Türkiye’de son yıllarda maalesef çocuk taciz ve tecavüzlerinde rekor düzeyde artışlar oldu. Her şehirden olmasa da çok fazla haber basına çıktı ve çocuklarının korunmasını isteyen aileler pedofililerin ağır cezalara çarptırılmasını istedi. Öyle ki bazı dönemlerde çocuğa taciz ve tecavüz haberlerinde daha fazla artış oldu ve aileler bu sebeple çocuklarını kendi amcasından, halasından, en yakınlarından bile korumak zorunda hissettiler. Peki çocuklarımızı korurken uzmanların önerilerine göre mi, yoksa kendi kafamıza göre mi korumalıyız?

Tanımadığınız Kişinin Yanında Çocuğunuzu Bırakmayın!

Günümüz Çocuk Sahibi Ailelerinin Korkusu: Ya Çocuğuma Zarar Verirse?

Pedofili insanların haberlerini okudukça içimiz kalktı, tiksindik, çocuklarımızın geleceğinden endişe eder olduk! Haklı olan biziz, endişelenme, korkmakta, çocuklarımızın güvenliğinden korkmakta haklıyız. Çocuklarımızı korumak için onlar hep yanımızda olamayabiliyorlar, ebeveynlerin yapması gereken çocuklarını okul, kurs ve benzer yerler için geçerli değil ancak herhangi bir yere misafirliğe gidecek olduklarında ”köyden komşum, ondan zarar gelmez, çocuğum o abiyi, o ablayı çok seviyor onla 1-2 gün kalır” diyerek asla başkalarına bırakmamaya özen gösterin.

Pedofili vakası olan insanlar en üst düzey rütbelere sahip bile olabilirler, zengin olabilirler, fakir olabilirler ve biz bu insanları asla öncesinde bilemeyiz!

Oynamalarına, Sevilmelerine İzin Verin!

Günümüz Çocuk Sahibi Ailelerinin Korkusu: Ya Çocuğuma Zarar Verirse?

Çocuklarınızın başkaları ile oynamasına, kendi yaş gruplarından büyük, abi ve ablaları ile sizin gözetiminizde oynamalarına izin vermeniz onlara zarar geleceğini göstermez. Çocukların sosyal olarak yaş grupları ile oyun oynaması, başka bir arkadaşını hepsinden daha fazla sevmesi veya sizin yaşınızda olan birisini daha çok sevdiğini söylemesi ve onunla oyun oynamak istemesi çocuğunuza zarar vermez, ama tüm bunlar sizin gözetiminizde olması şartıyla. Başkaları ile çocuklarınızı yalnız bırakmak günümüzde pek doğru bir davranış olmayacaktır. Çocuklarınızın sıkılarak, çok fazla sevilmesine de ebeveynleri olarak izin vermemek sizin doğal bir hakkınız, arkanızdan ne düşünürlerse düşünsünler.

Çocuğunuza İnanın!

Günümüz Çocuk Sahibi Ailelerinin Korkusu: Ya Çocuğuma Zarar Verirse?

Çocuğunuz eğer kendisine kendi yaşından büyük birisi tarafından bir şeyler olduğunu ve bir şeyler yapıldığını söyledi ise hemen harekete geçin. Bu durumda bazen çocuk yalan söyleyebilir, yanlış anlamış olabilir ancak bunu anlamanın yolu yine her zaman için çocuğun dinlenmesi ve söylediklerinden geçer. Bu durumda ailesi olarak çocuğunuzla yakın iletişim kurun ve durumu yakından izleyerek ve destek alarak anlamaya çalışın. Çocuklar taciz durumunu korku ve diğer nedenler dolayısı ile gizlemek zorunda hissedebilirler ve bunun yanlış, olmaması gereken bir şey olduğunu anlayamayabilirler, ancak siz ailesi olarak bunu anlayabilir ve bunun doğru olmadığını anlayabilirsiniz. Çocuklar ile sürekli olarak doğru iletişim kurabilmek çocuğunuzun dilinden anlayabilmek ve onun yakınlarının hal ve hareketlerini takip etmek en doğru sonuca ulaşmakta doğru adımlar olacaktır.

Çocuklarınızın sizinle konuşması, kendilerine bir arkadaşı tarafından en hafif bir tokat atılsa bile size söylemesini ve sizden korkmaması gerektiğini aralıklarla onu sıkmadan anlatın ve çocuğunuzun ebeveynlerine her türlü konuyu açmasının onu koruyacağını anlatın.

*Zovovo.com bu içeriği uzman görüşlerini dikkate alarak toplumsal bir farkındalık adına hazırlamıştır. Günümüz Türkiye toplumunda taciz ve tecavüzlerin, pedofili vakalarının arttığı bir dönemde aile ve çocuk arasındaki güven ilişkisinin önemine vurgu yapmaktadır. Çocuklarınız kendisine zarar verildiğini size anlattığında doğru veya yanlış demeden mutlaka en yakın emniyet güçlerine başvurarak durumun ortaya çıkarılmasını sağlayın ve çocuğunuzun doğru söylüyor olabileceğini kaç yaşında olursa olsun unutmayın. Ergenlik öncesi ve sonrası demeden çocuklarınızın söylediklerine kulak verin!
Kategori: