Türkiye ve tüm dünyada etkisini hızla sürdürmekte olan COVID-19 nedeniyle milyonlarca insan korku içerisinde yaşamaya devam ediyor. Milyarlarca insanın hayat stilini ve yaşam tarzını değiştiren COVID-19’un her yerde geçerli olduğu biliniyor ancak bazı ünlü isimlerin yaptıkları açıklamalar vatandaşları tatile yönlendirmişti. Bu dönemde tatile gidenlerin sayısının hızla artmış olması sonrasında Bakan Koca’dan yeni bir hatırlatma açıklaması geldi.

Koca, havuzda, denizde veya otellerde de COVID-19 geçebileceğini ve tüm herkesin dikkatli olması gerektiğine değinerek havuzda, şezlongda, denizde ve kumsalda da COVID-19 vakalarının görülebileceğini ve buralarda da önerilere uyulması gerektiğini açıkladı.

Uzmanlar Sakın Gitmeyin Diyor!

Çok sayıda uzman COVID-19 nedeniyle tatile gidilmemesini önerirken, bu sene halk plajları dahil otellere adım atılmamasını öneriyor. ABD merkezli uzmanlar özellikle bazı hükümetlerin turizm gelirlerini artırmak için vatandaşların can güvenliğini hiçe sayan açıklamalar yaptığını ve uzmanlara yaptırdığına dikkat çekerken corona virüsünün her yerde bulaşabileceği gibi özellikle havuzda yüzerken bir kişinin hapşırmasının havuzdaki herkese corona virüsün geçmesine sebep olabileceğine değiniyor.

Özellikle de havuz ve denizde, aynı zamanda kumsallarda güneşlenmeye bağlı olarak bir anlık sıcaklık değişiminden dolayı hapşırma gibi eylemlerin çok daha fazla yaşanabildiği, bunun ise çok ciddi corona virüsü bulaşma alanı olarak görülebilecek olduğuna değiniyor.

1 Sene Kayıp

1 sene tatile gitmemenin bir ömür boyu acı çekmekten daha iyi olduğuna değinen çok sayıda uzman, tüm dünyada tatil planlarının mümkün olursa ertelenmesini, eğer mümkün değilse havuzlar ve denizler ile otellerde kalabalık yerlerde durulmamasını öneriyor. Maske, mesafe ve el hijyenine özellikle çok büyük önem gösterilse bile kalabalık ortamlarda corona virüsüne karşı mesafe ve maske kuralının bile uygulanmasının çok zor olacağı, maske dışında en ufak bir hapşıran enfekte hastanın gözler yoluyla virüsü almaya sebep olabileceğine değiniliyor. Corona virüsün sadece ağız ve burun değil, aynı zamanda gözlere gelecek damlacıklardan da bulaşabilecek olduğunun bu dönemde hep unutulduğu belirtilmekte.

Vatandaşların özellikle de bu dönemde tatil beldelerinden uzak durması uyarıları tekrarlanırken hükümetlerin uyarıları da yakından dikkatle ve çok sık takip edilmeli.