Eğer bir ülkede halk hükümete karşı çıkmak isterse bunu bir şekilde başaracağının örneği oldu dünyanın en zengin bölgelerinden bir tanesi olan Çin özel bölgelerinden Hong Kong. Hong Kong’ta Çin’e iade yasası adı altında suçlu olan ve olmayan herkesi Çin’e iade edip işkenceler ve benzer cezalar altında insanların Çin tarafından cezalandırılması istenmişti yerel yönetim tarafından. Aslında bu tasarıda Çin tarafından istenmiş ve yerel yönetim bu konuda yapacak bir şey olmadığını açıklamıştı.

Hong Kong baş yöneticisi Lee, tasarının halk tarafından geri çekilmesi isteği ve dünyadan baskılara rağmen ”tasarı geri çekilmeyecek ve iptal edilmeyecek!” diye karşı çıkmasının ardından Hong Kong halkı sokaklara döküldü. Birlikten kuvvet doğar sözüne uydular ve öyle de oldu, karşılarına çıkanlar hep başarısız oldular.

Halk İlk Kez Bu Kadar Örgütlendi!

Hong Kong’ta Halkı Sokaklara Çıkaran Tasarı Nedir?

Hong Kong yerel yönetimine ve merkezi Pekin’e karşı halk sokaklara çıkarak büyük bir protestoyu başlattı. Tasarı bu baskılar sonrasında geri çekildi ama daha sonra getirilecek olduğunu belli edecek şekilde ”iptal” edilmedi. Vatandaşlar ise sokaklara kalmaya devam ettiler ve tasarının iptal edilmesini istediler. Uzun süre sonra tasarı iptal edildi ve bir daha gelmemek üzere rafa kaldırıldı ve bir daha yerel yönetim ve Çin’in bunu göze alamayacak olduğu ortaya çıktı.

Halk Yine Susmadı, Başardı!

Hong Kong’ta Halkı Sokaklara Çıkaran Tasarı Nedir?

Halk uzun süre sonra iptal edilen tasarıdan sonra polisin vatandaşlara büyük ve aşırı şiddet göstermesi olaylarının derhal soruşturulması ve tarafsız olarak yargı kararının kendilerine açıklanması talebini hükümete iletti. Bu sırada sadece tek istekleri bununla sınırlı değildi; Halk, kendilerine karşı protestoların ”ayaklanma” olarak adlandırılmaması ve farklı isimler kullanılmamasını ve yönetimin kendilerinden resmi bir özür dilemesini istedi.

Sokaklardan Eve Girmediler!

Hong Kong’ta Halkı Sokaklara Çıkaran Tasarı Nedir?

Halk geçtiğimiz gün yine sokaktaydı ve 15 yaşında olduğu iddia edilen bir çocuk çok yakından bilerek bir polis tarafından kalbine yakın bölgeden vuruldu. Bu eylemin kasıtlı bir eylem olduğu kameraya kaydedildi ve ardından halk sokaklarda tepkinin şiddetini bir kez daha arttırdı, binalara zarar verdi ve yolları kapattılar.

”Öyle olmaz, böyle olur!” diyerek halkın gücünü Çin’e gösterdiler ve göstermeye devam ediyorlar. Çin’de olmayan bu protestolar, Hong Kong’ta oldu ve Çin ilk kez her istediğini yapamayacağını, ülke vatandaşlarının yeri geldiğinde ayaklanarak hükümeti devirebilecek güç elde edebileceğini gördü. Xi hükümetinin gelecek seçimlerde oy alma şansının daha az olacağı, eğer demokratik seçimler yapılırsa Xi hükümeti ve yerel yönetimin bu nedenle bir kez daha göreve gelmemesi bekleniyor.

Bonus: Pekin askeri güç kullanamadı

Pekin yönetimi bu tür durumlarda askeri güç kullanabilirdi ve bunu yapmaya yeltendi. Ancak ABD’nin ve diğer ülkelerin uyarıları ve ülkenin çok şiddetli yaptırımlara maruz bırakılacağı, Hong Kong vatandaşlarının yatırımlarını alarak başka ülkelere gidecek ve Hong Kong’u tekrar İngiltere’nin geri almasını istekleri gibi konular nedeniyle askeri güç kullanılamadı. Bunun yerini ise paralı askerler aldı ve protestoculara tahtalar, sopalarla saldırmaya başladılar. Çin tarihinde ilk kez değil ama uzun sürelerden sonra ilk kez böyle bir protesto görüldü.
Kategori: