Hepimiz her gün alışveriş yaparız. Her gün gıda harcaması yapmak zorundayız. Zaman zaman harcama kalemlerimiz arasına giyim, teknoloji ve benzer ürünler eklemek zorunda kalırız. Bunların hepsinin bir araya gelmesiyle beraber yaşamımızı idame ettirir ve bir şekilde geçiniriz. Herkesin isteği bir ürüne daha uygun fiyatlı olarak sahip olabilmektir. Bir ürünün bir mağazada 1.000 TL diğerinde ise kampanyalı olarak 800 TL olması durumunda herkes 2. mağazadan alım yapmayı tercih eder.

Türkiye’de genelde yanlış kullanılıyor olsa da Outlet ürün nedir? Sorusunun yanıtı basittir. Outlet kelimesinin anlamına bakacak olursak Outlet İngilizce olarak “çıkış, çıkış yeri” anlamına gelmektedir. Doğrudan fabrika satış mağazası veya yetkili mağazalar tarafından sunulan ve aracı olmayan çok sayıda ürün satışında Outlet ifadesi sık sık kullanılmaktadır.

Bunun dışında mağazalar outlet kelimesini genelde iade edilmiş ürünler, sezonu geçen ürünler veya görünmeyen defoya sahip olan ürünler veya tek kalmış ürünleri isimlendirmek için ayrı bölümde satışa sunarlar. Outlet kelimesinin anlamı ile doğru kullanılmadığı bugün tüm dünyada bilinen bir gerçektir. Sonuç olarak kelime anlamı ile mağazalar tarafından kullanılan anlamı son derece uyumsuzdur.

Outlet Ürünler Neden Daha Ucuz?Outlet Ne Demek? – Outlet Ürün Nedir?

Outlet ürünlerin çok daha ucuz olabilmesinin sebebi farklı farklı sebeplere dayalı olabilir. Milyonlarca mağaza bugün outlet ürünleri daha ucuz fiyatla satışa sunmaktadır. Bazen ürünlerin geri iade edilmiş olmasına bağlı olarak 2. ele girmiş olması hiç kullanılmamış ürünlerde bile outlet damgasına sebep olup daha ucuzdan satışa sunulmasına sebep olabilir.

Bazı durumlarda ise ürünlerin modası geçmiştir ve bu sebeple yeni alıcı mevcut fiyat üzerinden o ürüne sahip olmak istemiyordur. Bu da mağaza sahibi veya pazarlamacının ürünü çok daha uygun fiyata satışa sunmasına sebep olur. Bunun farklı bir yönü de yaz ve kış aylarına girerken sezon sonu ürünlerin depolarda depolama maliyeti olması yerine outlet ürün olarak satışa sunulmasıdır. Genel olarak çok sayıda insanın mağazalarda outlet bölümünde çok daha az sayıda ürün gördükleri bilinen bir gerçektir.

Outlet ürünlerin daha ucuz olmasının bir diğer sebebi ise renk ve benzer şekillerden dolayı bazen o ürünün hiçbir alıcı tarafından tercih edilmemesi olmaktadır. Yeni sezonda raflara girmiş olan bir ürün eğer ki kimse tarafından tercih edilmediyse bu durumda ürünün elde kalması yerine satıcılar outlet ürün adı altında bu ürünü satışa sunarlar ve 800 TL olan ürün fiyatı bir anda 100 TL seviyesine bile düşebilir. Outlet ürünlerde fiyat durumunu belirleyen genelde kar-zarar hesabıdır. Mağaza sahipleri veya satıcılar, ürünün outlet ürün kategorisinde ne kadar fiyatla satışa sunulacağına genelde alım fiyatından çok az daha yüksek fiyatı söyleyerek satışa sunarlar.

Örneğin 1 takım elbisenin fiyatı 5.000 TL ise ve mağaza sahibi bu ürünü 3.000 TL’ye temin ediyorsa bu durumda outlet ürün 4.000 TL fiyatla satışa sunulmaktadır. Bu durumda hem mağaza sahibi karlıdır, hem de alıcı kardadır. Ancak bazı durumlarda ürünler outlet kategorisinde zararına satışa sunulabilir. Bunun da birden fazla sebebi vardır. Örneğin yaz aylarının sonuna doğru yazlık kıyafetler elde kalmış ise ve temin maliyeti satıcı için 11 TL olan bir tişört için satış fiyatı hemen elden çıkması için 10 TL olarak listelenebilir. Bu tür durumlar sık sık görülür ve genelde büyük markalar outlet ürünleri satışa sunarken bu duruma çok dikkat etmektedirler.

Outlet Hilesine Dikkat!

Her zaman satıcılar ve mağazalar iyi niyetle hareket etmek istemeyebiliyorlar. Bazı durumlarda özellikle de ülkemizde de çok sık görüldüğü üzere outlet ürün raflarında bazen daha önce 400 TL yeni sezon olarak satışa sunulan ürün aynı sezon içerisinde outlet raflarına geldiğinde 500 TL fiyatla güncellenmiş olabiliyor.

Mağaza sahipleri ve satıcılar bu tür hileler ile 400 TL olan ürünün fiyatını 1.000 TL yapmış gibi gösterip ardından da 500 TL seviyesine çekmiş gibi gösterebiliyorlar. %100’e varan indirim gibi ifadelerin ardında genelde “fiyatı yükseltmiş gibi yap ardından daha yüksek fiyata sat” prensibi yatmaktadır. Milyonlarca mağazada bu hile bugün aktif olarak uygulanıyor olup, çok sayıda insanın bu konuya dikkat edemediği de bilinen bir gerçektir.

Outlet hilesine karşı bir ürünün özellikle daha önceki fiyatını öğrenmeye çalışın. Alacağınız ürün pahalı bir ürünse buna dikkat etmek son derece önemlidir ve dikkat etmezseniz bunun sonucunda kaybeden ve zarar eden taraf yine siz olursunuz.

Outlet Hilesine Karşı Önlemler

Outlet hilesine karşı alınabilecek en iyi önlem bir ürünün satın almaya geçme adımındaysanız diğer mağazalarda ne kadar fiyatla satışa sunulduğunu öğrenmeye çalışmak olacaktır. Eğer ki ürün sadece tek mağazada varsa bu durumda yapabilecek hiçbir şey olmaz. Ancak mağazalar zincirinden bir ürün satın alacaksanız o ürünün diğer yetkili satıcılarda ne kadar fiyat etiketi üzerinden satıldığını öğrenebilirsiniz.

Outlet hilesi yapan mağazalar genelde ürünler eğer ki çok hızlı satılıyorsa ve elinde stok mevcutsa daha fazla fiyat güncellemesi yaparlar ve outlet adı altında ürün ilk gün 500 TL ise ertesi gün 600 TL olabilir. Etiket fiyat güncellemesi tarihi bölümünde de çoğu marka bu etiketlere yer vermek yerine daha eski etiketleri kullanmaktadır ve sadece fiyat bölümünü güncellemektedir. Bu da özellikle önceki fiyatı öğrenmek isteyen müşteriler için büyük zorluklar, kayıplar ve bilinmezliklere yol açmaktadır.