Amatör Nedir?

Amatör nedir? Amatör kelimesi genel olarak her alanda pek çok kişi tarafından kullanılan bir kelimedir. Pek çok konu için söylenebilen bir kelime olan amatör ne anlama gelir diye soracak olursanız, bir işe yeni başlamış olan, profesyonel olmayan ve bir işi sadece hobi olarak yapan ve de o işten herhangi bir gelir elde etmeyen kişi anlamına gelir. Genel olarak kamera çekimleri yapan kişiler bu işi eğer ki para kazanmak gibi bir amaçla yapmıyorsa o kişi amatör kameraman şeklinde tabir edilir. Ya da hobi olarak tiyatro yapan kişiler için de amatör tabiri kullanılmaktadır.

Amatör Ne Demek TDK?

Amatör ne demek TDK şeklinde yapacağınız bir aramada TDK’nın yani Türk Dil Kurumu’nun açıklamasına göre amatör sözcüğü, iki farklı şekilde incelenebilir. Bunlardan birincisi yani bu kelimenin ilk anlamı olarak; bir işi para kazanma gibi herhangi bir gelir sağlama amacı gütmeden sadece zevk için yapan ve o işe hevesi olan, o işin meraklısı olan ve o işi hobi haline getirmiş olan kişi şeklinde açıklama yapar.

Türk Dil Kurumu’nun amatör kelimesi için yapmış olduğu bir diğer açıklama da bir işe sırf heves ettiği için yapan ancak meslekten olmayan kişi anlamına gelir. Yani mesleki anlamda herhangi bir işte yetki sahibi ya da bir eğitim almamış olan kişiler amatör şeklinde tabir edilir.

Amator Nedir 1

Amatör Nedir?

Acemi Ne Demek?

Acemi ne demek sorusu da amatör ne demek sorusunun hemen ardından sorulan bir soru olacaktır. Acemi kelimesi amatör kelimesine göre biraz daha farklı bir anlama gelir. Acemi demek herhangi bir iş ile ilgili bilgi sahibi olan ya da mesleki bir eğitim almış ancak bu alanda çok yeni ve kendini henüz daha tam olarak kanıtlayamamış kişi anlamına gelmektedir. Mesela acemi kelimesini bir örnekle açıklayacak olursak acemi şoför tamlamasından söz edebiliriz. Acemi şoför, ehliyet almış ancak trafiğe pek fazla çıkmamış olan kişilere verilen bir sıfattır. Acemi sözcüğü mesleki anlamda kullanılacaksa, diploması olan fakat mesleğe yeni atılmış ve de o meslek ile ilgili herhangi bir tecrübe sahibi olmamış olan kişiler için de son derece yaygın bir şekilde kullanılır.

Profesyonel Ne Demek?

Profesyonel ne demek? Profesyonel sözcüğü, bir işte en üst seviyede bir yetkinliğe ulaşmış olan ve o iş ile ilgili uzun yıllara dayalı bir tecrübesi olan kişiler hakkında kullanılan bir tabirdir.

amator-nedir

Amatör Nedir?

Adaptasyon Ne Demek?

Adaptasyon ne demek? Adaptasyon adapte olmaktan gelir. Bir işe adapte olmaya çalışan bir kişi için adaptasyon sürecinde denebilir. Yani kısacası bir işe yeni başlamış ve alışmaya çalışan kişiler adapte olmak için adaptasyon yani alışma o işi benimseme ve tam olarak öğrenme sürecindedir.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:
Kategori:

Etiketler:

, ,