E-spor, bazı çevrimiçi oyunlar çevresinde şekillenen bir spor dalı olarak karşımıza çıkar. E-spor müsabakalar üzerinde de takımlar söz konusudur. Bu e-spor takımları belli aralıklarla düzenlenen e-spor organizasyonlarında ve turnuvalarında belirli çevrimiçi oyunlar üzerinden diğer takımlar ile mücadele eder. E-spor mücadelelerine konu olan oyunlar çoğunlukla zihinsel ve fiziksel çaba gerektirmektedir. Bu çevrimiçi oyunların içerisinde e-spor takımları kazanmak için belirli taktikler uygulamak ve takım oyunu içerisinde mücadele etmek zorundadır.

Alter ego nedir, nasıl oluşur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Espor Nedir konusuna kısaca değindik. Şimdi detaylara geçelim.

E-Spor Kökeni Neye Dayanır?

E-Spor Nedir? E-Sporcu Nasıl Olunur?

E-sporun ortaya çıkışı esasında eski dönemlere dayanmaktadır. Hatta e-sporun atasının atari salonları olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 70’li ve 80’li dönemlerde oldukça popülerleşen bu atari salonlarında gençler birbirileri ile sosyalleşerek rekabet içerisinde bazı hatır oyunları oynamaktaydı. Bu atari salonları içerisinde bazen turnuvaların düzenlendiği de görülmekteydi. Teknolojinin gelişimi ile birlikte oyun dünyasında da akıl almaz gelişmeler yaşandı.

Günümüzde çıkan oyunları gerçeklik düzeyi ve içerikleri bakımından ele aldığımızda bu oyun dünyasının adeta sınırsız bir evren olduğunu anlamak da güç değil. İnternetin gelişimi ve bu denli yaygınlaşması da e-spor kategorisinin oluşumunu doğrudan etkilemektedir. Zira son çıkan çevrimdışı ve hikâyeli oyunların bile neredeyse tümünde çevrimiçi bir mod bulunmaktadır. Yalnızca çevrimiçi oynanan oyunlarda ele alındığında artık dünyanın dört bir yanından insanlar ortak bir çevrimiçi oyununda buluşabilmektedir.

Bu tarz çevrimiçi oyunlar da bir mücadele içerisinde olan oyuncular için bu mücadelelerin uluslararası bir arenaya taşınması elbette ki uzak bir ihtimal değildi. Bütün bu gelişmelerin akabinde ise ortaya e-spor adı verilen oyun müsabakaları ortaya çıktı.

E-Spor Ligleri

E-spor etkinliklerinden biri de ligler olmaktadır. Bu ligler dahilinde ülkeler içerisindeki e-spor takımları belirlenen oyunlar üzerinde ligde var olan diğer takımlarla mücadele etmekte ve ligi en üst sırada bitirebilmek için yoğun çabalar sarf etmekte. Bu ligler yalnızca ulusal olmakla sınırlı değildir.

E-spor içerisinde aynı zamanda uluslararası ligler de bulunmaktadır. Söz konusu olan bu e-spor liglerinin takipçileri ise oldukça fazladır. Çoğunlukla ulusal ya da uluslararası arenalarda düzenlenen e-spor maçları internet üzerinden canlı yayınla da izleyicilerle buluşmaktadır. Hatta bu maçlar spikerler ve yorumcular tarafından sunulmaktadır.

E-Spor İle İlgili Video Anlatımı

E-Spor Takımları

E-spor kapsamında mücadele eden takımlar işlerini oldukça disiplinli ve ciddi bir şekilde yürütmektedir. Tıpkı diğer spor müsabakalarında olduğu gibi e-spor müsabakaları için de disiplinli bir şekilde yürütülen antrenmanlar söz konusudur. Ayrıca bu e-spor takımları giriştikleri müsabakalarda, turnuvalarda birliklerde daha başarılı olabilmek ve takımlarını daha çok güçlendirmek için diğer takımlardan e-sporcu transferleri de yapabilmektedir.

Üstelik bu e-spor takımlarına sunulan sponsor reklam destekleri de oldukça yüksek tutarlardadır. Ülkemizde diğer bütün spor alanlarında takımları bulunan ve uluslararası spor müsabakalarında da başarılar elde eden bazı spor takımlarımız da e-spor takımları kurarak bu alanda mücadele etmeye başlamıştır.

Virtüöz ne demek, kimlere denilir? Detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Nasıl E-Sporcu Olunur?

E-Spor Nedir? E-Sporcu Nasıl Olunur?

E-sporcu olmak için kişilerin e-spor lisansı ne ihtiyacına olması gerekir. Ülkemizde e-spor lisansı ise Spor Bakanlığı tarafından verilmektedir. Dolayısıyla e-sporcu lisansı almak için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na müracaat etmeniz gerekmektedir. E-sporcu lisansı başvurusunu sizin adınıza menajerinizin ya da velinizin Yapması da mümkündür. E-spor lisansı için herhangi bir ücret talebi söz konusu değildir. Fakat başvuru esnasında birtakım belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgelerin eksik olması ya da yanlış bilgiler içeriyor olması durumunda e-sporcu lisansı başvurunuz onaylanmayacaktır. E-sporcu lisansına başvurmak için 6 yaşından büyük olmanız yeterlidir. Bu başvuru esnasında sizden talep edilecek olan belgeler ise aşağıdaki gibidir:

  • T.C. kimlik kartı,
  • İki tane vesikalık fotoğraf,
  • Aile hekim tarafından verilen “dijital oyun lisansı için sağlık raporu”,
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı web sitesi üzerinden indirilen ve doldurulması gereken tescil formu.

Bu belgeleri tamamlamanızı ne ardından başvurularınızı Gençlik ve Spor Bakanlığı‘na yapabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanmasının akabinde lisansınızı temin etmek için lisans servisine müracaat etmeniz ve geri kalan işlemleri tamamlamanız gerekmektedir. Bu işlem nerede tamamlamanızın ardından e-sporcu lisansına sahip olabilirsiniz.

Telkari nedir, nasıl yapılır? Hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Nasıl E-spor Takımına Kayıt Olurum?

Bir e-spor takımı oyuncusu olmak için öncelikle söz konusu olan e-spor takımlarının mücadele ettiği e spor oyunları içerisinde başarılı olmanız gerekir. Yani bu oyunların başarı sıralamalarında en üstlerde, rütbe sistemlerine göre ise en iyi rütbelerde oynuyor olmanız gerekir. Buna bir oyun içinden örnek vermek gerekirse League of Legends oyunu için e-spor takımlarının oyuncu adaylarından Ustalık, Üstatlık ve Şampiyonluk gibi en yukarı liglerde oynamalarını ve oynadıkları oyunlar da büyük başarılar sergilemelerini beklemektedir. Ya da bu e-spor takımları doğrudan seçmeler düzenlemekte bu seçmeler akabinde takımlarına oyuncular kabul etmektedir.

E-spor takımların da oyuncu olmanın diğer bir yolu ise bu takıların takip ettiği bazı turnuvalara katılmak ve bu turnuvalarda gösterdiğiniz performanslar ile söz konusu olan e-spor takımlarının dikkatini çekmekten geçer.

🎮 En popüler e-spor oyunu hangisidir?

E-spor oyunları arasında en popüler olan oyun League of Legends olmaktadır.

🕹️ E-Spor oyunları hangileridir?

E-spor oyunları oldukça kapsamlıdır. Fakat bu oyunlar arasında en popüler olan oyunlar; League of Legends, CS:GO, Dota, Overwatch, PUBG, Fortnite şeklinde sıralanmaktadır.

🤑 E-spor nasıl para kazandırır?

E-sporcu lisansı aldıktan sonra bir takımın oyuncusu olarak para kazanmak mümkündür. Ayrıca düzenlenen e-spor müsabakalarında başarı elde etmek de para kazandırmaktadır.

👾 Nasıl e-sporcu olunur?

E-sporcu olmak için öncelikle Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verilen e-sporcu lisansına sahip olmak gerekir.

 

 
Kategori: