Gümüş; altın, dolar ve euro gibi bir yatırım kanalıdır. Çok fazla tercih edilmese de aslında gümüş, yüksek kar oranları elde edilmesini sağlayan bir yatarım aracıdır. Bazı bankalar, farklı yatırım hesaplarına yer verildiği gibi gümüş yatırımı yapmak isteyen kullanıcılarına gümüş hesabı açabilmektedir. Anlık gümüş kurlarının takip edilerek, tercih edilen bankanın mobil bankacılık uygulamasının kullanımı ile ya da resmi internet şubesini tercih ederek, gümüş alım satım işlemleri yapılabilmektedir. Resmi tatillerde ve mesai saatleri dışında da diğer yatırım kanallarında olduğu gibi gümüş hesabı ile ilgili işlemlerin yapılması mümkündür. Vadeli ve vadesiz olarak gümüş hesabı açılabildiği gibi sadece birikim ve değişkenlik gösteren kur oranlarına göre yatırım amacı ile de gümüş hesabı açılabilir. Gümüş hesabı olan bankalar şu şekilde sıralanabilir;

8. Akbank Gümüş Hesabı

Akbank Gumus Hesabi

Akbank gümüş hesabı açmak isteyen müşterileri, mobil ve dijital bankacılık araçlarını kullanarak hesap işlemlerini oldukça kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirler. Akbank müşterisi olmayan kişilerin ise en yakın Akbank şubesini ziyaret etmesi gerekmektedir. Tüm para cinsleri ile gümüş hesap işlemlerini gerçekleştirilmesini imkan sunan banka, gümüş hesap işlemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

7. Vakıfbank Gümüş Hesabı

Vakifbank Gumus Hesabi

Bir kamu bankası olan Vakıfbank aracılığı ile gümüşü hesabı sahibi olabilirsiniz. Minimum 0,1 gr’lık gümüş alımı ile hesap oluşturulmak mümkündür. Gümüş hesabı açmak için Vakıf Bank’ın mobil uygulaması kullanılabilir. TL, Euro ya da Dolar hesapları ile gümüş alım satım işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Vakıfbank müşterisi olmayan kişilerin, kendilerine en yakın Vakıfbank şubelerine gitmesi ve müşteri hizmetleri ile görüşmeleri sonucunda gümüş hesap sahibi olmaları mümkündür.

6. Deniz Bank Gümüş Hesabı

Denizbank Gumus Hesabi

Deniz Bank müşterisi olanların dijital bankacılık uygulamaları ile gümüş hesap açma işlemeleri, şubeye gitmeye gerek kalmadan gerçekleştirilmektedir. Deniz Bank müşterisi olmayan kişilerin, bankanın şubelerine giderek gümüş hesap açma işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Deniz Bank’ta sadece vadesiz gümüş hesap işlemleri yapılmaktadır. Bu sayede, istenildiği zaman herhangi bir para birimini kullanarak gümüş alım satım işlemlerinin yapılması mümkün kılınmaktadır.

5. Kuveyt Türk Gümüş Hesabı

Kuveyt Turk Gumus Hesabi

Kuveyt Türk Bankası, fiziksel teslimat avantajı sunan bir bankadır. Bu nedenle birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bankadaki yatırımların, para cinsi veya kültçe gümüş gibi fiziksel teslimatları mevcuttur. Bankanın şubelerine giderek gümüş hesap açma işlemlerinin gerçekleştirildiği gibi mobil bankacılık uygulamaları üzerinden de hesap açma işlemleri kolay bir şekilde tamamlanabilir. Gümüşler, 1000/1000 saflıkta banka kasalarında muhafaza edilmektedir. Kuveyt Türk Bankası aracılığı ile 5/24 gümüş alım satım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bankadaki gümüş hesabı ile havale yapımı gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda, müşterilerin talimatı üzerine her ay düzenli olarak gümüş alımları otomatik olarak da gerçekleştirilmektedir.

4. Türkiye Finans Katılım Bankası Gümüş Hesabı

Turkiye Finans Gumus Hesabi

Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığı ile gümüş hesap açılması için minimum 5000 gr gümüş alımı gerçekleştirilmelidir. Farklı vade seçenekleri ile gümüş hesabının vadeli olmasına imkan sunulmaktadır. Vadesiz gümüş hesabı ya da gümüş katılma hesabı olarak iki farklı gümüş hesap açma seçeneği, Türkiye Finans Katılım Bankası’nın müşterilerine sunmuş olduğu avantajlar arasında yer almaktadır. Diğer bankalarda da olduğu gibi Türkiye Finans Katılım Bankası müşterisi olanlar, dijital ve mobil bankacılık kanalları ile internet üzerinden gümüş hesap açma işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bankanın müşterisi olmayan kişilerin ise kendilerine en yakın banka şubesine, mesai saatleri içerisinde gitmesi gerekmektedir.

3. Fibabanka Gümüş Hesabı

Fibabanka Gumus Hesabi

Fibabanka gümüş hesabında herhangi bir komisyon ve işletim ücreti alınmamaktadır. Bu nedenle, Gümüş hesabı olan bankalar arasında sıklıkla tercih edilmektedir. Fibabanka gümüş hesabından, Fibabanka hesapları arasında transfer yapılabilirken, başka bankaya ait hesaplara gümüş transferi işlemleri yapılamamaktadır. Banka müşterisi olanların telefon ya da bilgisayar kullanımı ile gümüş hesap açabilmeleri mümkündür. Banka müşterisi olmayanların ise kimlik belgeleri ile banka şubelerine giderek, gümüş hesap açma işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür.

2. HSBC Gümüş Hesabı

HSBC Gumus Hesabi

HSBC müşterilerine, faizsiz ve vadesiz gümüş hesabı imkanı sunmaktadır. Gümüş hesap açmak isteyen kişilerin, banka müşterisi olması ve olmaması durumunda, HSBC şubelerine gitmesi gerekmektedir. Banka, internet şubesi ve mobil bankacılık uygulamaları aracılığı ile gümüş hesap açma işlemi gerçekleştirmemektedir. Ancak, gümüş hesap açma işlemi ardından hesap ile ilgili tüm işlemlerin, telefon bankacılığı ve internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilmesine imkan sunmaktadır. HSBC aracılığı ile gümüş hesap açarken minimum 0,1 gr gümüş alınması yeterlidir. HSBC Bankası, fiziksel teslimat seçeneğine sahip olmayan bankalar arasında yer almaktadır.

1. Odeabank Gümüş Hesabı

Odeabank Gumus Hesap

Odeabank gümüş hesap hizmeti sunan bir diğer bankadır. Gümüş hesaplarda faiz işletimi yapmayan Odeabank aracılığı ile gümüş hesap açma işlemleri için banka şubelerinin ziyaret edilmesi gerekmektedir. Gümüş hesap işlemlerinin açılmasının ardından, farklı para birimleri ile gümüş alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Gümüş hesap işlemlerini şubeler aracılığı ile gerçekleştirdikten sonra istenilen zaman dilimi içerisinde, bankaya ait mobil ve dijital bankacılık kanallarının kullanımı ile tüm hesap işlemlerinin yapılması mümkündür. Odeabank, Gümüş hesabı olan bankalar arasında yer alan ve birçok kullanıcı tarafından tercih edilen bir banka olarak listede yer almaktadır.