tavsanlar

Daha önce tavşan beslemediyseniz çok şey kaybettiğinizi söylemek zorundayım. Tavşanlar dünyanın en tatlı, en sevilesi, en minnoş canlılarından. Ayrıca onlara gereken güven ve sevgi verildiğinde, müthiş bir evcil olabiliyorlar. Yumuşacık tüyleriyle, bastı bacak halleriyle, sürekli evde insanın peşinde koşturan, biraz okşansa elin altında tereyağı gibi eriyen, sevimli pofuduk yaratıklar onlar. Tavşanlarla olan maceramız, 1940 yılında Bugs Bunny‘nin “Naber canımm?” repliğiyle hayatımıza girmesiyle başladı. Sonra da pazar sabahlarının vazgeçilmezi, çocukluğumuzun bir parçası oldu. Uzun kulakların getirdiği sevimliliğe bir de zeka eklenince hangimiz eğlenip sempati duymadık ki. Çizgi filmlerde durum buyken gerçek hayatta tavşanların Bugs Bunny den çok da farklı olmadığını söyleyebilirim. Muhakkak bir kedi köpek gibi değiller ama onlardan daha sevimli oldukları bir gerçek. Doğdukları andan yaşları 9  -insan ömründe 90-100 arası yaş- olduğunda bile inanılmaz tatlılıklarından hiçbir şey kaybetmiyorlar. Düşünsenize sevgiliye bile bazen sevgi sözcüğü olarak tavşanım şeklinde hitap edilebiliyor.

tavsan-bebek-3

Tavşanlar doğaları gereği uysal ama çok ürkek canlılardır. Onların size güvenmesini sağladığınızda yanınızdan bir an olsun ayrılmayacak ve sizi koşulsuz sevecek bir dosta sahip olursunuz. Kemirgen sınıfına dahil oldukları için elbetteki evde bir tavşan çocukla yaşamanın getirdiği zorluklar var. Ama kablo toparlayıcılar, tavşanınızın kemirmesi için meyve ağaçlarından dallar, gerekli tavşan malzemeleriyle, hem eşyalarınızın kemirilmesini, hem tavşanınızın güvenliğini, hem de tavşanınızın diş sağlığını korumayı sağlayabilirsiniz. Ayrıca tek bir boncuk bakışı, size vereceği her bir kıymetli öpücüğün bütün zorlukları unutturacağına emin olabilirsiniz.

Şuna bakın; iki kablo kemirdi diye kim kızabilirki bu surata

ciko-gulumseme

Tavşanlar ürkek olsa da aslında kedi köpek gibi dışarı çıkıp dolaşmayı çok seven sosyal canlılardır. Parkta bahçede koşup toprağı eşelemeye bayılırlar ve bunu yaparken de tatlılıklarına tatlılık katan minik ponpon kuyruklarını sallarlar. Tabi işi abartıp bağ bostan yerine metroya götürenlere de sosyal medyada şahit olmuştum 🙂

tavsan-metro

Tavşan dostlarımızın her birinin kendine has kişilikleri olduğunu belirtmeliyim. Fakat hepsinin en belirgin yönü tatlı, dost canlısı ve nazik olmalarıdır. Tabi bunların yanında biraz şaşkın da olabiliyorlar. Deyim yerindeyse sevimlikten öldüren birkaç dostumuzu sizin için derledim.

Tamam kabul, biraz şapşallar ama çok tatlılar

tavsan-ziplama

Mutlu bir tavşan mutluluğunu “Binky” yaparak belli eder

tavsan-binky

Tavşan dolama mı o?

tavsan-roll

Ponçikliğimi temizliğe borçluyum

tavsan-temizlik

“Tatlı olmak da yoruyor yahu”

tavsan-esneme2

Her cinsin ayrı bir tatlı olduğu bir canlı türü var mı başka

tavsan-flemish

Denizin altında bile tatlı olmak? Yok artık!

deniz-tavsani

İnstagram aleminde tavşanlarıyla fenomen olan kişi sayısının fazla olmasının tesadüf olmadığını düşünüyoruz. Çünkü tavşanların her hali eğlenceli, sevimli ve birçok insana değişik geliyor. Türk kültüründe evde hayvan beslemek zaten bir tabuyken, bir de kedi köpek yerine tavşan beslemek radikal bir durum elbette. Ama dünyada özellikle İsveç’te evcil hayvan olarak tavşan besleyenlerin sayısı oldukça fazla.

Son olarak; hayvansever –özellikle bir tavşansever– olarak tavşanların, şans verildiğinde insanlarla iletişim kurmak konusunda çok başarılı olduklarını söyleyebilirim.

Bonus: -Who run the world? – Bunzz! @ciko_bunny

ciko-parti
Kategori: