Ekspansiyon nedir? Pek çok farklı alanda ekspansiyon ya da fonetik olarak bu kelimeye benzer bir kelime ile çok sık karşı karşıya gelmekteyiz. Peki, ekspansiyon ne anlama gelir? Bu kelime ne tür alanlar için kullanılır? Bazı kelimeler farklı pek çok alanda başka başka anlamlara da gelebilir.

Ekspansiyon kelimesi de bunlardan biridir. Tıp, diş hekimliği, fizik ya da FTR (fizik tedavi ve rehabilitasyon) gibi pek çok alanda terim ya da anlatılmak istenen herhangi bir şey olarak kullanılan bir kelime olarak karşımıza çıkar. Ekspansiyonun ne anlama geldiğini bu kelimenin farklı alanlarda kullanılan anlamları için hazırlamış olduğumuz bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Ekspansiyon Nedir Tıp?

Ekspansiyon kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek için ekspansiyon nedir tıp? Gibi aramalar yaparak bu kelimeyi hangi alanda incelemek istiyorsanız o şekilde yazarak bilgi alabilirsiniz. Bir tıp terimi olarak kullanıldığında ekspansiyon, genleşme ya da genişleme gibi bir anlama gelir. Damar genişlemesi borusal bir organın genleşmiş olması tıp dilinde bu şekilde tabir edilir. Genel olarak bu durum kemiklerde ya da en yaygın olarak akciğerlerde meydana gelir.

Ekspansiyon Nedir?

Ekspansiyon Nedir?

Ekspansiyon Nedir Ortodonti?

Ekspansiyon nedir ortodonti dediğimiz zaman akla çene kemiğinde genişleme ve açılmaların meydana gelmesi şeklinde bir anlam taşır. Yani bunu mesleki olarak açıklayacak olursak ortodonti alanında ekspansiyon dişin ya da palatal mukozanın dişte meydana getirmiş olduğu baskı sonucu çene kaslarını ve diş kanallarını genişletmesidir şeklinde açıklayabiliriz.

Ekspansiyon Nedir FTR?

Ekspansiyon nedir FTR alanında da karşımıza çıkan bir sorudur. Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanı için ekspansiyon sözcüğünün kullanımı biraz daha farklı olacaktır. Akciğerde meydana gelen bir takım senkron problemlerini çözmek amacıyla nefes almaya yardımcı olan nefes egzersizleri fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında ekspansiyon olarak geçer. Buradaki amaç nefes egzersizi yoluyla akciğer fonksiyonlarını düzene sokmaktır.

Akciğer Ekspansiyonu Nedir?

Akciğer ekspansiyonu nedir sorusu da tıp alanı için son derece merak konusu olan bir sorudur. Akciğer dokusunda meydana gelen bir genişleme akciğer ekspansiyonu olarak adlandırılır. Bu tip bir sorun ile karşı karşıya kalmış olan bir akciğere ekspanse akciğer adı verilir.

Torakal Ekspansiyon Nedir?

Torakal ekspansiyon nedir konusu da eksanse akciğer başlığı altında incelenebilir. Ancak burada havayolu direnci azalmış olan bir akciğer söz konusudur.

Ekspansiyon Nedir?

Ekspansiyon Nedir?

Volüm Ekspansiyonu Nedir?

Volüm ekspansiyonu nedir? Volüm ekspansiyon, karaciğerin solunum yapma durumunun bir genleşme nedeniyle olması gerekenin çok daha altında ya da üstünde seyretmesidir. Bu rahatsızlık fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları tarafından uygulanacak olan bir takım nefes egzersizleri sonucunda çözülebilir.

Kemik Ekspansiyonu Nedir?

Kemik ekspansiyonu nedir diye soracak olursanız da kemik ekspansiyonu mukozanın kemik üzerinde aşırı derecede uygulamış olduğu bir kuvvet sonucu kemiklerde meydana gelmiş olan bir tür genişleme durumudur diye kısa ve en anlaşılır haliyle açıklayabiliriz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: