Etin tüketilmesi sonucu kilo aldırabilir. Birçok et türüne göre içeriğinde daha çok yağ içeren kırmızı et, önerilen miktardan daha fazla yenilirse vücuda ciddi bir yağ girişi olur. Bundan dolayı da kişinin kilo almasına sebep olur. Zayıflamak için tavsiye edilen birçok diyet listesinde yağ tüketiminin neredeyse sıfıra indirildiği bu sebeple de etin pek tavsiye edilmediğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Et, vücuda alınması gereken pek çok önemli protein kaynağıdır. Bu yüzden de tamamen bırakılmaması gereken gıdalardandır. Ayrıca kilo vermek için önerilen diyet listelerinde çok miktarda idrar ile kalsiyum atımı, protein tüketme, karaciğer ve böbreklerin çok çalışmasını sağlayarak dokularda tahribata sebep olabilir.

Beyaz Et Kilo Aldırır Mı?

Beyaz Et Kilo Aldirir Mi

Beyaz et, kırmızı ete göre yağ içermesi açısından daha masum olarak kabul edilir. Bundan dolayı diyet listelerinde kırmızı ete nazaran beyaz ete yer verilir. Beyaz et, doğru miktarda tüketilirse kilo aldırmaz. Hatta kilo vermeye yardımcı olabilir.

Diyette Mangalda Et Yemek Aldırır Mı?

Diyette mangalda et tüketmek, yediğiniz etin miktarına göre değişkenlik göstermekle beraber önerilen miktarda yendiği sürece sorun olmaz.

Diyette Haşlanmış Et Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette haşlanmış et tüketmek yenen miktara göre değişmekle birlikte ölçülü yendiği sürece kilo vermeye yardımcı olur. Haşlanmış et, diğer pişirme yöntemleri ile yapılan et yemeklerine göre daha az kaloriye sahiptir. Ancak yine de ölçülü tüketilmesi gerekmektedir.

Kırmızı Et ve İşlenmiş Et Arasındaki Fark Nedir?

Kirmizi Et ve Islenmis Et Arasindaki Fark Nedir

Kırmızı et ve işlenmiş etin farkları arasında işlenmiş etin tadının arttırılması için özel işlemler uygulanması yer almaktadır. İşlenmiş et, etin tadını arttırmak ya da korumayı arttırmak için tuzlama, sertleştirme, fermantasyon ya da diğer işlemler ile dönüştürülmüş et anlamlarına gelmektedir. Sosis, salam, konserve et gibi ürünler işlenmiş et olarak isimlendirilir. Kanser riskini arttırıcı bir etkisi olan işlenmiş etlerin çok tüketilmemesi gerekmektedir. Özellikle de diyet yapan kişiler, bu ürünleri listelerinden çıkarmalıdırlar.

Kırmızı Etin Zararları Nelerdir?

Kırmızı etin zararları şunlardır:

  • Et, sindirimi zorlaştırır. Fazla et tüketimi en fazla sindirim sistemini etkiler ve midede bazı sorunlar yaşanmasına sebep olur.
  • Kişi et tükettiği zaman daha fazla su tüketmelidir.
  • Etin içerisinde bulunan fazla yağ, safra kesesini rahatsız eder.
  • Etin sıklıkla tüketilmesi halinde kişinin böbrek taşlarını arttırabilir.
  • Kötü kolesterolün artmasına sebep olur.

Kırmızı Etin Faydaları Nelerdir?

Kırmızı etin yararları arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Kırmızı et, insan vücudunun ihtiyacı olan pek çok vitamin ve minerali içerisinde barındırır. Doktorlar tarafından porsiyona dikkat edilerek tüketilmesi gerekli olan besinler arasında yer almaktadır.
  • Demir, çinko, B vitamini, fosfor ve kreatin gibi vücuda yararı olan pek çok besin maddesini içerisinde barındırır. Aynı zamanda güçlü bir lipolik asit kaynağı olan kırmızı et, az tüketilmesi gereken yiyeceklerdendir.
Kategori: