clash-of-clans-klan-savaslariKlan SavaşlarıSupercell tarafından geliştirilen mobil oyun uygulamasıdır. Clash of Clans, köyünü ve ordunu kurup hem köyünü savunacağın hem de diğer köylere saldırarak ganimet toplayacağın mobil strateji oyunudur.

Mobil cihazlar arasında android ve ios seçenekleri bulunan bu strateji oyununu indirebilmek ve kullanabilmek için 13 yaşından büyük olmak gerekiyor.

Klan Savaşları strateji oyununa başladığınızda belli bir alan içerisine kurulmuş belediye binasıyla başlangıç yapıyorsunuz. Belediye binasının seviyesini arttırdıkça hem yeni yapılar açılıyor hemde oyundaki seviyeniz artıyor. Oyunda üç farklı materyal kullanılıyor. Altın, iksir ve taş. Yeni yapı üretirken altın yada iksir kullanılıyor. Taş kullanımı ise yapı üretilirken daha kısa sürede bitirilmesi sağlanıyor.

Köyünüzü geliştirebilmek için inşaat kulübesi, altın madeni, iksir toplayıcı kurmanız gerekiyor. Bu olması gereken temel yapılardan olup köyünüzün gelişimine katkıda bulunacak. Daha sonra yapılarınızın seviyelerini yükselterek kapasitenizi arttırabilirsiniz. Olası gelebilecek saldırılardan kendinizi korumak için başlangıçta okçu kulesi ve top kurarak savunmanızı arttırabilir, duvarlarla savunmanızı destekleyebilirsiniz.

Clash Of Clans Dükkan

Köyünüzün gelişimini dükkan aracılığıyla arttırabiliyorsunuz. Üreteceğiniz yapıları buradan temin edebilirken, iksir ve altın kullanarak yapıları kurabiliyorsunuz. Dükkan 6 ana başlık üzerine kurgulanmıştır.

klan-savaslari-dukkan

Hazine: Taş, altın ve iksir ihtiyacınızı karşılamak amacıyla bu bölümü kullanabilirsiniz. Türk lirası karşılığında taş satın alabilir, taş karşılığında ise altın veya iksir satın alabiliyorsunuz. Yani Türk lirasıyla kurduğunuz köyü geliştirme imkanınız bulunuyor.

Kaynak: İksir ve altın üretimini, depolanmasını kaynak bölümüyle sağlayabiliyorsunuz. Kuracağınız yapılar köyünüze kaynak sağlayacak nitelikte olacaktır. Bu yapılarında üretimi iksir ve altın sayesinde karşılanıyor. Önemli bir konu daha inşaat kulübesi yapmak. Kaynak bölümünde yer alan inşaat kulübesi inşaatlarda çalışacak elemanı sağlıyor. Bu nedenle ne kadar çok üretirseniz gelişiminizi o kadar hızlı tamamlayabilirsiniz.

Dekorasyon: Köyünüzün görselliğini güzelleştirmek amacıyla kullanılan dekorasyon bölümü, altın, iksir ve taş kullanılarak yapıları kurabilirsiniz.

Ordu: Saldırı yapabilmek için en önemli bölümlerden biri olan ordu, içerisinde savaşçılar ile ilgili yapılar bulunduruyor. Yapıları kurabilmek için sadece iksir ihtiyacı bulunuyor. Ordu bölümünü geliştirmek, yapacağınız saldırıların ve güçlü ordu kurmanız için önemli.

Savunma: Kurduğunuz köyün kolay ele geçirilmemesi ve ürettiğiniz materyallerin ele geçirilmesini önlemek için savunmanızın iyi olması gerekiyor. Oyunun en geniş yapı çeşitliliği bulunan savunma bölümü, altın kullanılarak yapıların kurulmasını sağlıyor.

Kalkan: Köyünüze yapılacak saldırıların önüne kalkan sayesinde geçebilirsiniz. Bir günlük, iki günlük ve bir haftalık kalkan seçeneklerinden birini tercih ettiğinizde düşmanlarınız size saldırı düzenleyemiyor. Bu süre zarfında köyünüzü rahatça geliştirebilir, aklınızdaki oyun stratejilerinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Clash Of Clans Klan

Adından anlaşılabileceği gibi Klan Savaşlarının en önemli özelliklerinden biri klandır. İster kendi klanınızı oluşturup ittifak kurabilir, isterseniz mevcut bir klanın üyesi olabilirsiniz. Klan sürecini başlatmak için köyünüzde bulunan yıkık klan kalesini 10 bin altın karşılığında tamir ettirmeniz gerekiyor. Tamiratı bitirdikten sonra klan üyesi yada klan sahibi olabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar için Püf Noktalar

Clash Of Clans’a yeni başlayan kişilerin köyünde belediye binası, inşaatçı kulübesi, altın madeni ve ordu kampı bulunuyor. Başlangıç olarak verilen materyaller ise 750 altın, 750 iksir ve 500 taş’tan oluşuyor. Olası yapılacak saldırılar için öncelikle top kuruyorsunuz. Topu kurduktan sonra köyünüze iki goblin saldırıda bulunuyor. Daha sonra sizde onların köyüne saldırıda bulunup zafer kazanıyorsunuz. Saldırı yapabilmek için 5 kişilik ordunuz bulunuyor.

klan-savaslari-puf-noktalar

Köyünüzü geliştirmenin en kolay yolu materyal toplamaktır. Materyal toplamak için öncelikle altın deposu kurmanız gerekiyor. Daha sonra iksir üretimi ve iksir deposunu kurarak iki önemli materyali üretmek için temeli atıyorsunuz. Savunma yapmak için köyünüzde top bulunuyor. Saldırı yapmak içinse kışla yapmanız gerekiyor. Kışla yaptıktan sonra saldırı için kendinize ordu kurabilirsiniz.

Köyünüz için isim belirlemeniz gerekiyor. İsim belirlendikten sonra oyun kendiliğinden 3 günlük kalkan veriyor. Bu kalkanı edindiğinizde 3 gün boyunca hiçbir saldırıya maruz kalmazsınız. Dolayısıyla 3 gün boyunca köyünüzü geliştirebilir, materyal toplayabilirsiniz. Bu süre zarfında kaynak bölümünden iksir ve altın üretimi yapacak yapıları kurmak ve yükseltmek gerekiyor.  Gelişimi hızlandırmak için büyük bir fırsattır.

3 günden sonra köyün çevresine duvarlar ile stratejik yerleşim yapabilir, okçu kuleleriyle olası saldırılardan köyünüzü koruyabilirsiniz. Klan kalesini tamir ettirerek kendi stratejinize uygun klana girebilirsiniz. Klana girdikten sonra takviye ordu isteyebilir yada klandakilere ordu takviyesi yapabilirsiniz. İrtibata geçerek klan arkadaşlarınızla bilgi paylaşımı yapabilirsiniz.

klan-savaslari-harita

Toplamda 2 farklı saldırı şekli bulunuyor. Tek oyuncu ve çoklu oyuncu. 3 günlük kalkan sürecinde çoklu oyuncu saldırı seçeneğini kullanırsanız kalkanınız sona eriyor ve diğer kullanıcıların size saldırma olasılığı ortaya çıkıyor. Çoklu oyuncu seçeneğinde online oynadığınız kişilerle savaş içerisine girebiliyorsunuz. Tek oyuncu savaş seçeneğinde ise offline olup goblin köylerine saldırıp kendinize kaynak sağlayabiliyorsunuz.
Kategori: