Peki ama sizde ayağa kalkarken ani göz kararması veya baş dönmesi sorunu yaşıyor musunuz? Gözleriniz kararıyor, başınız dönüyor gibi hissediyor musunuz? Bu durumda endişe etmeyin, en azından hemen endişe etmeyin. Bu durum tüm dünyada çok sık yaşanıyor ve çok sayıda insanın başına sık sık olmasa bile zaman zaman gelebiliyor. Özellikle de yoğun buhar banyoları gibi aktiviteler sonrasında bu durumları yaşamak çok normal olarak gösteriliyor.

Uzun saatler boyunca spor yaptığınız zaman veya kısa süreli olarak bile spor yaptığınızda ayağa kalkarken başınız döner gibi oluyor ama gözleriniz kararıyorsa bu durum kalbinizin kan pompalamasının hızlanması ve ani yavaşlamasına bağlı olarak yaşanıyor olabilir.

Tansiyon

Tansiyonunuz eğer ki aniden ayağa kalkacak olursanız düşüşe geçebilir ve ani düşüşler göz kararmasının en büyük sebepleri arasında ilk sıradadırlar. Göz kararması sorunu yaşıyorsanız ve ayağa aniden kalktıysanız bu en olası sebep olarak gösterilebilir.

İnsan vücudunun tansiyon dengesini bozabilecek birçok sebep mevcuttur. Bu sebepler arasında özellikle de ayağa aniden kalkmak, birden spora başlamak veya ani hava değişimleri gibi etkenler bulunur. Uzmanlar, özellikle hiç koşmayan aniden koşmaya başlayan ve kendini yoran insanlarda nefes kontrolünü sağlayamadıklarından dolayı birden göz kararması ve tansiyon sorunlarının meydana geldiğini bildirmektedir.

Uzmanların açıklamalarına göre en büyük sebep tansiyon olsa da sadece tek sebep bu olmayabilir.

Beyinle ilgili sorunlar, aynı zamanda yaş ve diğer faktörler gibi sebepler aniden ayağa kalktığınızda gözünüzün kararması, başınızın dönmesine sebep olabilecek en önemli faktörlerden bir tanesi olabilir. İç kulakta yer alan kristal benzeri oluşumların hasar görmesi gibi durumlardan dolayı da bu durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ancak ayağa her zaman kalkarken başınız dönmüyor ve gözünüz kararmıyor, sadece çok ani kalkışlarda ayda yılda 1 kez bu sorunu yaşıyorsanız hiçbir şekilde endişe etmenize gerek olmayabilir.

Ne Yapmalı?

Eğer ki ayağa ani kalkışlarda başınız dönüyor ve gözleriniz kararıyor sorunu yaşıyorsanız ve bu sık tekrar ediyorsa derhal bir uzmana görünmek gerekebilir. Bunun için hangi uzmana görünmek gerektiği konusunda ise KBB uzmanına ilk etapta görünmek doğru bir tercih olabilir. Eğer olay KBB uzmanı aşıyor ve bildiği konu dahilinde değilse diğer yetkili bölümlere sizi zaten yönlendirecektir.
Kategori: