleştirilmesi ve bu çerçevede oluşan cinsel dürtülerin tamamını tanımlayan kelime, libido olarak adlandırılmaktadır. Bu kelime ilk olarak Sigmund Freud’un öğrencisi olan Edoardo Weiss tarafından ortaya atılmıştır. İlk kez 1935 yılında kullanılan bu kelime, farklı şekillerde tanımlanmış ve libidonun değerlerine en ince ayrıntısına kadar yer verilmiştir. Freud da bu konuda çeşitli iddialar ortaya atmış ve aşağıdaki sonuçlar değerlendirilmiştir.

 • Libido nedir? İnsanın yaşama gücüne ulaşması için gereksinim duyduğu enerji olarak adlandırılan bir kelimedir.
 • Freud, libidoyu tanımlamanın yanı sıra, libidonun zararlı olduğunu da öne sürmüştür.
 • Libidonun zararlı olduğu iddiasını ortaya atan Freud, bu çerçevede libido düşürücünün de icat edilmesine yardımcı olmuştur.
 • Libidonun ters anlamlı kelimesi ise, destrudo’dur. Destrudo, insanda yer alan ölme, yok olma isteğidir. Libido ise destrudo’nun karşıt anlamlı kelimesi olarak Freud tarafından ortaya atılmıştır.
 • Tıpta, libidonun düşük olması bir problem olarak adlandırılmaktadır. Kadınlarda östrojen, erkeklerde ise testosteron hormonunun düşmesine sebep olduğu için, çeşitli hormon takviyeleri gerekmektedir.
 • Kadınlar, erkeklere göre cinsellikten daha çabuk soğuyor. Detayları içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Yukarıda sizler için libido kelimesinin tanımından, libido kelimesinin ortaya çıkışından ve sürecinden detayları ile birlikte bahsetmeye çalıştık. Peki, libido nedir? sorusundan sonra önemli olan, libido neden düşer? sorusunun cevabı nedir? Sizlere bu sorunun cevaplarını açıklamaya çalışalım.

Libidom Yükseldi ve Düştü Ne Demek?

Libidom Yükseldi ve Düştü Ne Demek?

Libido; cinsel dürtü ve cinsel aktivitelerin gerçekleştirilmesi isteği olarak adlandırılır. Bu çerçevede düşünülecek olursa, libidom düştü ne demek? Cinsel dürtünün ve cinsel aktivite gerçekleştirme isteğinin azalması, libido düşüklüğü olarak adlandırılmaktadır. Bu durum tıpta bir sağlık problemidir. Çeşitli hormon takviyeleri ile ortadan kaldırılabilir.

Libidom yükseldi ne demek? Kişinin, eşi ile cinsel aktivite gerçekleştirme isteğinin yükselmesi, libido yüksekliği olarak adlandırılmaktadır. Libido yüksekliği çeşitli sebepler ile ortaya çıkabilir. Aynı durum, libido düşüklüğünde de geçerlidir. Peki, bunu etkileyen unsurlar nelerdir?

Libido Düşüklüğü Neden Oluşur?

Libido Düşüklüğü Neden Oluşur?

İnsan hayatının giderek monotonlaşması, bazı sıradan aktivitelerin de artmasını sağlamıştır. Ancak tek sorun bu da değil. Çünkü bu tür monotonlukların artması, stres ve depresyon gibi durumların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu durum da, kişide cinsel dürtü, yani libido düşüklüğünü meydana getiriyor. Peki, libido neden düşer? Şimdi sizlere bunu etkileyen faktörlerden bahsetmeye çalışalım.

 • Soğuk Havalar: Güneşte D vitamini yer alır. D vitamini de, testosteron ve östrojen hormonlarını olumlu yönde etkiler. Bu nedenle sıcak havaların, libidoyu yükselttiği gerçeği vardır. Ancak bunu tamamen sıcak havaya da bağlayamayız. Bu çerçevede eşlerin kendi değerlerini kendileri belirlemesi gerekir.
 • Stres: Stresli bir yaşam, her daim libidonun en önemli düşmanı olmuştur. Bunun için uzmanlarda çeşitli yazılar yayımladı. Peki, bunun çözümü nedir? Derin nefes almak ve libido yükseltici hareketler yapmaktır. İçeriğimizin devamında bunun detaylarını öğrenebilirsiniz.
 • Aşırı Şeker Kullanımı: Uzmanların araştırmalarına göre aşırı şeker, insanın halsizlik problemi ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle de libido düşüklüğü meydana geliyor. Aynı zamanda fazla şeker kullanımı, testosteron ve östrojen hormonlarının seviyelerinin düşmesine yardımcı oluyor.
 • İlaçlar: Bazı antidepresan ve hamilelik öncesi ile sonrasına yönelik ilaçlar da libido seviyesinde düşüşleri meydana getirebilmektedir. Bunun için ilaçların yan etkilerini kontrol edip, doktorunuzla detayları görüşmelisiniz.

Yukarıda yer alan hususlar göz önünde bulundurulduğunda, libido seviyesinde çeşitli değişiklikler meydana gelebilmektedir. Bu değişiklikler, herkeste aynı seyretmez ve yalnızca çoğunlukta etkili olmaktadır. Tamamen doğru olacak diye bir kural kesinlikle mümkün değildir. Peki, tüm bunlara karşın, libido nasıl yükselir? Size bunlardan bahsedelim.

Libido Nasıl Yükselir?

Libido Nasıl Yükselir?

Hemen hemen herkeste etkili olan belli başlı yöntemler dikkatle uygulandığında, insanlarda libido seviyelerinin arttığı gözlemlenmiştir. Libido seviyesinin yükselmesi için önemli olan düzenli hayat geçirmek olduğu için, teknikler de bu çerçevede değişkenlik gösterir. Peki, libido yükselten yöntemler nelerdir?

 • Düzenli Uyku: Uzmanların uyarılarına göre yetişkin bir insanın günde ortalama olarak 7 saat uyuması gerekir. Bu da düzenli uykuya işarettir. Aynı zamanda düzenli uyku uyumak, testosteron ve östrojen hormonlarını olumlu yönde etkilemektedir.
 • Egzersiz Yapmak: Egzersiz yapmanın insan vücuduna pek çok olumlu etkisi vardır. Çünkü insan vücudunun dinç ve dirençli kalmasını sağlar. Bu durum da, libido seviyenizi yükseltir.
 • Stressiz Hayat: Stresli günler geçirmek, insanı pek çok yönden olumsuz etkiler. Bu olumsuzluklardan biri de libido düşüklüğüdür. Böylece stressiz bir hayat geçirmek, libido seviyenizin yükselmesine yardımcı olacaktır.
 • Özel Yiyecekler: Şekerin testosteron ve östrojen hormonlarını düşürdüğünü içeriğimizde öğrenmiştik. Aynı zamanda tükettiğimiz yiyeceklerde de buna dikkat etmeliyiz. Şeker tüketim oranını düşürmemiz gerekir. Daha çok yağ oranı düşük ve protein oranı yüksek yiyeceklere yönelmemiz daha doğrudur.

Vücudun yeterli seviyede testosteron ve östrojen hormonu üretebilmesi için, bu hususlara sonuna kadar dikkat edilmesi gerekir. Bunlara dikkat edildiğinde, kişideki libido seviyesi yükselecektir.

Regl Libidosu Ne Demek?

Regl Libidosu Ne Demek?

PMS, regl öncesi dönemi tanımlar ve bu dönemde kadınlarda pek çok olumsuzluklar ortaya çıkmaya başlar. Endişelenme, huysuzluk, sinirlilik, stres ve şişlik, bu olumsuzluklardan bazılarıdır. Böylece bu dönemde libido seviyeleri düşer. Ancak regl döneminde artık PMS dönemi atlatıldığı için, östrojen hormonunda artışlar başlar. Kadınlar sevgiye normalde olduğundan daha fazla gereksinim duyarlar. Bu nedenle regl dönemlerinde libido seviyesinde artış olduğunu net bir şekilde söylemek mümkündür.

Libido Problemleri İçin Hangi Doktora Gidilmesi Gerekir?

Kadın ve erkeklerde yaşanması olası problemlerin başında, libido problemleri ilk sırada gelir. Bu nedenle de çoğu durumda doktora gereksinim duyulmasa da, bazı durumlarda doktora danışmak gerekebilir. İşte bu durumlarda Endokrinoloji doktoruna danışmanız gerekir. Endokrinoloji uzmanları, sizlere libido yükseltmek veya düşürmek için bazı tedavi veya ilaçlar uygulayacaktır. Tetikleyen bir hastalık olup olmadığı da burada incelenir.

Libido nedir? Libido düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir? gibi soruların cevaplarını sizlere içeriğimizde detayları ile birlikte vermeye çalıştık. Faydalı ve ilginizi çeken bir içerik olduğunu umuyor ve sağlıklı günler diliyoruz.