Ergoterapi nedir? Sorusunun yanıtı mesleki terapidir. Ergoterapi uzmanlarınca kişiler herhangi bir sakatlık veya sorun yaşamaları durumunda işe ve sosyal hayata uyum sürecinde daha kısa süre içerisinde uyum sağlamak için desteklenirler.  Bu destekler manevi ve psikolojik açıdan destekleri içerdiği gibi zaman zaman maddi destekleri içermesi söz konusu olabililir. Mesleki terapi nedir? Sorusunun yanıtı kısaca bu şekilde olmasına rağmen aslında sadece iş ve sosyal yaşam alanında değil, aynı zamanda birden daha fazla alanda ergoterapi uzmanlarının insanlara yardımcı olacak şekilde terapiler sunduğu bilinmektedir.

Bir terim olarak kullanıldığında “meslek” sadece iş anlamında geçerli değildir. Kişinin günlük yaşamının boş zamanı da bunu kapsar ve kişilerin iş dışında da bazı sorunlar yaşaması mümkündür. Bu durumda devreye ergoterapi uzmanları girer ve ergoterapi uygulamaları ile birlikte her yaştan insanın hayatında yaşadığı sorunları çözmeye çalışırlar.

Günlük yaşamınızdan örnekler ile ergoterapi konusuna dikkat çekmek gerekirsek: Sabah kalktınız ama ayağa kalkamıyorsunuz, ne yaparsınız? Hemen panik olursunuz ve belki de felç geçirdiğinizi düşünürsünüz. Ya da işinizi kaybettiniz ve sosyal anlamda arkadaşlarınızı bu nedenle kaybettiniz, bu durumda ne yaparsınız? Farklı iş ararsınız ancak bu süre içerisinde bazı psikolojik sorunlar yaşayabilirsiniz.

Ergoterapistler nerede çalışır? Uzmanlar daha çok hastaneler, öğrenme güçlüğü çeken insanlara yönelik olarak açılan merkezler ve iş merkezlerinden bakanlıklara kadar her alanda görev alabilirler. Özellikle psikolojik açıdan yardıma ihtiyacı olan insanların olduğu her alanda – ki bu her yerde olabilir – çalışmaları uygun görülmüştür.

Ergoterapist Ne Yapar?Ergoterapi Nedir? – Mesleki Terapi Nedir?

Mesleki terapistler ya da diğer adıyla ergoterapistler insanların sosyal yaşamda zorlandıkları konuların üstesinden gelmeye yardımcı olurlar. Eğitim hayatında zorluklar olan her yaştan insana yardımcı olmakla birlikte psikolojik açıdan her türlü desteğe ihtiyaç duyan insanlara yardımcı olmakla görevlidirler. Meslek tanımları bunları içerdiği gibi ergoterapi uzmanlarınca kişilere psikolojik destek verilmesinin yanında hayatlarında yer alan engellerin kaldırılması için tavsiyeler verilmesi bu iş dalının en önemli detaylarındandır.

Herhangi bir kişinin ani iş kaybı durumunda ne yapacağını bilememesi durumunda danışabileceği iş dalı kolunda mesleki terapi uzmanları ilk sırada bulunur. Mesleki terapi uzmanlarınca sorun yaşayan kişinin sorununun temelinde nelerin yattığı, sorunun nasıl düzeltilebilecek olduğu, soruna yönelik birlikte nasıl çözüm önerileri üretilebileceği detaylı ama en acil şekilde konuşulur ve çözüme yönelik olarak neler yapılabileceğine bakılır.

Bir meslek terapisti, hastanın tüm ihtiyaçlarını – fiziksel, psikolojik, sosyal ve çevresel – dikkate alarak hareket eder ve bu sayede hastanın her türlü soru işaretine yanıt vermiş olur. Hastaneye yatması gerekiyor ancak bu konuda hasta bunu istemiyorsa kişinin ikna edilmesinde de mesleki terapi uzmanları devreye girebilir.

Kendinizi kötü hissediyor ve bir türlü düzelemediğinizden mi yakınıyorsunuz? Bu durumda da mesleki terapi uzmanları size yardımcı olabilir.

Bir meslek terapistinin becerileri, sığınmacılar veya mültecilerle çalışmak, polis veya itfaiye teşkilatlarının yanında çalışmak veya psikiyatri servisleriyle irtibata geçmek dahil birçok farklı görevi içerebilir. Özellikle istismara uğramış olan kişilerin aileleri veya güvenlik güçlerine bu konuda açıklama yapmakta zorlanması durumunda mesleki terapistler bu konuda kişiye yardımcı olarak ilgili kurumlar ile iletişim kurar.

Kimler Mesleki Terapistlere Danışabilir?Ergoterapi Nedir? – Mesleki Terapi Nedir?

Her insan mesleki terapistlere danışabilir. En sevdiklerinizin ölümü ile sarsılmış olabilirsiniz ve hayatınızda büyük bir boşluk yaşanmış olabilir, bu durumdan ne yaparsanız yapın kurtulamıyorsanız mesleki terapistler size yardımcı olabilir.

Aynı zamanda eğer hayatınızda iş konusunda yolunda gitmeyen bir şeyler hissediyor ama kendinizi o işi yapmak zorunda hissediyorsanız mesleki terapistler size işinizle ilgili öneriler verebilir. Belki de işiniz ile ilgili bulabileceği daha farklı alternatifler olabilir ve bu sayede aynı işi farklı konumda, farklı şekilde yaparak size büyük kolaylıklar sağlayabilirler.

Mesleki terapistlerin görev tanımı çok farklıdır. Genelde sadece tek konu ile ilgilenmedikleri gibi bazı mesleki terapistlerin özellikle bazı konularda çok daha fazla ünlü oldukları ve bu konular üzerinden daha fazla kişinin kendilerine danıştıkları bilinmektedir. Mesleki terapi uzmanına danışma ücretleri konusunda da genelde çoğu mesleki terapi uzmanı devlet kurumları veya özel kurumların bünyesinde olmasına rağmen ücretsiz olarak yardım alınması mümkün olan kişilerdir. Ücretli olarak alınacak yardımlarda da mesleki terapistlerin ücret tarifeleri ülkeden ülkeye, ünlü olup olmadığına göre, bulunduğu konuma göre değişebilir.

Yeteneklerinizi Keşfetmek Mi İstiyorsunuz?Ergoterapi Nedir? – Mesleki Terapi Nedir?

Mesleki terapi uzmanlarına hep sorunların çözümü alanında başarılı kişiler gibi bakmamak gerekir. Sizin beceri alanlarınızın tespitinden ilgi alanlarınızın bulunmasına kadar her alanda size yardımcı olabilecek olan meslek dalında bulunan kişilere meslek terapisti denir. Meslek terapistleri resim alanında mı yoksa e-spor alanında mı (örnek) başarılı olacağınızı bulabilir. Bu sayede bu alanda hem başarılar elde edebilir, hem ün kazanabilir, hem de yüksek miktarda paralar kazanabilirsiniz. Belki de bugün sizde olan ancak bilmediğiniz yeteneklerinizi bir meslek terapistine danışarak ortaya çıkarabilirsiniz.

Ergoterapi Konusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ergoterapi anlamı mesleki terapi ile aynı anda telaffuz edilmektedir. Bu konuda en sık sorulan sorular arasında:

Ergoterapi uzmanları Türkiye’de mevcut mu?

Evet, Türkiye’de başta İstanbul ilimiz olmak üzere birçok ülkede mesleki terapi uzmanları gerek özel, gerek devlet bünyesinde kurumlarda aktif olarak çalışmaktadırlar.

Ergoterapi nedir ne is yapar?

Ergoterapi kısaca mesleki terapidir ve her alanda çalışabilirler. İnsanlara yardımcı olmak asıl mesleğin ilgi konusudur.

Kimler mesleki terapi okuyabilir?

İnsanlara yardım etmeyi seven, sıkılmadan sorunları çözebilecek ve bundan mutluluk duyabilecek olan her insan ergoterapi uzmanı olabilir.