Hepimizin kalbinin gün içerisinde binlerce kez attığını biliyoruz ancak bazı insanların kalbi diğerlerinden daha az veya daha çok atıyor. Örneğin düzenli bir şekilde spor yapan ve kendisine iyi bakan kişilerin dinlenme zamanlarında kalp atış hızları oldukça düşüyor ve bu aslında kötü değil, iyi bir şey. Dinlendiğiniz sırada kalbiniz ne kadar yavaş atıyorsa (40’ın altında atması tehlikeli olabilir) kalp sağlığı sorunlarından o kadar korunuyorsunuz demektir. Felç ve benzeri risklerden de kalbinizin yavaş atması sayesinde korunabilirsiniz. Yüksek kalp atışı olan kişilerin felç ve benzeri problemler ile daha sık karşı karşıya kaldıkları gözlemlenmiştir.

Bir insanın kalbi dakikada kaç kez atmalıdır? Bir insan ortalama olarak oturur pozisyonda çok heyecanlanmadığı sürece 60 ila 100 arasında kalp atışı normaldir.Normal Kalp Atış Hızı Nedir?

Dünyanın en iyi hastanelerinden bir tanesi olarak bilinen Mayo Clinic’e göre bir insanın kalbi 60’ın altında atıyorsa veya 100’ün üzerinde atıyor ise ve bu sürekli oluyor ise bir problem anlamına gelebilir. Ancak bir kez veya birkaç gün kalbiniz 60 yerine 59 attıysa veya 105 attıysa bu bir sağlık sorununa işaret etmeyebilir.

Kalp kasınızı güçlendirebilirsinizNormal Kalp Atış Hızı Nedir?

Kalp kası güçlü olan kişilerin bir kerede daha fazla kan pompalayabildikleri ve bu sayede kalbin daha yavaş çalışması ve buna bağlı olarak kalp ile ilgili sağlık sorunlarından daha uzak olabildikleri gözlemlenmektedir.

Oklahoma City’deki Integris Baptist Tıp Merkezi’nde iç hastalıkları uzmanı olan Dr. Mary Ann Bauman, ”nasıl ki kol kaslarınızı geliştirebiliyorsanız, kalp kasınızı da spor yaparak geliştirebilirsiniz ve sağlıklı olabilirsiniz.” diyor. Uzmanlar kalp kasasının kol kası gibi gelişebileceğine dikkat çekse bile kalp üzerinde aşırı baskı oluşturmak veya kalp bölgesi egzersizlerine yönelmek anlamı taşımayan bu açıklamalar normal spor sayesinde kalp kasının gelişebilecek olduğunun kanıtı olarak gösterilmektedir.

Normal spor sırası boyunca kalp kasınız yaptığınız başarılı kol, bacak ve göğüs kası hareketleri sonunda gelişiyor ve kalp kasınız bu sayede daha güçlü olabiliyor.

Kalp atış hızı nasıl ölçülür?Normal Kalp Atış Hızı Nedir?

Kalp atış hızınızı ölçmenin birkaç farklı yeri vardır, bunlar;

  • Bilekler
  • Dirsek içleri
  • Boyun sol tarafı
  • Ayağın üstü

Bu 4 bölgeden nabız ölçülebilmektedir.

60 saniye boyunca nabız sayınızı sayarak kalbinizin kaç attığını hemen öğrenme şansınız vardır. Veya 20 saniye boyunca nabız sayınızı ölçerek bunu 3 ile çarparak 1 dakikada kalbinizin ne kadar hızlı attığını öğrenme şansınız var.

Bunu yaparken doğru yere parmak koyduğunuzu ve doğru yerden ölçüm yaptığınıza emin olmalısınız. Kalp atışınızı ölçerken anlık heyecana bağlı olarak daha fazla atış hissedebilirsiniz ve bu normaldir.

Dinlenirken kalp atışı hızı kaç olmalı?

18 yaş ve üstü yetişkinler için, dinlenme sırasında kalp atış hızı, kişinin fiziksel durumuna ve yaşına bağlı olarak ortalama olarak 1 dakikada 60 ila 100 atım (bpm) arasında olmalıdır. AHA’ya göre 6 ila 15 yaş arası çocuklar için normal dinlenme kalp atış hızı 70 ila 100 bpm arasında olmalıdır.

Kaynaklar ve ileri okuma:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/expert-answers/heart-rate/faq-20057979

https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/the-facts-about-high-blood-pressure/all-about-heart-rate-pulse

https://www.livescience.com/42081-normal-heart-rate.html