Teknoloji giderek gelişti ve insanlar artık orijinal olan ürünlerin neredeyse birebir aynısı replika olan ürünler üretebiliyorlar. Herhangi bir sebze veya meyvanın replika olanını üretmek mümkün değil ancak artık kimyasal kırmızı et üretimi bile mümkün hale gelmeye başladı bile.

Replika ürün nedir?

Bundan 5 yıl önce Türkiye’de replika akıllı telefonların sayısının son derece fazla olduğu herkesin bilmediği bir gerçek. Ancak 5 yıl önce Türkiye’de özellikle akıllı telefonların sayısının bu kadar yaygın olmadığı ve bu kadar fazla uygun fiyatlı olmadığı dönemde insanlar replika olan modelleri almak zorunda kalıyorlardı. Replika telefonlar dışında ünlü giyim markalarının replika ürünleri şimdi bu dönemin en popüler kategorisi oldu.

Başta Gucci olmak üzere bazı markaların taklit ürünleri son dönemde sık sık üretiliyor. 5.000 Euro’ları bulan fiyatı ile orijinal Gucci veya herhangi bir markanın ürününü alamayan bazı kişiler gerek üzerlerinde olan ürünün sahte olduğunun anlaşılmayacak olduğunu düşünerek, gerek ise prestij kazanacakları düşüncesi ile bu ürünleri alıyorlar ve bu ürünleri üreten kişileri zengin ediyorlar.

Replika Ürün Nedir? Taklit Ürün Nasıl Anlaşılır?

Soldaki ürün çakma, sağdaki orijinal. Anlamak ise çok zor.

En kötü orijinal ürün bile en iyi taklit üründen daha iyidir ancak taklit ürünleri engellemek her zaman mümkün olmayabiliyor. Normalde taklit ürünlerin üretilmesi, bir markanın ambleminin herhangi bir ürün üzerinde izinsiz olarak kullanılması yasak ancak markanın yabancı bir marka olmasından dolayı denetimlerinde yeterli düzeyde olmamasına bağlı olarak bazı ülkelerde bu ürünler çokça ilgi görüyor. Çin başta olmak üzere çok sayıda ülke taklit ürünlerin rekor kırdığı ülkeler olarak biliniyor.

Adidas marka bir ayakkabının aynısına benzeyen ancak rahatlık ve özellik olarak asla aynısını sunmayan modeli 89 TL’ye satılıyor ise orijinal olan model 1089 TL’ye satılabiliyor. Elbette arada farklar var ve bu farklar zaten ürünü ürün yapan ve o markanın gücünün temeli olan farklar olarak biliniyor.

Replika ürün almak doğru mu?

Hayır. Replika ürünleri satın almak aslında size kısa vadede kazanç gibi görünse bile uzun vadeli olarak kullanılabilmeleri mümkün değildir. Bu ürünler eğer giyim ürünü ise en kalitesiz malzemelerden üretilir ve herhangi bir şekilde tüketicinin isteklerine uygun olmayabilir.

Orijinal olmayan bir ürünün garantisi de yok demektir. Satıcı tarafından verilen garanti herhangi bir şekilde sizin garanti altında olmadığınızı gösterir. Resmî olarak garanti altında olmadığınız için ve ürünü çok daha ucuza aldığınız için satıcı size ürün bozulduğunda veya değişim istediğinizde hiçbir şekilde yardımcı olmayabilir.

Bir teknolojik üründe bu durum daha kötüdür. Ünlü bir markanın cep telefonunun sahtesini üretmiş olan bir satıcı size ürün için sözlü bir garanti verebilir, veya bir garanti şirketi üzerinden garanti vermiş gibi gösterebilir.

Ancak kendisine ait olan o şirket üründe herhangi bir kusur olması durumunda kendisinin hatası olmasına rağmen sizi suçlu bulabilir, üstüne üstlük olarak cihazı siz bozmuşsunuz gibi gösterebilir. Yasal olarak haklarınızı aramaya kalksanız bile uğraşmanız gerekebilecek olduğu gibi üründe üretici tarafından yapılacak basit hamleler ile suçlu olan sizmişsiniz gibi gösterebilirler.

Bu tür ürünlerde herhangi bir garanti veya güvence beklemiyorsanız yine kaybeden taraf siz olursunuz. Sahte ürünlerin özellikle giyim alanında büyük bir bölümü ithal ediliyor bir kısmı ise içeride yerli olarak ithal edilen ürünler ile üretiliyor. Bu ürünlerin kalite açısından size orijinal üründen kat be kat daha az süre dayanacak olduğunu ve 3 kere aynı ürünü almak yerine 1 kere alıp uzun süre kullanmanın daha kazançlı olduğunu hatırlatalım.

Kalitesiz, sağlıksız ve zararlı

Sahte ürünler asla sağlıklı değildir. En kalitesiz malzemeden üretildikleri için son dönemde özellikle sahte ayakkabıları satın aldıktan sonra deri problemleri yaşayan insanları haberlerde görmüşsünüzdür.

Bir anlık ucuz olduğuna aldanarak bu tür ürünlerin satın alınması son derece büyük sağlık sorunlarına sebep olabileceği gibi sizi daha fazla masrafa uğratabilir.

Kalitesiz ürünler görünürde size herhangi bir zarar vermiyormuş gibi görünebilir, ancak zaman içerisinde sağlık sorunları ve de özellikle sık sık kullandığınız parfüm gibi ürünler solunum problemlerine sebep olabilir.

Çakma parfüm almak yerine daha az kokan ancak orijinal olan parfümler her zaman için daha iyi bir tercih olacaktır. Özellikle vücuda sürülen çakma ürünler kimyasal yanıklara sebep olabilir ve ciddi problemler doğurabilir.

Orijinal Ürün Ve Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?

Replika Ürün Nedir? Taklit Ürün Nasıl Anlaşılır?

Çakma ürün sağda, orijinal ürün solda.

Orijinal bir ürün her türlü kendisini belli eder. Sahte ürün nasıl anlaşılır? Diye sormadan hemen önce sahte ve orijinal ürün arasında çok büyük bir fiyat farkı olduğunu bilmek gerekir. Sahte ürün fiyatı 300 lira ise orijinal ürün fiyatı 500 lira olabilir.

Bazen fiyatı üzerinden fark hemen anlaşılmayabilir. Bir ürünün sahte olduğunu anlamak için birkaç detaya bakmak gerekir.

 • Ürün eğer plastik eğer plastik kokuyor olabilir, aynı zamanda plastik kalitesi ele alır almaz hemen kalitesiz olduğunu belli edebilir.
 • Sivri köşelere sahip ise bu sivri köşeler iyi zımparalanmamış olabilir ve ele batıyor olabilir
 • Orijinal üründen çok daha ucuza ‘orijinal’ diye satılıyor ise o ürün sahtedir. Mesela 200 liralık parfüm 89.99 TL’ye satılıyorsa bu ürün %100 sahtedir.
 • Replika ürün nasıl anlaşılır? Diye kendinize sorduğunuz zaman bir ürünün orijinal olanı ise replika olanı arasında ilk gözünüze çarpacak olan detay fiyatıdır.
 • Replika olan güneş gözlükleri daha karanlık veya çevreyi turuncumsu görünümde gösterir.
 • Replika parfümler koku olarak kolonya veya alkol gibi kokabilir.
 • Replika cep telefonlarının Android ise işletim sistemi sürümü farklı olabilir ve markaya ait uygulamalar cihaz içerisinde önyüklü değildir.
 • Kıyafelerde ise marka etiketinin yazısının düz olmaması veya dikiş kısımlarının düzgün olmaması o ürünün replika olduğunu gösteren önemli bir detaydır. Eğer kıyafenizin rengi mağazada satılana göre daha açık veya farklı, çizgiler daha şekilsiz ise replika olabilir.

Neden replika ürün almamalıyız?

Replika Ürün Nedir? Taklit Ürün Nasıl Anlaşılır?

Solda çakma, sağda orijinal ürün.

Replika ürün almamak için birçok sebep var.

 • Çabuk bozulması
 • Sağlığa zararlı olması
 • Orijinal ürünün yerini asla tutmaması
 • Orijinal ürünün daha uzun süre kullanım ömrü olup, replika ürünlerin kullanım ömrününün kısa olması
 • Bu tür ürünleri üretenlerin marka hırsızlığı yapıyor olması ve alan kişilerin buna direkt olmasa bile dolaylı güç sağlıyor olması
 • Çevreye zarar vermesi
 • Sadece kendinize değil özellikle kozmetik ürünlerde çocuk ve bebeklere alerji yapıyor olması
 • Garantisinin hiçbir zaman için olmaması
 • Yasal hakkınızı kullanamıyor olmanız

Çakma ürün neden alınmamalıdır? Sorusunun en iyi yanıtıdır.

Tüm bunlara rağmen çakma ürünleri satın almaya devam etmek istiyorsanız gelecekte bundan dolayı pişman olabilirsiniz. Replika her bir ürünün üretim aşaması belli yasal kaliteleri karşılamıyor olduğundan dolayı gelecekte ürünün cinsine göre sağlık sorunları, çevre sorunları ve diğer çok farklı sorunlar ile karşı karşıya kalmanız mümkün olabilir. Bunu engelleyebilecek tek seçenek ise her zaman için doğru olan orijinal ürünleri tercih etmekten geçer.

Çakma ürünlerin ABD başta olmak üzere birçok ülkede satıcılarının yakalanması durumunda yüksek cezalar ödemeleri gerekebiliyor. Türkiye’de ise buna yönelik avukatlık bürolarının bazılarının aktif olarak çalıştıkları ve bazen bu durumları ihbar ettikleri biliniyor.

*Markalar örnek olarak gösterilmiştir.
Kategori: