Dinozorlar ile ilgili olarak bildiklerimiz sınırlı. Ancak milyonlarca yıl önce yaşadıklarını tahmin ettiğimiz, bizden çok daha uzun olan bu hayvanların Dünya’ya ve insanlığa getirdiği bazı kalıcı değişimler mevcut.

İlginç dinozor gerçekleri…

En bilinen dinozor hangisidir?Dinozorlar Hakkında İlginç Gerçekler

 

Pegomastax adı verilen dinozor bilim adamlarının en fazla bildikleri ve üzerinde en çok konuşulan dinozor türlesi arasında ilk sıradadır.

Bizden daha çok yaşadılar!Dinozorlar Hakkında İlginç Gerçekler

 

İnsanlar Dünya’da sadece 2,5 milyon yıldır yaşamaktalar. Dinozorlar ise 160 milyon yıl boyunca Dünya’da yaşadılar ve bu insanlara oranla 64 kat daha fazla Dünya’da yaşadıkları anlamına geliyor. Dinozorlar insanlara oranla daha fazla yaşamış olsalar bile sonucunda Dünya’da yaşadıkları süre içerisinde insanlık kadar kendilerini koruyacak önlemler alamadılar ve bir şekilde yok oldular.

Güçlü ısırıklara sahiplerDinozorlar Hakkında İlginç Gerçekler

 

Bir T-rex ısırığı, bir aslan ısırığından 2 kat daha fazla güçlüdür. Bir insanın dinozorların yaşadığı dönemde yaşaması durumunda kısa süre içerisinde öleceği ve dinozorlardan korunmak için yeraltı ve mağaralar gibi yerlerde barınma durumunun mümkün olabilse bile yaşamın çok zor olacağına inanılmaktadır.

Her yerde yaşadılarDinozorlar Hakkında İlginç Gerçekler

Tahminlere göre dinozorlar kara kaplı olan her yerde yaşadılar. Ancak bazı soğuk bölgelerde daha az sayıda olduklarına inanılmaktadır. Aile bağlarının nasıl olduğu konusunda bir bilgi bulunmadığı gibi, o dönemden kalan kalıntılar dinozorların kalabalık ortamlarda yaşayabildiğini göstermektedir. Antarktika’da bile yaşama elverişli oldukları ve o dönemde tüm dünyada yaşadıkları bilinen dinozorların doğal olarak tüm dünyada beslenme ve benzer konularda kendilerine uygun düzene uydukları belirtilmiştir. O dönemde diğer hayvanları avladıkları ve bunun sonucunda hayatta kaldıkları bilinmektedir.

Otçullar vardıDinozorlar Hakkında İlginç Gerçekler

Dinozorlar arasında otçullar vardır ve et yerine ot ile beslenirlerdi. Bunların her gün 1 ton kadar ot yedikleri ve bunun bir otobüs yığını dolusu ota eşit olduğu belirtilmektedir. O dönemde Dünya’da ot miktarının çok fazla olduğu, ot ile ilgili hiçbir dinozorun sıkıntı yaşamadığı tahmin edilmektedir.

Aslında insan boyundaydılarDinozorlar Hakkında İlginç Gerçekler

 

Birçok kişi dinozorların büyük olduğunu düşünürken, dinozorlar genellikle insanların boyundalar veya daha küçüklerdi. Bulunan fosillerin daha büyük metrelerce olmasının sebebi olarak daha kolay bulunuyor olması sebep olarak gösterilmektedir. Çok büyük dinozorlar olduğu da bilinmektedir.