Uçaklar son yılların en önemli ulaşım ve hava araçlarından. Giderek daha fazla ülkede, daha fazla sayıda uçak satın alınıyor ve bunun bir eseri olarak uçak üreticisi şirketler her geçen gün AR-GE çalışmalarını daha fazla güçlendirmeyi sürdürüyor. Boeing ve diğer büyük uçak üreticisi şirketler her yıl milyarlarca dolarlık uçak siparişi alıyor ve bunların üretim aşamasında binlerce insan çalışıyor. Bir uçağın üretimi ve sonrasında teknik bakımı yine üretici şirketler tarafından yapılıyor. Olası bir durumda bu üretici şirketler her türlü desteği sağlamakla yükümlü oluyorlar.

Teknolojik bir takım gelişmeler sonucunda uçaklarda artık oto pilot sistemleri geçmişe göre çok gelişti, kaptana bir şey olması durumunda bile uçak bir süreliğine havada kalabilecek durumda kendi kendini kontrol edebilir, yüksekliği arttırabilir veya diğer adımları kendi kendine uygulayabilir. Ancak buna rağmen uçaklar henüz %100 güvenli değil.Şimşekler, Kuşlar Ve Diğerleri Uçakları Düşürebilir Mi?

İnsan yapımı hiçbir ürüne %100 garanti verilemez, verilse bile bu garanti doğru bir garanti olmaz. Ancak uçaklar buna rağmen dünyanın en güvenli ve en garantili ürünleridir. İnsan canı söz konusu olduğunda bu konuda devletler ve şirketler son derece etkin çalışmak zorundalar.

Tüm bunlara rağmen skandallar olmuyor değil; Boeing havayollarına ait bir uçak geçtiğimiz aylarda bir sistem hatası sonucu düştü ve yüzlerce insan ölmüştü.

Kuş sürüsü veya şimşek uçakları düşürebilir mi?

Uçakların düşmesi için pilot hatası, motor hatası gibi durumların ortaya çıkması veya yazılımsal bir hatanın meydana gelmesi gerekiyor. Uçağın camı patlasa bile bir uçağın düşmesi pek mümkün değil. Ancak bir yazılım hatası sonucunda uçak düşebilir ve yüzlerce insanın ölümüne sebep olabilir.Şimşekler, Kuşlar Ve Diğerleri Uçakları Düşürebilir Mi?

Kuş sürülerinin uçaklarda büyük hasara sebep olması mümkün. Ancak uçakların uçtuğu yükselikte herhangi bir kuş sürüsünün olması pek olası değil. Bu nedenle çok istisnai durumlar haricinde bir uçağın kuş sürüsü nedeniyle düşmesi pek de olası görülmez. Ancak çok fazla kuş sürüsü uçak kalkış irtifasında ise ve gerekli önlemler alınmamış ise bu sebeple düşebilir ve yüzlerce insan ölebilir.

Uçakların üst katmanı şimşek çaksa bile bunu geçirmeyecek malzeme ile kaplanır ve şimşek uçağın sadece tek tarafına değil, gövdesine yayılır. Bunun sonucunda ise uçağın gövdesinde şimşeğin etkisi kısa sürede yok olur.

Uçaklar en güvenli ulaşım aracıdırŞimşekler, Kuşlar Ve Diğerleri Uçakları Düşürebilir Mi?

Araba, gemi ve diğer ulaşım araçlarına oranla uçaklar en güvenli ulaşım araçlarıdır. Bu ulaşım araçları %100 düşmeme garantisi verilmiş araçlar olmamakla birlikte, zaman zaman kazalar olması ve yüzlerce insanın ölmesi mümkündür.

Bir gün içerisinde tüm dünyada yaşanan trafik kazalarına bakılacak olursa en tehlikeli ulaşım aracının taşıtlar olduğu ve ilk sırada otomobillerin geldiği rahatlıkla fark edilebilir.

Kaynaklar ve ileri okuma:

Federal Havacılık İdaresi (ABD)

Boeing

Yerel kaynaklar