Koyu turkuaz rengi, turkuvaz ya da türkuvaz şeklinde de isimlendirilir. Yeşile çalan açık mavi bir renktir. Turkuaz kelimesi, Türkiye’nin Akdeniz sahillerinin renginden esinlenilerek türetilmiştir. Fransızca Türk kelimesinin ifade edilmesinden türetilen turkuaz rengi, aynı zamanda Türk mavisi şeklinde de söylenir.

Turkuaz Hangi Renklerin Karışımından Oluşmuştur?

Turkuaz renginin oluşması için birkaç rengin karışması gerekmektedir. Turkuaz rengi, ana renkler dışındaki bazı renklerin düzgün bir şekilde karıştırılarak ortaya çıkması ile meydana gelmektedir. Turkuaz rengini oluşturmak için ise mavi ve yeşil rengi karıştırılır. Bu renklerin oranları ile de açık ve koyu turkuaz renkleri oluşturulabilir.

Turkuaz Kelimesi Nasıl Türetilir?

Turkuaz Kelimesi Nasil Turetilir

Turkuaz kelimesinin türetilişi Fransızcadan yapılmıştır. Türk rengi olarak da bilinen turkuaz rengi, Fransızca “Türk” kelimesinin söylenişinden oluşturulmuş bir kelimdedir. Fransızcada Türk, “Turc” şeklinde yazılmaktadır. Turkuaz renginin Türk rengi olarak bilinmesinin temel sebebi ise ülkemizde Akdeniz sahillerinin turkuaz renge sahip olmasıdır. Turkuazın az bilinen diğer isimleri arasında ise cam mavisi ya da camgöbeği bulunmaktadır. Turkuaz renginin isminin turkuaz taşından geldiği de söylentiler arasında yer almaktadır. Ayrıca turkuaz, İngiliz donanmasında olan kişiler tarafından Karayip suları anlamlarından da kullanılmaktadır.

Turkuaz Tedavi için Kullanılır Mı?

Turkuaz rengi tedaviler için kullanılmaktadır. Genel olarak psikolojik rahatsızlığa sahip olan kişilerin sakinleşmesini sağlayan bir renge sahiptir. Turkuaz rengi, mavi ve yeşilin karıştırılması ile meydana gelmektedir. Soğuk ve dinlendirici bir renktir. Bu özellikleri ile pek çok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Tıpta turkuaz renginin tedavi edici bir yönü olduğu söylenir. Bundan dolayı turkuaz rengi sık sık kullanılmaktadır. Turkuaz renginin en önemli özellikleri arasında ise hastaları sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisinin olması yer almaktadır. Bu yüzden pek çok psikiyatri hastanesinde duvarlarda ve hastane kıyafetlerine bu renk yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Turkuaz Rengi Kimlere Daha Uygundur?

Turkuaz Rengi Kimlere Daha Uygundur

Turkuaz renginin uygun olduğu kişiler genel olarak iletişime açık insanlardır. Turkuaz rengi sezgileri güçlü olan, kendine güvenen ve ilişkilerde açık olmayı tercih eden insanların sıkça kullandığı bir renktir. Ayrıca genç ve dinamik gösteren bir etkisi olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Turkuaz, sıradan olaylara farklı bir perspektiften bakabilen, gururlu ve öz eleştiri yapabilen insanların daha çok benimseyebileceği bir renktir. Bu insanların geçmişten ders çıkardığı ve tecrübelerini göz önünde bulundurarak hareket etmeyi tercih ettiği söylenebilir.

Açık Turkuaz Rengi Nasıl Oluşturulur?

Açık turkuaz rengini oluşturmak için en kolay yol, turkuaz rengi ile beyazı karıştırmaktır. Bunun dışında karışım yaparken yeşil yerine açık sarı kullanılabilir. Yeşilimsi mavi renkler arasında bulunan turkuaz rengi, farklı tonlar meydana getirmek için kolay bir şekilde açık ya da koyu hale getirilebilir. Camgöbeği ailesinin renkleri arasında turkuaz, akuamarin ve elektrik mavisi bulunmaktadır.
Kategori: