-20 derece sabit sıcaklık değerleri ile bilinen Antarktika bugüne kadar Dünya’nın en soğuk bölgeleri arasında yer almaktadır. Sıcaklık -30 derecelerin bile üzerine çıkabiliyor ve insanların yaşamına asla elverişli değil. Sürekli olarak buzulların eridiğinden söz ederiz, sürekli olarak Dünya’nın iklimsel problemler ile karşı karşıya olduğunu okur ve bunların insan vücudu üzerine etkilerini tartışırız. Ancak yapılan araştırmalara göre Antarktika’da 14 ay boyunca yaşayan 9 insanın beyni inanılmaz derece küçüldü!

Antarktika’da aktif olarak kurulu olan Almanya’ya ait araştırma istasyonu Neumayer III’te yaşayan 9 kişinin beyninde yapılan manyetik rezonans tarama görüntüleri sonucunda 9 kişinin 14 ay öncesine göre beyninde küçülmeler meydana geldiği açıklandı.Antarktika’da 14 Ay Geçirirseniz Beyniniz Küçülüyor!

 New England Tıp Dergisi‘nde yayınlanan araştırma sonucuna göre Alman bilimadamları yaptıkları araştırmalarda başarı elde etmeyi sürdürdüler ancak kendi sağlıkları söz konusu olduğu zaman beyinlerinin küçülmesi beklenmiyordu. Uzay İstasyonu’nda görevli olan astronotların birkaç santim boylarının uzadığı biliniyor olsa da Dünya içerisinde kalan bir bölgede herhangi bir insanın beyninin küçülmesine hastalık sebepli olarak bile denk gelinmemişti.

Araştırmaya göre bilimadamlarının prefrontal korteks bölgesinde küçülmeler yaşandı ve bu bölge düşünme, kişilik gibi konularda insan beyni için son derece önemli bir bölge. Bilimadamlarının görünürde herhangi bir sağlık sorunları bulunmadığı ancak beynin hipokampus bölümününde oldukça fazla hacmen değişim gösterdiği açıklandı.

Gizlilik, yaşam şartları ve koşullarAntarktika’da 14 Ay Geçirirseniz Beyniniz Küçülüyor!

-50 dereceye varan hava sıcaklığı dolayısı ile Alman bilimadamlarının sürekli monoton bir hayat yaşaması ve buna bağlı yaşam koşulları, gizlilik gibi sorunlar dolayısı ile beyinlerinde küçülmelerin söz konusu olabileceği ve bu araştırmaların insanların gelecekte karşı karşıya kalabilecekleri şartlarda nasıl sorun ve problemler ile karşılaşabilecek olduklarına dair önemli bir araştırma olduğu açıklandı.

5’i erkek 4’ü kadın olan Alman bilimadamlarının araştırma istasyonunda sürekli olarak monoton bir yaşamlarının olduğu, gizlilik koşullarının neredeyse hiç olmadığı, özellikle dışarıda çok kısa süre kalabildikleri ve bu sebeple de araştırmaların beyinlerinde küçülmelerin meydana gelmiş olabileceği açıklandı.Antarktika’da 14 Ay Geçirirseniz Beyniniz Küçülüyor!

Charité Fizyoloji Enstitüsü’nden ve Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Alexander Stahn, bu durumun daha fazla araştırmalarına konu olabileceğini ve bu konuda özellikle insanların monoton bir yaşam sürmeleri durumunda beyin hacimlerinde nasıl değişikliklerin meydana gelebilecek olduğu hakkında kendilerine bir fikir verdiğini açıkladı.

Charité Fizyoloji Enstitüsü’nden ve Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Alexander Stahn, aynı zamanda bu araştırmanın yakından takip edilmesi gerektiği ve bu konuda insanlar üzerinde yapılan çalışmaların gelecekte bilim dünyası adına önemli bir gelişme olduğu gibi insanların yaşadığı çevre değişimlerinden etkilenmesinin sonuçlarının büyük değişimlere neden olabileceğine dair bir kanıt olduğunu açıkladı.

Kaynak ve ileri okuma:

https://www.iflscience.com/brain/spending-just-14-months-in-the-antarctic-can-shrink-your-brain/
Kategori: