Avrupa’nın en dikkat çeken ülkelerinden biri olan İtalya; gıda, giyim ve otomotiv gibi pek çok sektörde dikkat çeken markaları ile ön plandadır. Futbol ligi ve ülkenin turizm açısından lider ülkeler arasında gösterilmesi de bir başka etken. İşte konu turizm olunca, devreye biraz da alışveriş giriyor. Yani giyim markaları. Peki, İtalyan giyim markaları hangileridir? Bu markalar hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Sizlere biraz bunlardan bahsetmeye çalışalım.

İçindekiler

İtalyan Giyim Markaları

İtalyan Giyim Markaları

İtalya tarafından dünya ticaretinin önemli bir parçası haline gelmiş pek çok İtalyan giyim markası var. Bu markaların her biri farklı bir konsepte sahip ve şuan dünyada geçer akçe. Bunda etkili olan en önemli durum elbette ki turizm. Ancak bir de Avrupa Birliği üyesi olması ona bazı avantajlar kazandırmış. Bu çerçevede tekstil sektörünün en nadide markaları İtalya’da. İşte şimdi sizlere İtalyan giyim markaları hakkında genel bilgileri vermeye başlayacağız. “Replika Ürün Nedir? Taklit Ürün Nasıl Anlaşılır?” isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 1. Gucci

Gucci

Guccio Gucci tarafından, İtalya’nın önemli şehirlerinden biri olan Floransa’da kurulan Gucci markası, hali hazırda tekstil sektörüne yön veren markalardan bir tanesi. İtalyan bir göçmen olarak, Fransa ve İngiltere’de turizm sektöründe çalışan Guccio Gucci, ilk olarak Gucci markasını kurduktan sonra bavullara odaklandı. Hedef kitlesi ise zengin kentli insanlardı. Bunda başarılı olan Gucci, daha sonra çanta ve ayakkabı üretimini de gerçekleştirmeye başladı. Zaman 1950’yi gösterince ise, artık Gucci bir dünya markası haline gelmişti. 1921’de başlayan serüven, 1950’de inanılmaz bir boyuta ulaşmıştı.

 1. Armani

Armani

İtalyan merkezli olan ve merkezi Milano’da yer alan Armani, 1975 tarihinde, Giorgio Armani tarafından kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Armani markasının odaklandığı alanlar ise şu şekildedir: Ayak Giyimi, Gözlük, Konfeksiyon Ürünleri, Özel Dikim Ürünleri, Giyim Aksesuarları, Kol Saatleri ve Kozmetik Ürünleri. Gucci gibi bir Moda Evi olan Armani’nin 2016 yılı geliri 2.9 Milyar Euro’dur. Armani bünyesinde satılan ürünler, şu marka etiketleri çerçevesinde pazarlanmaktadır:

 • Armani Collezioni
 • Armani Junior
 • Armani Exchange
 • Giorgio Armani Prive
 • Emporio Armani ve
 • AJ gibi alt marka etiketleri ile pazarlanarak, dünya çapında bir marka haline gelinmiş ve bu şekilde de devam etmektedir.

Armani markasının kurucu ortakları arasında Sergio Galeotti de yer almaktadır.

 1. Prada

Prada

Mario Prada tarafından, 1913 yılında kurulan Prada, hem kadınlar, hem de erkekler için tekstil ürünleri üreterek sektöre adımını atmıştır. Lüks Kıyafetler, Deri Aksesuarlar, Çanta ve Şapka gibi onlarca ürünün üretimini yapan marka, günümüzde milyarlarca Euro gelire sahip durumdadır. 1919 yılında “İtalyan Kraliyet Evi’nin Resmi Tedarikçisi” olarak ün salan Prada, kraliyet sembolünü de bu çerçevede logosuna taşımıştır. Buradan aldığı hareket ile tekstil sektörünün önemli markalarından biri haline gelmiştir.

 1. Benetton

Benetton

1965 yılında Benetton ailesindeki 4 kişi tarafından kurulan Benetton, aynı yıl ilk mağazasının açılışını yapmıştır. Daha sonra Paris’te de mağaza açan Benetton, faaliyet alanını bu şekilde genişletmiştir. İtalya merkezli olan bu moda markası, dünya çapında yaklaşık olarak 5.000 mağazaya sahiptir. Yine Benetton ailesinin sahibi olduğu Edizione isimli şirketin bir yan markası olarak bilinmektedir. Günümüzde milyarlarca Euro yıllık kara sahip olan marka, İtalya’nın sayılı moda markaları arasında gösterilmektedir.

 1. Brioni

Brioni

İtalya’nın başkenti Roma merkezli bir erkek giyim tasarımı evi olarak bilinmektedir. Sahibi olan şirket ise, Fransız Kering’dir. Talep edilen erkek takım elbiselerini tasarlayan marka, aynı zamanda hazır giyim koleksiyonları ve deri ürünleri ile de ilgilenmektedir. Bunun yanında erkekler için farklı konseptleri ortaya koyan bir markadır. Erkek hazır giyim ürünleri tasarlayan Brioni, 1945 yılında kurulmuştur. Günümüzde ise pek çok önemli ülke tarafından, en prestijli erkek giyim markalarından biri olarak gösterilmektedir.

Yukarıda bahsedilen markalar, İtalyan merkezli olup, dünya çapında milyarlarca Euro değere sahiptir. Günümüzün en bilinen İtalyan giyim markaları olarak ün salmıştır. Peki, diğer İtalya merkezi giyim markaları hangisidir?

İtalyan Kadın ve Erkek Giyim Markaları

İtalya merkezli olan ve her biri diğerinden değerli yüzlerce marka var. Bu markalar farklı sektörlerde oluşturulmuş olsalar da, giyim sektörü üzerinde, hem erkek, hem de kadınlar için hedef markalar kurulmuştur. Yukarıda bahsedilen giyim markalarına ek olarak aşağıdaki markalar gösterilebilir.

 • Blumarine
 • Diesel
 • Etro
 • Krizia
 • Moschino
 • Roberto Cavalli
 • Trussardi
 • Versace
 • Max Mara
 • Ermenegildo Zegna

Yukarıdaki markalar dışında, İtalya merkezli pek çok giyim markası da bulunmaktadır. Markaların kuruluş hikayeleri ve yönetilişleri birbirinden daha dikkat çekici olmakla beraber, her markanın konsepti neredeyse birbirinden farklıdır. Bu durum da İtalyanların marka oluştururken ki hassasiyetlerini bizlere net bir şekilde göstermektedir. “Erkekler İçin Zamanı Asla Geçmeyen 10 Giyim Kuşam Şekli” isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Avrupa’nın ve Akdeniz’in en önemli ülkelerinden biri olan İtalya, yalnızca turizmi ile dikkat çekmiyor. Bunun yanında giyim markaları da İtalya’nın adının duyulmasına fazlasıyla katkı sağlıyor. Bizler de bu içeriğimizde İtalyan giyim markaları hangileridir? sorusuna en net cevabı vermeye çalıştık. Umarız sizlere fayda sağlayan bir içerik oluşturma fırsatına sahip olabilmişizdir.

Kategori: