Eşcinsel olmak veya gay olmak, lezbiyen olmak. Gay olan insan sayısının lezbiyen olan insan sayısına göre çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Tüm dünyada insanlar son 100 yıl içerisinde farklı cinsel yönelimlere karşı daha fazla saygı duymaya başladılar. Gelişmiş toplumlar gay bireyleri farklı görmemeye başlarken, birçok gay bireyin bugün yine de kimliğini gizlemek zorunda kaldığı biliniyor.

Bundan çok uzun yıllar önce Dünya Sağlık Örgütü eşcinsel olmayı sağlık sorunu olarak görmemeye başladı ve özür diledi. Eşcinsel olmanın bir dönemler sağlık sorunu olarak görülüyor olmasının ardında özellikle insanların bilinçsiz olması, bilimsel araştırmaların olmaması ve daha birçok farklı diktatörün baskısı olduğu düşünülüyordu.Pride Ayı: Gay Olmak Sorun Mu, Bir Sağlık Sorunu Mu? Gerçek Cevaplarla!

Türkiye’de bugün nüfusun bir kısmını oluşturan LGBT bireylerin sayısı hızla artarken, bunun artmasının sebebi Netflix dizileri veya farklı konular değil. Eşcinsel olmak, gerçekten eşcinsel olmak sadece doğuştan olabilecek bir durum. Bu konuda herhangi bir araştırmaya bile aslında gerek yok. Çünkü sonuç olarak herkes Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi’nde de yazdığı gibi uluslararası olarak din, dil, ırk ve cinsel özgürlüğe sahip durumda. Eğer ki bir bireyin eşcinsel olmasına size herhangi bir görünür zarar vermediği halde karşı çıkıyorsanız sorunu kendinizde aramaya çalışmanız öneriliyor.

Dünya nüfusunun %15 kadarı LGBT bireylerden oluşmaktadır.*2

Peki Dizi İzleyerek Eşcinsel Olunur Mu?

Hayır. Dizi izleyerek veya film izleyerek, veya eşcinsel arkadaşlar edinerek herhangi bir kişinin eşcinsel olması ve bir erkekten hoşlanması mümkün değil. Aynı zamanda biseksüel olması, lezbiyen olması veya farklı cinsel yönelimlere sahip olması asla mümkün değil.

Gay bireyler ile ilgili akılda olan bazı soru işaretlerine açık bir şekilde yanıt verecek olursak bu soruların yanıtı aslında daha iyi anlaşılabilir.

Gay Erkekler Hakkında En Merak Edilen SorularPride Ayı: Gay Olmak Sorun Mu, Bir Sağlık Sorunu Mu? Gerçek Cevaplarla!

Bu konuda binlerce soru var, ancak biz en çok merak edilenlere bir gay terapistin yardımını alarak yanıt verelim.

Gay erkekler kadın mı oluyor?

Hayır! Gay olmak sadece kadınlardan cinsel açıdan hoşlanmamak anlamına gelirken, bir gay kadın bireyler ile arkadaş olabilir. Sadece kendi cinsel yönelimi kadınla beraber olmaktan yana değil, bir erkekle beraber bir cinsel aktivite yaşamaktan yanadır. Gay bireylerin bazıları kadınsı hareketler sergileyebilir. Ancak bu gay bireyler arasında %1’in altındadır. Bu durum heteroseksüel olan erkeklerde de görülmekte olup, bazı durumlarda gay erkeklerin ses tonunun farklı olduğu iddia edilmektedir.

Gay erkeklerin heteroseksüel erkeklere göre daha kırılgan oldukları iddiası yalandır. Bunu gay olmak veya gay olmamak gibi iki ayrı sınıfa ayırmamak, direkt erkek cinsiyet özellikleri üzerinden bakmak gerekir. Gay erkeklerin bir kısmının ses tonu daha ince olabilir ancak bu istekle olabilecek bir şey değildir. Gay erkekler kadınsı olmaktan hoşlanmadıkları gibi, sadece %1’lik grubun bu tür bir isteği olabilir, heteroseksüel erkeklerde de kadınsı isteklerin olduğu ve bunun aynı oranda olduğu tahmin edilmektedir.

Gay Olmak Bir Sorun mu?

Hayır! Gay erkek birey sadece kendisinden sorumludur. Gay olmak başkaları için veya gay erkek için sorun değildir. Normal bir durumdur.

Çocuğum El Ele Tutuşan, Öpüşen Erkek Görürse Buna Özenir Mi?Pride Ayı: Gay Olmak Sorun Mu, Bir Sağlık Sorunu Mu? Gerçek Cevaplarla!

Hayır! Çocuk hangi yaşta olursa olsun cinsel istekleri 12 yaşında ve daha sonrasında ergenlik ile beraber gelişir. Bu sebeple çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun bir erkekle farklı bir erkeğin öpüşmesini görmesi veya el ele tutuşmasını görmesinden hiçbir şekilde etkilenmez ve buna özenmez. Gay olmak bir tercih değil, doğuştan gelen bir durumdur.

Gay Olmak Psikolojik Bozukluk Sonucunda Mı Ortaya Çıkıyor?

Bu konuda uzmanlar kesinlikle gay olmanın psikolojik bir sağlık sorunu olmadığını dile getiriyor. Ancak bir grup az sayıda psikolog ise gay olmanın psikolojik bir bozukluk sonucunda ortaya çıktığını iddia ediyor ve tepki görüyor. Türkiye’de özellikle bazı din temelinde yaşayan vatandaşlarımızın bu konuda görüşlerinin yine gay olmak konusunda farklı iddiaları ve görüşleri bulunuyor Ancak resmî olarak ve yapılan araştırmalar sonucunda gay olmanın herhangi bir şekilde ne psikolojik, ne de farklı bir sağlık sorunu olmadığı biliniyor.

Gay Erkekler Bir Kadınla Beraber Oluyor Mu?Pride Ayı: Gay Olmak Sorun Mu, Bir Sağlık Sorunu Mu? Gerçek Cevaplarla!

Evet! Biseksüel olmamasına rağmen bazı gay erkeklerin kadınlarla beraber zevk alarak veya almayarak cinsel temasta bulundukları bilinmektedir. Gay erkekler %99 erkeklerle beraber olurken, bazı durumlarda kadınlarla beraber olmak zorunda kalabildikleri veya isteyerek kadınlarla beraber cinsel ilişki yaşayabildikleri ve zevk aldıkları bilinmektedir. Ama gay erkek bireylerin kadınlarla beraber olmasına ancak 1 milyon gay erkekte 10 tanesinde* denk gelmek belki mümkündür. Bu durumun sebebi ise genelde kişinin kimliğini gizlemesi ve arkadaş ortamından dolayı zorunlu olarak bir kadınla beraber olmaya zorlanmasından kaynaklanmakta veya farklı sebepler dolayısı ile ortaya çıkmaktadır. Normal şartlarda gay erkek bireyin bir kadınla beraber olması mümkün ancak tercih edeceği veya zevk alabileceği bir birleşme değildir.

Bir Erkeğin Gay Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir erkek gay olup olmadığını açıklamadığı sürece bunu öğrenmek mümkün değildir. Bunu öğrenmek için farklı eylemlerde bulunmak özel hayatın gizliliği suçunu oluşturur ve etik bir davranış değildir. Kişinin gay olup olmadığı bir arkadaşını, ailesini veya başka kimseleri asla ilgilendirmez.

Gay Erkekler Farklı Mı?

Hayır! Gay erkekler, heteroseksüel erkeklerden farklı değildir. Gay ve heteroseksüel erkekler beraber takıldıklarında aralarında çok iyi arkadaşlık olabilir. Gay bir erkek heteroseksüel erkeğe karşı özellikle bir arzuda bulunmaz veya heteroseksüel bir erkek gay bir erkekle takıldığı için gay olmaz, olamaz, istese bile olması mümkün değildir.

Gay Olan Erkekler Ne Zaman Gay Olduklarını Anlar?

Bu soru karmaşıktır. Birçok uzman gay erkeklerin kendilerini tanımaya başladıkları 4-5 yaşlarından itibaren gay olduklarını anlamasalar bile buna dönük bazı eylemler içerisinde olduklarını ilerleyen yetişkinlik döneminde farkedebilecek olduklarına değinir. Ancak bir erkeğin gay olduğunu anlaması ergenliğin başlarından hemen sonra olabilir. Ergenlik öncesinde de kişi gay olduğunu anlayabilir ancak genellikle gay olduğunun anlaşılması 15-18 yaş arasında kesinlik kazanır. Bazı durumlarda bu daha erken veya daha geç olabilir.

Çocuğum Gay Erkeklerle Takılıyor Ne Yapmalıyım?Pride Ayı: Gay Olmak Sorun Mu, Bir Sağlık Sorunu Mu? Gerçek Cevaplarla!

Çocuğunuzun gay erkeklerle takıldığını bilmeniz durumunda endişe etmenize gerek yoktur. Arkadaşlarının cinsel yönelimlerine yani gay olup olmadıklarına değil, iyi insan olup olmadıklarına bakmanız önerilir. Bunun sebebi ise çocuğunuzun gay arkadaşının olması ona herhangi bir zarar vermezken, kötü insanlarla arkadaş olmasının ona ve size zarar verebileceğinin bilincinde olmanız gerekir. Gay erkek arkadaşlar heteroseksüel erkek arkadaşlara göre daha iyi olur veya daha kötü olur diye bir şey söylemek asla doğru değildir. Kötü gay insanlar olabildiği gibi, kötü heteroseksüel insanlar her zaman vardır, var olmaya devam edecek.

Bir Erkekten Hoşlanıyorum Gay Miyim?

Eğer bir kadınla cinsel ilişki yaşamak hoşunuza gitmiyor, ama bir erkekle cinsel ilişki yaşamak hoşunuza gidiyorsa ve hep erkekle cinsel ilişki yaşamak istiyorsanız gay olduğunuzu söylemek mümkün olabilir. Eğer her iki cins ile beraber olmaktan hoşlanıyorsanız biseksüel olduğunuzu söylemek mümkündür.

*Bu içerik Zovovo.com için özel olarak üretilmiştir. Uzman yorumları referans alınmıştır.

Kaynaklar ve ileri okuma:

https://ind.nl/en/about-ind/background-themes/Pages/Homosexuality-still-a-problem-in-many-countries.aspx

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1070935/

https://www.apa.org/monitor/feb02/generation