Herkes evine çekildiğinde ve tek kaldığında hiç yapmayacak olduğu şeyleri yapabilir. Ellerini burnuna sokabilir ve burnunu temizledikten sonra ellerini yıkayabilir ve bunu kendi tek olduğu zamanlar yaptığında ellerini de yıkıyorsa pek problem sayılmaz. Sonuç olarak bizler insanız ve burunlarımızın içerisinde her bir insanın pislik olabilir ve bunu temizleme gereksinimi hissedebiliriz. Ancak bazı görgü kuralları vardır ki bunlara toplum içerisinde uymak bizi elit bir birey yapar. Aynı zamanda toplum içerisinde görgü kurallarına uymamak büyük bir sorundur, toplumdan dışlanmanıza veya kendiniz gibi kalitesiz insanlarla aynı ortamda kalarak başarısız olmanıza sebep olur.

Dikkat Edilmesi Gereken Görgü Kuralları

En fazla dikkat edilmesi gereken görgü kuralları arasında başkasının size yapsa hoşlanmayacağınız olaylar başı çeker. Örneğin bir kişi halka açık alanda tuvaletini yapsa ve sifonu çekmese veya tuvalete yapmak yerine tuvalet dışına yapsa hoşunuza gider mi? Gitmez, o nedenle sizde bu kurala uymanız gerekir.

Ellerinizi Her Yere GötürmeyinElit İnsan Olmak Mı İstiyorsunuz? Hem Siz, Hem Toplum Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Görgü Kuralları

Alışveriş merkezinde, sokakta, otobüste kısaca yanınızda insan varken, etrafınızda insanlar varken elinizi nereye götürdüğünüze dikkat edin. Elinizi asla burnunuza sokmayın, kulağınıza sokmayın. Elbette kaşıntı ve diğer mecbur sebepler dolayısı ile elinizi burun ve kulak gibi organlarınıza sokmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak burnunuzu ve kulağınızı mümkünse köşe bir yerde elinizi götürmeye gayret edin, ihtiyaç yoksa asla ellerinizi bu bölgelere götürmeyin.

Toplu Kullanılan Eşyaları Temiz TutunElit İnsan Olmak Mı İstiyorsunuz? Hem Siz, Hem Toplum Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Görgü Kuralları

Spor salonunda kullandığınız makineyi terli bırakmayın ve mümkünse makineyi silerek bir sonraki sporcuya teslim edin veya bırakın. Bunu size yapmıyor olmaları veya başkalarının terbiyesiz ve saygısız olması demek sizin aynı şekilde davranacağınız anlamına gelmez.

2. Kez AlmayınElit İnsan Olmak Mı İstiyorsunuz? Hem Siz, Hem Toplum Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Görgü Kuralları

Eğer bir açık alanda açık büfede size tadımlık bir seçenek sunulduysa kaşığınızla 1 kere alın, 2. kez almaya çalışmayın. Ağzınızdaki bakteriler dolayısı ile diğer insanlar psikolojik veya fiziksel sağlık sorunları yaşayabilir ve bu etik bir olay değildir.

Ağzınızı KapatınElit İnsan Olmak Mı İstiyorsunuz? Hem Siz, Hem Toplum Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Görgü Kuralları

Hapşırma, esneme ve benzer eylemler sırasında kolunuz veya eliniz ile ağzınızı kapatın. Diğer insanlar sizin ağzınızı görmek veya etrafa saçılan onbinlerce partikül taneciklerinizi görmek zorunda kalmasın.