İnsanlar yüzyıllardır Güneş sayesinde bu gezegende yaşamaya devam ediyorlar. Eskiden beridir, biz bu Dünya’ya gelmeden önce Güneş vardı ve gelecekte ne zaman Güneş’in ömrünün biteceğini bugün için bilmiyoruz. Teknolojimiz gelişiyor olmasına karşılık dışarıdan gelecek en ufak tehdit biz insanların sonu olabilecek kadar büyük ve karşı koyamayacak olduğumuz tehditler arasında…

Güneş yok olursa ne olurdu? Bu ve buna benzer sorular her zaman bazı insanların kafasını kurcalamıştır ve gelecekte daha fazla kurcalayacaktır.

Güneş olmasaydı biz olur muyduk?Güneş Olmasaydı Ne Olurdu?

Eğer Güneş olmasaydı Dünya’da hiçbir canlı yaşamının oluşması mümkün olmayabilirdi. Aşırı soğuklar insanlar için uygun değil. Ancak bazı çalışmalarda canlıların yaşam koşullarına adapte olabilecekleri, milyonlarca yıl önce yaşanan buzul çağlarında nasıl canlıların yaşam koşullarına alıştılar ise bugünde alışabilecekleri belirtiliyor. Bitki ve diğer gıdaların ise Güneş olmadan oluşmasının mümkün olamayabileceği, bunların yine aşırı soğuk koşullara ayak uyduramayabilecek olduğu düşünülüyor.

Kısaca Güneş olmasaydı hiçbirimiz bugün burada olmazdık, olamazdık. Güneş tüm canlıların yaşam kaynağı ve bir yaşam kaynağından öte insanlar için olmazsa olmaz belki de tek şey.

Güneş bir anda ortadan kaybolursa ne olur?Güneş Olmasaydı Ne Olurdu?

Güneş eğer ki bir anda ortadan kaybolursa bizim bunu anlamamız ortalama 9 dakika sürecektir. 9. dakika Güneş’in söndüğünü anlayacağız ve hemen donmayacağız. Dünya ısıyı çok iyi koruyan bir gezegen, ancak 1 hafta içerisinde gezegende ortalama sıcaklık 10 derecenin altına düşecek ve en sıcak bölgeler bile oldukça soğuk olmaya başlayacak.

Güneş yok olursa milyarlarca canlı ölecek. Ancak tüm insanlık Güneş yok oldu diye ölmeyecek. Yeraltı sığınaklarında her an kullanıma hazır sığınakları olan özellikle milyarlarca doları bulunan insanlar biraz rahatlarından ödün verip bu yerlerde yaşamaya başlayabilecekler.

Normal insanlar için ise gıda, su ve ısı sorunları başlayacak ve çoğu insan aşırı soğuklar ve sürekli karanlık nedeniyle ölmek zorunda kalacak. Dünya bir daha asla aydınlık olmayacak ve her taraf zifiri karanlık olacak. Enerji üretimi sayesinde sokaklar aydınlık olabilecek olsa da, aşırı soğuklara bağlı olarak bir süre sonra karanlığın etkisi ve psikolojik bunalımların bir eseri olarak lambalar çalışmayacak ve araçlar soğuktan bazı bölgelerde ilerleyemeyecek. Uçakların uçmasında herhangi bir sakınca ise çoğu zaman olmayacak.

Güneş Olmasaydı Ne Olurdu?Saat kavramı tamamen etkisini yitirecek. Dünyanın her tarafında insanlar aynı saati yaşadıklarını kabul ederek yaşayabilecekler ama buna ayak uyduramayacaklar.

Okyanuslar donacak

Aşırı soğuk canlıların her birini sınayacak ve bu sınamanın sonucunda fakir olan ve sığınağı olmayanlar hayatta kalamayacak. Okyanusların donması sonucunda deniz kaynakları kullanılamayacak, gemiler için bir yerden bir yere gitmek çoğu zaman için mümkün olmayacak.

Ve evet, eğer ki Dünya bir gün olur da Güneş’ini kaybederse geriye dönüp bakacak bir şey kalmayacak. Ürettiğimiz her şey bir anda yerini değersizliğe bırakacak.