FDA için yapılan bir araştırmada sigaraların söndürüldükten sonra ne kadar çevreye zarar verdiği konusunda bir araştırmaya imza atıldı. Yapılan araştırmaya göre sigaralar söndürüldükten sonra normal bir sigarada bulunan nikotin oranının %14’ü kadar etkin kimyasal emisyon üretiyor ve bu durum herkesi şaşkına düşürecek kadar çok fazla.Sigaralar Söndürüldükten Sonra Bile Kimyasal Emisyonlar Üretiyor

ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nden (NIST) çevre mühendisi Dustin Poppendieck, bu durumdan dolayı ‘şaşkınlık’ yaşadığını ve bu durumla ilgili olarak araştırmaların beklenenden daha farklı sonuç verdiğini açıkladı. İnsanların sigara tüketiminin giderek arttığı bir dünyada her gün milyarlarca sigara içiliyor. 1 milyardan daha fazla insanın direkt ve dolaylı olarak sigara içtiği, bunların büyük bir bölümünün her sabah, öğle ve akşam saatlerinde sigara içerek günlerine devam ettikleri biliniyor.

2.100 sigara test edildiSigaralar Söndürüldükten Sonra Bile Kimyasal Emisyonlar Üretiyor

Ekipler 2.100 adet sigarayı metal bir kap içerisine koydular ve insan benzeri sigara içen bir robot ile bu sigaraları test ettiler. İnsan eli değmeden ve insan nefesi almadan bu robotlar 2.100 sigarayı çeşitli zamanlarda test ettiler ve sonucunda ortaya ne kadar kimyasal emisyon çıktığı ve sigaraların söndürüldükten sonra bile çevreye ve insanlara ne kadar fazla zarar verebileceği anlaşılmış oldu.

Araştırmalar, yaptıkları araştırmada yeni söndürülen sigara uçları kapatıldıktan sonra, sigaraların yaydığı sekiz kimyasalı üst düzey teknolojik aletler ile ölçtüler; bunların dördü FDA’nın zararlı veya potansiyel olarak göz önünde bulundurulması gereken kimyasallardı.Sigaralar Söndürüldükten Sonra Bile Kimyasal Emisyonlar Üretiyor

Triasetin ve diğer etken maddelerin çok zararlı olmadığı, bazen maddelerin ise son derece zararlı olabildiği bilgisi paylaşıldı. FDA adına yapılan araştırmada sigaranın zararlarının daha da fazla olabileceği bir kez daha ortaya çıkarılmış oldu.

Kısa süre önce Türkiye’de ve tüm dünyada insanlar çeşitli farklı e-sigaraları tercih etmeye başlamıştı. FDA tarafından yaptırılan bu araştırmada sigaraların emisyon sorunlarına sebep olduğu, çevre ve insan sağlığına zarar verdiği bir kez daha kanıtlandı. Ancak e-sigara olarak bilinen sigaralara bu sebeple geçmenin daha da zararlı olabileceği, elektronik sigaraların normal sigaraya oranla daha fazla insan vücudu ve çevreye zarar verme potansiyellerinin olduğu biliniyor.
Kategori:

Etiketler: