Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde kripto para düzenlemelerinin yapılması gerektiği bilinen bir gerçek. Hindistan gibi ülkeler kripto para birimlerine dönük yasaklar getirmek isterken – ki daha önce Hindistan yasak getirmişti, sonra yüksek mahkeme kaldırdı – kripto para yasaklarının kalıcı olarak mümkün olup olmadığı soru işaretine sebep olmakta. Kripto para birimi yatırımcıları özellikle bu türden bir yasak durumunda yatırımlarının ne olacağını ve tüm dünyada tek bir gecede Bitcoin’in yasaklanıp yasaklanamayacak olduğunu merak ediyor.

Ancak kripto para analistlerinin bu konuda farklı görüşleri mevcut ve bu görüşlere bakılacak olursa kripto para birimleri bugün için yasaklanacak gibi durmuyor. Ancak kripto para birimlerinin her an, ani bir kararla yasaklanmasının bazı ülkelerde eğer güvenlik ihlallerine sebep olursa yasaklanmasının mümkün olabileceğine değinilmekte.

Bitcoin Yasaklanabilir Mi?

Devletler her istediklerini yapamazlar ancak bu tür kimseye bağlı olmayan, bugün günümüz için %100 gerekli olmadığı açık bir şekilde bilinen dijital paraları saatler içerisinde yasaklayabilirler. Bugün kripto paraların yasaklanması için bazı gerekçeler gösterilse bile bu gerekçeler absürt olan gerekçeler ve çoğu gerçekdışı olan gerekçeler olarak biliniyor.

Dolandırıcılık eylemlerinde kullanılması veya fidye istenmesi gibi eylemler ise ciddi olan eylemler ancak normal fiat para birimleri ile de yapılabilecek eylemler ve geçmişten günümüze bu tür eylemler için en çok fiat paralar kullanıldı. Bu sebeple özellikle kripto para birimlerinin yasaklanmasının bir faydasının hiçbir ülke için olmayacağı belirtilmekte.

Bitcoin eğer ki yasaklanırsa bir ekonomik güven kaybı veya herhangi bir kayıp ülkeler için yaşanmaz ancak yatırımcılar için bu durum kötü sonuçlar doğurabilir. Uzmanlar, geleceğin para birimleri olarak Bitcoin ve diğerlerini değil, devletler tarafından üretilecek olan merkezi dijital para birimlerinin olacağına değinmekteler. Bu sebeple bazı uzmanlar Bitcoin ve diğerlerinin bir gün kendiliğinden yok olacağını ve değerinin 0 dolara düşeceğini şimdilik inandırıcı durmasa bile iddia etmekteler.

Gelecekte eğer ki yatırımcı sayısı azalırsa ve yatırımcılar piyasadan Bitcoin’leri çekerler ise bu durumda kendiliğinden yok olacağı düşünülen Bitcoin’i şimdilik göründüğü kadarıyla kısa vadede bir yasak beklemiyor gibi görünüyor.

Kategori: