Fırında tavuk yemeyen kaldıysa yoruma yazsın 🙂 Parmak kaldırsın derdik ama sizi göremeyeceğimiz için yorum yazarsanız sizin fırında tavuk yemediğinizden emin olabiliriz. Fırında tavuk sadece Türkiye değil, tüm dünyada özellikle ABD ve Batı ülkelerinde oldukça fazla popüler olan bir yemek çeşidi. Fırında tavuk bir ana yemek olarak sunulur ve insanlar fırında tavuk olduğunda yanında pilavda olursa parmaklarını yer. Siz yine de parmaklarınızı yemeden fırında tavuğunuzu yemeye bakın.

Fırında tavuğun herhangi bir sırrı aslında yok. Fırını ve 1 tavuğu olan en beceriksiz insan bile fırında tavuk tarifine bakarak evinde yapabilir.

Çok İyi Pişebilir

Herkesin Sevdiği Fırında Tavuk Neden Bu Kadar Popüler?

Fırında tavuğun çiğ kalmasını başaranlar beceriksizlikte rekor kırmışlar grubuna katılabilirler. Fırında tavuk uzun süre pişer ve hafif hafif pişmesi daha fazla tavuğu lezzetlendirir. Türkiye’de tavukların tadı gün geçtikçe daha kötü olsa ve daha tatsız olsa da Batı ülkelerinde tavukların üretimi nedeniyle lezzetin daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’deki tavukları da fırına atarsanız ve uzun süre pişirirseniz patates ve diğer birçok baharat eklendiğinde çok iyi pişiyor ve lezzet oldukça iyi oluyor. Bu fırında tavuğun çok popüler olmasını sağlayabilmekte.

Çok Kolay

Herkesin Sevdiği Fırında Tavuk Neden Bu Kadar Popüler?

Fırında tavuk çok kısa süre içerisinde harmanlandıktan sonra yapılır ve fırında 1 saat kadar kaldığı süre boyunca herhangi bir ekleme yapmak, düzeltmek veya başka bir işleme gerek olmaz. Ocakta olsa öyle mi, kızart, yağ sıçradı, o oldu bu oldu ev batıyor ve sonrasında temizlik yapmak gerekiyor. Beyler, temizlikte biz eşlerinize yardım etmeyi unutmayın, tavuğu tek yemiyoruz!

Ucuz!

Herkesin Sevdiği Fırında Tavuk Neden Bu Kadar Popüler?

Tavuk kırmızı et ve balığa göre daha ucuz fiyatla satılan bir gıda ve bu nedenle Türkiye’de çok tercih ediliyor. Tavuk etinin son yıllarda enflasyon oranlarından ötürü artmasına rağmen en ucuz ürünler arasında yer alıyor olması vatandaşların fırında tavuk yapmasının en önemli nedenlerinden. Akşam misafirleri için 2 kilo kırmızı et alması gereken aile 200 TL para ödemek zorunda, 2 kilo tavuk için ise 50 TL ödemesi yeterli olacağı için daha çok kırmızı et yerine fırında tavuk yapılabilecek beyaz tavuk eti tercih ediliyor.

Hormon dengesi ile oynanan ve çok fazla ilaç altında büyütülen beyaz et olarak tavukların tadının lezzetli olması ve fırında daha lezzetli oluyor olması da vatandaşların bu konuda sağlık açısından yarar ve zararlarını düşünmeden tavuk tüketmesinin en önemli birincil sebeplerinden bir tanesi.

Besin Değerleri Ve Doyuruculuk

Herkesin Sevdiği Fırında Tavuk Neden Bu Kadar Popüler?

Tavuk eti doyurucu ve fırında yapıldığında yanında patates ve diğer maddelerde piştiği için daha fazla doyurucu bir menü ortaya çıkıyor. Fırında tavuk eti kızartılmadığı için besin değerinin daha yüksek olması sebebiyle de çok sayıda insanın mutfağında her yıl birkaç kez özel soslar ile pişen yemek olmasının en önemli sebeplerinden.

Fırında Tavuk But Ve Kanat Tarifi

Fırında tavuk but ve kanat yapacaksanız ağzınıza layık zovovo.com’un özel tarifini sizlerle paylaşalım.

  • 1 kilo tavuk kanat ve 1 kilo tavuk butu bir kasenin içerisine koyuyoruz
  • 3 yemek kaşığı barbekü sos
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • Tavuk sosu (kuru soslardan) ekleyerek tavukları bıçakla daha iyi pişmesi için deldikten sonra yoğururcasına her yerini tek tek harmanlayıp fırın tepsisine yerleştiriyoruz. (yağlı kağıt koymazsanız yapışır) 220+ derece önceden ısıtılmış veya tercihe göre ısıtılmamış fırında 60-80 dakika arası pişiriyoruz. (eğer yanacak seviyeye gelmesin, az pişsin diyorsanız 40 dakika civarında ve 50 dakika civarında alabilirsiniz) afiyet olsun 🙂Kategori: