F-35 savaş uçakları ve ABD ile Türkiye’nin bir süredir bu konuda tartışmalı geçen zamanlarından sonra son dönemde savaş uçaklarının Türkiye’ye verilebilecek olduğu ile ilgili açıklamalar yapılmaya başladı. Türkiye’nin F-35 savaş uçaklarının kredilerini ödemeye devam ettiği ve bu ödemelerin düzenli olarak yapıldığı konusunda bazı açıklamalar yapılırken, yapılan ödemelerin sonrasında uçakların en kısa süre içerisinde ABD yönetiminden izin alınarak bakanlık yetkilileri tarafından T.C hava sahasına izin ile girerek teslim edilmesi isteniyor ve gereken de bu.

Alman Radar Şirketi: F-35’ler Tarafımızca İzlendi!

F-35 Radara Mı Yakalandı? Alman Şirket 160 KM Radarda İz Sürdüğünü Açıkladı!

Alman bir şirket 160 KM boyunca Almanya’ya giriş yapan F-35 savaş uçaklarını radar ile izlediklerini ve radarda uçağın görüldüğünü açıkladı. ABD’de F-35 savaş uçaklarının en önemli ve pazarlamada en fazla kullanılan özelliği olarak asla radarlara yakalanmıyor olması ve buna özel bir boyanın bile kullanıldığı açıklanarak ülkelere satışı yapılmakta. Müttefikler bu konuda ne düşünüyor ve F-35 savaş uçakları gerçekten radara yakalanıyor mu? Bu sorunun yanıtını henüz ABD tarafından açıklama yapılmazsa bilebilmek mümkün değil.

Radara Yakalanıyorsa Satışlar Sona Erebilir!

F-35 Radara Mı Yakalandı? Alman Şirket 160 KM Radarda İz Sürdüğünü Açıkladı!

F-35 eğer radara yakalandıysa ve bu ABD yönetimi yetkilisi tarafından resmi açıklama ile doğrulanırsa ülkeler F-35 savaş uçaklarını alma kararından vazgeçebilir ve bu konuda ceza ödemeden iptal sürecine gidebilirler.

Birçok ülke F-35 savaş jetlerini alıyor ve bu jetleri almaları aslında onlar için çok daha ucuza mal oluyor. ABD hazır olarak ürünü en üst düzey donanımda ve teknik tecrübesi ile geliştiriyor, dünya devi bu ürünleri satışa sunuyor ve her türlü sorumluluğu üstlenerek satışlarının yapılmasını sağlıyor. Bu birçok ülke için kolaylık sağlıyor ancak radara yakalanan bir savaş uçağını da kimse istemez. F-16 savaş jetleri de bazı radarlara yakalanmıyor ancak radarlara yakalandıkları konusunda geçmişte birçok kez bazı Rusya merkezli iddialar ortaya atıldı. 4. nesil savaş uçaklarına göre 5. nesil savaş uçaklarının iyi özelliklerinden biri radara yakalanmıyor olmaları.

Pentagon Açıklama Yapabilir

F-35 Radara Mı Yakalandı? Alman Şirket 160 KM Radarda İz Sürdüğünü Açıkladı!

F-35 savaş ve diğer birçok olayda kullanılma potansiyeli olan bir uçak. Bir uçağı düşürmek veya hava sahasını ikazlara rağmen terk etmeyen birçok hava araçlarını düşürebilecek bir savaş uçağı. F-35 savaş uçaklarının radara yakalandığı hakkında ABD tarafından bu konuda Pentagon yönetimi bir açıklama yapabilir ve savaş uçağının neden radarda görüldüğü veya neden dolayı radarın bu uçağı görebilecek olduğu konusunda açıklama yapabilir. Uçağın görünmezlik özelliğinin olup olmadığı veya radara yakalanmaması için ek bir sistemin aktive edilip edilmemesi gerektiği konularında hiçbir askeri yetkili bugüne kadar açıklama yapmadı ve sadece radara görünmez olduğunu açıklamakla sınırlı kaldılar.

Almanya yönetiminden de F-35 radar konusunda bir açıklama yapılmadı ve yakın zamanda bununla ilgili bir basın açıklaması yapılması mümkün. Almanya Savunma Bakanı’nın konu ile ilgili bir açıklama yapıp yapmayacak olduğu hakkında yerel bir açıklama yapılmadı.

Sizce F-35 radara yakalanan bir uçaksa neden bunca süre görülmedi? Yorumlardan bize belirtebilirsiniz.
Kategori: