Suç, aksiyon ve gerilim türlerinin tümünü bir arada izleyiciye sunan ve hapishanede gerçekleşen film türleri izleyici kitlesinin ilgisini çekmektedir. Filmler yayınlandığı zaman dilimleri içerisinde gişelerde büyük başarılar yakalamıştır. En iyi hapishane filmleri aşağıda bulunan alt başlıklar halinde sunulmuştur.

Sinemada hapishane filmleri farklı bir atmosfer oluşturur ve izleyicilere acımasız bir gerçeklik sunar. Bu tür filmler, hapishane duvarları ardında yaşanan hayatın karmaşıklığına ve insanların içsel mücadelelerine dikkat çeker. Bu filmler, toplumun en karanlık ve gizemli yerlerinden biri olan hapishanelerin kapılarını aralayarak merak uyandırıyor. Hapishane filmleri, insanlık dışı muamele, zorlu koşullar ve adaletsizliklerin yaşandığı yerleri göstererek izleyicileri etkiler. Bu türün en önemli özelliği, insan doğasının en derin ve karanlık yönlerini araştırması ve suçluların iç dünyasına ışık tutmasıdır.

Bu listemize geçmeden önce birçok kategoride harika önerilerin yer aldığı Film Önerileri içeriğimize de mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

The Shawshank Redemption

En İyi Hapishane Filmleri – 2021 Güncel – Hapishanede Geçen Kaliteli 11 Film

Tüm zamanların en iyi filmlerinden biri haline gelmiş olan bu film 1994 yılında beyaz perdedeki yerini almıştır. 9.3 IMDB puanı ile en iyi 250 IMDB puanına sahip filmler arasında varlığını göstermektedir. Stephan King imzalı bir romandan uyarlanmış olup şu an bir başyapıt olarak anılmaktadır.

Filmin ana kahramanları Andy ve Red’in Shawshank Hapishanesi’nde geçen günlerini konu edinmektedir. Andy Dufresne genç ve başarılı sıfatlarına sahip biri olarak devam etmektedir. Bu genç adamın hayatını değiştirecek bir olay yaşanacaktır. Karısı ve karısının erkek arkadaşını öldürmek sebebi ile tutuklanır ve bu olay genç adamın tüm hayatını hapishanede geçirecek olmasına sebebiyet verir. Her gün birbirinden çirkin durumlar yaşanan Shawshank Hapishane’si gelen Andy karamsarlığa kapılmadan burayı nasıl iyi hale dönüştürebileceğini düşünür. Andy ve Red tam bu anda tanışıp hapishanedeki insanlara burada da hala iyi ve mutlu olabilme fikrini aşılayacaklardır. Andy ve Red isimli bu iki mahkûmun orada kurdukları dostluk da herkese umut olacaktır.

Tim Robbins ve Morgan Freeman liderliğindeki bu yapıt 1995 yılında birbirinden farklı birçok dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

Ayrıca Fatih Akın filmleri listesine de bakabilirsiniz.

American History X

En İyi Hapishane Filmleri – 2021 Güncel – Hapishanede Geçen Kaliteli 11 Film

Edward Norton, Edward Furlong ve Elliott Gould gibi ustalaşmış isimlerin başrollerinde yer aldığı bu film 1998 yılı yapımıdır.

Uyuşturucu satıcısı bir zenci Derek’in babasının yaşamına son verir ve ardından Derek babasının intikamını istemeye başlar. Faşist düşünceyi benimsemiş bir gruba üye olan Derek kötü işler yapmaya başlamıştır. O grup gibi yaşamayan herkese çeşitli şiddet girişimleri ve tacizlerde bulunmuşlardır. Bir gün Derek iki zenciyi öldürmek suçunda hapishaneye girmiştir. İçindeki tüm kin ve nefretinden arınarak iyi bir adam olmaya karar verir. Bu esnada kardeşi Danny ise Derek’in sonuna sebep olan kötülükleri benimseyip o yoldan yürümeyi tercih eder. Derek’in kardeşini bu yoldan vazgeçirmesine gerek duyduğu ve bu amaçla attığı adımlar filmde işlenmiştir.

Birdman Of Alcatraz

En İyi Hapishane Filmleri – 2021 Güncel – Hapishanede Geçen Kaliteli 11 Film

John Frankenheimer önderliğinde yönetilen ve  Burt Lancaster, Karl Malden, Betty Field gibi oyunların yer aldığı bu film yayınlandığı dönemde ses getiren bir film olmuştur. Hapishanede geçen bu film 4 ayrı dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

Burt Lancaster’ın canlandırdığı Robert Stroud’un tüm hayatını hapishanede geçirmeye mahkûm edilmiştir. Mahkûmun hapishanede geçen bu zorlu günlerinde kendini oradan uzaklaştırmak için çevresinde bulunan kuşlar ile iletişim haline geçer ve ana karakter kuşlar ile olan bu bağı sonucunda uzmanlaşır.

60’lara ait sinemanın önemli filmlerinden biri haline gelmiştir.

The Great Escape

En İyi Hapishane Filmleri – 2021 Güncel – Hapishanede Geçen Kaliteli 11 Film

John Sturges’in yönetmenlik koltuğuna oturduğu  Steve McQueen, Charles Bronson, James Donald gibi oyuncuların bulunduğu bu film 8.2’lik bir IMDB puanına sahiptir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar gözetimi altında olan bir kamp vardır ve bu kampta savaştan kalan esirler bulunmaktadır. Esirler bu kamptan kurtulmak için çeşitli planlar kurar fakat kamp dışında kalan hayatlarında ne yapacaklarına karar verememektedirler. Esirlerin arasında kaçış planlarını kolaylaştıracak nitelikte insanlar da bulunmaktadır. İngiliz askeri, işini ustaca halleden bir hırsız ve hendek kazıcısından oluşan bu ekibin kaçış serüvenini konu edinen bir filmdir. Paul Brickhill isimli yazarın romanından ekranlara aktarılmıştır.

The Green Mile

En İyi Hapishane Filmleri – 2021 Güncel – Hapishanede Geçen Kaliteli 11 Film

Vizyona girdiği zaman diliminde büyük yankı uyandıran bu film tüm zamanların en iyi hapishane filmleri içerisinde yer almıştır. Ana kahramanları canlandıran oyuncular Tom Hanks, Michael Clarke Duncan ve David Morse gibi dönemin başarılı isimleridir.

Filmin konusu hapishanedeki bir mahkûm ve hapishaneden sorumlu bir görevli arasında geçmektedir. Paul Edgecomb hapishane görevlisidir ve mahkûmların idamlarını gerçekleştirme ile görevlidir. John Coffey adındaki mahkûm ile Paul Edgecomb’un yolları bir gün kesişir. John Coffey’in görüntüsü ne kadar büyük ve ürkünç de olsa içinde yer alan iyi ve güzellikler kendini belli edecektir. İki kız çocuğun cinayetinde yükümlü olan John Coffey ile ilgili herkesi şaşırtacak bilgiler gün geçtikte açığa çıkmaktadır.

I Am A Fugitive From A Chain Gang

En İyi Hapishane Filmleri – 2021 Güncel – Hapishanede Geçen Kaliteli 11 Film

Amerika’nın çeşitli alanlarında bulunan hapishanelerin sahip olduğu zor şartlar ve bu zor şartlar altında suçu olmadığı halde ömrünü burada geçirmesi ile cezalandırılmış bir mahkûmun yaşamını konu edinmektedir. Bu mahkûm zor ve güç koşullar altında günden güne değişim göstermektedir. Filmin başrolünde Paul Muni bulunmakta olup ayakta alkışlanacak bir performans göstererek tüm sinemaseverlerin hayranlığını elde etmiştir. Tüm zamanların hapishane temalı izlenen filmleri arasındaki yerini almıştır.

En iyi intikam filmleri bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Uçurtmayı Vurmasınlar

En İyi Hapishane Filmleri – 2021 Güncel – Hapishanede Geçen Kaliteli 11 Film

Uçurtmayı Vurmasınlar Tunç Başaran liderliğinde yönetilmiş izleyicileri izlenen ilk andan etkisi altına almayı başarabilmiş Türk yapımı bir filmdir. Ayla Aslancan, Nur Sürer ve Ozan Bilen gibi başarılı isimler filmde yer almıştır. Küçük Barış hayatını hapishanede geçirmek zorundadır çünkü Barış’ın annesi bir mahkûmdur. Hapishanede bulunan tüm mahkûmlar ile neşe dolu sohbetler içine giren Barış hapishanede büyümektedir. Hapishanede siyasi olaylar yüzünden cezaya çarptırılmış İnci ile küçük Barış arasında günden güne artan bir dostluk oluşmaktadır. Bu dostluk o zorlu hapishane günlerinde onlara iyi gelen tek şey haline gelmiştir.

Le Trou

En İyi Hapishane Filmleri – 2021 Güncel – Hapishanede Geçen Kaliteli 11 Film

1960 yılında yapım aşamasına geçilmiş 8.5 IMDB puanına sahip bu film hapishane temalı filmlerin başında anılmaktadır. Michel Constantin, Jean Keraudy, Philippe Leroy gibi oyuncuları barındırır. Jacques Becker yönetmenliğinde izleyici huzuruna sunulmuştur.

Claude Gaspard karısını öldürmeye yeltenmesi sebebi ile hapishaneye düşmüş bir mahkûmdur. Bir gün bulunduğu hücreden diğer bir hücreye yer değiştirir. Aktarıldığı yeni hücrede bulunan diğer mahkûmlar bir kaçış planlamaktadır ve Claude Gaspard bu plana dâhil olmak ister. Claude Gaspard’ın alacağı ceza mahkeme tarafından belirlenmiş olup bu konular üzerinden filmin işleyişi devam etmektedir. Film gerçekte yaşanmış olaylardan esinlenerek beyaz perdeye aktarılmıştır.

Papillon

En İyi Hapishane Filmleri – 2021 Güncel – Hapishanede Geçen Kaliteli 11 Film

Charlie Hunnam, Rami Malek ve Eve Hewson’ın rol aldığı bu film yaşanmış bir hikâyeden uyarlanmıştır. İşlemediği bir cinayet yüzünden ceza almış Henri Papillon Fransa’da bulunan ve zor şartları ile meşhur hal alan bir hapishaneye girer. Hapishanedeki zengin ama kendi halinde olan mahkûm Louis Dega ile Henri Papillon’ın tanışması ile bir kaçış planı ortaya çıkar. Bu kaçış planı ikili arasındaki tuhaf dostluğun başlangıcına sebebiyet vermektedir.

Bu film 1973 yılında yine aynı isimle beyaz perdede izlenmiş olup 2017’de bahsedilen uyarlaması ile izleyici karşına çıkarılmıştır.

Hunger

En İyi Hapishane Filmleri – 2021 Güncel – Hapishanede Geçen Kaliteli 11 Film

Steve McQueen yönetmenliğinde çekilen bu film izleyici tarafından büyük ilgi ile izlenmiştir. Hapishanedeki mahkûmların yıkanmama ve açlık grevi ile başlayan direnişlerine her gün yenisi eklenmektedir. Bu direnişler ile hem mahkûmlar hem de hapishanede bulunan gardiyanlar için zor zamanlar oluşturmaktadır. Filmin ana karakteri Bobby Sands’in şimdiye kadar maruz kaldığı çirkin olaylar karşısında tutumunu izleyiciye aktarmadaki başarısı gözden kaçmamaktadır. Filmde yer alan diyalogsuz sahneler ise yine izleyiciyi etkisi alan sahnelerden biri olarak geçmektedir.

En iyi erotik filmler listesini de inceleyebilirsiniz.

A Man Escaped

En İyi Hapishane Filmleri – 2021 Güncel – Hapishanede Geçen Kaliteli 11 Film

Teğmen Fontaine 1940’lı yıllardaki Fransa’nın zorluğunda Montluc kalesinde mahkûm olarak hayatına devam etmektedir. Fontaine mahkûmluğuna son vermek amacı ile bir kaçış planı hazırlamıştır. Kendisi için idam kararı alınana dek planını uygulamaya sokmaz. Bu esnada daha önce Almanlar ile iş birliği içinde bulunmuş Jost, teğmenin hücresine sevk edilir. Teğmenin kaçış planını uygulamaya geçirmek için iki seçeneği vardır. Jost’a güvenip onu plana dâhil etmek ya da plandan haberi olmaksızın Jost’un yaşamına son vermek. Bilinen en iyi hapishane filmleri arasında yer alan A Man Escaped izleyicinin beğenisini toplamıştır.

Sinemanın en etkileyici ve çarpıcı türlerinden biri hapishane filmleri’dir. Bu filmler, hapishane ortamlarının karmaşıklığını, ahlaki zorluklarını ve insanların içsel mücadelelerini izleyicilere harika bir şekilde gösteriyor. Hapishane filmleri genellikle özgürlük arayışını, adalet sistemindeki hataları, bağlılığı, arkadaşlığı ve insanın umutsuzluk karşısındaki direncini ele alır. Bu filmler, güçlü atmosferleri, korkunç sahneleri ve karakterlerin etkileyici performanslarıyla izleyicileri etkiler. Cezaevi filmleri, izleyicileri suç dünyasının karanlık taraflarına götürür ve toplumumuzdaki adaletsizliklere bir ayna tutar. Bu filmler ayrıca izleyicilere iç çatışmaları, umutları ve insanın özgürlüğe olan özlemini anlatıyor. Sonuç olarak, hapishane filmleri, izleyicileri derinlemesine etkileyen ve düşünmelerine neden olan güçlü bir tür sinemadır.

En İyi Hapishane Filmleri Hakkında Merak Edilenler

İzleyicinin beğenisini kazanmış en iyi 3 hapishane filmi nedir?

İzleyici beklentisine göre farklılık gösteren bu sorunun cevabı genel olarak bakıldığında The Shawshank Redemption, The Green Mile ve The Great Escape gibi IMDB puanı yüksek filmler örnek verilebilir.

Hapishanede geçen bir film olarak bilinen The Green Mile’ın başrol oyunları kimlerdir?

Filmdeki ana kahramanları canlandıran oyuncular Tom Hanks, Michael Clarke Duncan Tve David Morse gibi dönemin başarılı isimleridir.

Bilinen en iyi hapishane temalı filmleri arasında Türk yapımı filmler var mıdır?

Uçurtmayı vurmasınlar hapishanede geçen ve izleyiciyi etkisi altına alan Türk yapımı bir filmdir.