Pek göz önünde bulunmasa da Filmlerini bir şekilde konuşturmayı başaran dahiyane bir isim: Fatih Akın. Onun farklı bir sanat dünyasına sahip olduğunu bilmeyen yoktur. Filmlerinde sıklıkla işlediği toplumdan yabancılaşma, Alman ve Türk ilişkileri, değişik kültürler, yalnızlık, vb. temalar sanatçının hayal dünyasını, orijinalliğini ve sanat duruşunu sinemaseverlere aktarır. Fatih Akın filmleri içinde aşağıdaki 10 yapım ayrı bir yere sahiptir.

Ayrıca Coen kardeşler filmleri listesine de bakabilirsiniz.

Duvara Karşı

Fatih Akın Filmleri – 2021 Güncel – Filmler Arasında Özel Yere Sahip 10 Yapım Önerisi

 

Fatih Akın’ın en çok konuşulan ve en çok beğenilen filmi Duvara Karşı, 2004 yılında vizyona girmiştir. Film, dram ve romantik unsurları güzelce harmanlar. Süresi 2 saattir. Fatih Akın filmi hem yazıp hem yönetmiştir. Yani tam anlamıyla bir Fatih Akın filmi diyebiliriz.

Duvara Karşı filmiyle Fatih Akın Altın Ayı kazanmıştır. Bu sayede dünya sinema tarihine adını altın harflerle kazımayı başarmıştır. Filmin ana kadrosunda Sibel Kekilli, Güven Kıraç ve Birol Ünel yer almaktadır. Filmin genel öyküsünü kopuş ve yabancılaşma oluşturur. Türk- Alman ilişkileri çerçevesinde, iki medeniyet arasında afallayan insanlar filmin bel kemiğini meydana getirir. Gerek muhteşem oyunculukları gerek yönetmenlik başarısı ile Duvara Karşı, en çok beğenilen Fatih Akın filmlerinden biri olmayı hak etmiştir.

Soul Kitchen

Fatih Akın Filmleri – 2021 Güncel – Filmler Arasında Özel Yere Sahip 10 Yapım Önerisi

Aşka Ruhunu Kat adıyla Türkiye’de vizyona giren filmin orijinal adı Soul Kitchen’dır. Filmin yönetmeliğini Fatih Akın üstlenmiştir. Almanya’da 2009’un son günlerinde, Türkiye’de ise 2010 yıl başında vizyona girmiştir.

Film, Venedik Film Festivali’nde Grand Jury Price alarak kalitesini ve ne kadar iyi olduğunu sanat camiasına duyurmayı başarmıştır. Soul Kitchen, Hamburg’da geçip giden bir öykü. Fatih Akın’ın doğup büyüdüğü sokaklar filmde yer almış. Filmin müziğini Klaus Maeck bestelemiştir. Başrollerinde ise Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu ve Birol Ünel yer alır. Yönetmenin birçok filminin aksine Soul Kitchen oldukça akıcı bir film. Keyif alarak izleyebilirsiniz.

Yaşamın Kıyısında

Fatih Akın Filmleri – 2021 Güncel – Filmler Arasında Özel Yere Sahip 10 Yapım Önerisi

2007 yılında Cannes Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülü alan film, birçok yıldız oyuncuyu bünyesinde barındırır. Nurgül Yeşilçay, Tuncel Kurtiz, Nejat İşler, Erkan Can gibi birçok iyi oyuncu filmde rol almıştır. Yaşamın Kıyısında, 2 saatlik bir drama. Fatih Akın, bu filminde aile ilişkilerine göz atmaktadır. Bu konuda etkili birkaç tespiti yer almaktadır. Monique Akın bu filmde oyuncu direktörlüğü yapmıştır.

Başarılı oyunculukları ile dikkatleri üzerine çeken Yaşamın Kıyısında, gerek senaryosu gerek yönetmenliği ile oldukça başarılı bir film. Siyasi göndermeleri, toplum eleştirisi, seks bakış açısı ile etkisini uzun süre üstünüzden atamayacağınız bir Fatih Akın filmi. Sinemaseverlerin asla atlamaması gereken bir yapım.

New York, I Love You

Fatih Akın Filmleri – 2021 Güncel – Filmler Arasında Özel Yere Sahip 10 Yapım Önerisi

Romantik komedi türündeki bu filmi kafa dinlendirmek için seyredebilirsiniz. Fatih Akın’ın haricinde Natalie Portman, Brett Ratner, Yvan Attal, Wen Jiang gibi birçok isim filmi yönetmiştir. Film, New York’ta geçen beş farklı aşk hikayesini esas alır. Aşka dair ilginç tespitlerin yer aldığı Seni Seviyorum New York’u kesinlikle izleyin.

Filmin Fatih Akın’ın kariyeri içinde önemli olduğu muhakkak. Birçok dünya starıyla çalışma imkanı bulan yönetmen, Amerikan sinemasına böylece adım atmış oldu. Kendi filmlerinin aksine daha düz çizgide giden bu filmi merak edenler mutlaka seyretmeli.

En iyi aksiyon dizileri hakkında detayları da inceleyebilirsiniz.

Kurz Und Schmerzlos

Fatih Akın Filmleri – 2021 Güncel – Filmler Arasında Özel Yere Sahip 10 Yapım Önerisi

1998 yılında sinemaseverlerle buluşan film, 1 saat 40 dakika süreye sahiptir. Frank Barbian’ın sinematografisini yarattığı filmin yönetmenliği Fatih Akın’a ait. Filmin müziklerini Ulrich Kodjo Wendt bestelemiştir. Fatih Akın’ın da oynadığı filmin baş rolünde Türk oyunculardan Mehmet Kurtuluş ve İdil Üner gibi başarılı isimler de bulunuyor. Aleksandar Jovanovic ve Adam Bousdoukos filmin yıldız kadrosunda yer almaktadırlar.

Temposu, müziği, ritmi ile tam bir gerilim şaheseri olan film, her sinemasever tarafından mutlaka izlenmeli. Ayrıca uygun dozdaki dramıyla da Kurz und Schmerzlos, Fatih Akın filmleri içinde özel bir yere sahiptir.

Temmuzda

Fatih Akın Filmleri – 2021 Güncel – Filmler Arasında Özel Yere Sahip 10 Yapım Önerisi

Filmin başrolünde Mehmet Kurtuluş, İdil Üner, Moritz Bleibtreu gibi isimler yer almaktadır. 2000 senesinde gösterimi yapılan film eleştirmenler ve seyirciler tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmıştır. 1 saat 40 dakikalık filmin türü yol/ macera olarak geçer.

Senaryosu da Fatih Akın’a ait olan film, birçok festivalde ve yarışmada sayısız ödül almıştır. Ayrıca Akın’ın kendisi de bu filmde rol alarak seyircinin karşısına çıkmıştır. Akıcı bir filmdir. Boş zamanlarınızı Temmuzda’yı izleyerek kaliteli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Solino

Fatih Akın Filmleri – 2021 Güncel – Filmler Arasında Özel Yere Sahip 10 Yapım Önerisi

Fatih Akın’ın bir diğer önemli filmi Solino, Türkiye’de 2005 senesinde vizyona girmiştir. Alman ve İtalyan ortak yapımıdır. Filmin yönetmenliğini Fatih Akın, senaryosunu ise Ruth Toma üstlenmiştir. Ayrıca filmin müziklerini başarılı bir isim, Jannas Eolou, yapmıştır. Yıldız kadroyu Barnaby Metschurat, Moritz Bleibtreu ve Antonella Attii oluşturmaktadır.

Filmin türü dramdır. Aynı zamanda komediye ait birçok unsur da karşımıza çıkar. Yönetmen her iki türü kaynaştırarak seyirciye meselesini anlatmaya çalışmıştır. Almanya’ya göç eden bir Türk ailesinin değişimini anlatan film, Fatih Akın’ın sanat yolculuğunda en fazla kullandığı temayı işlemesi bakımından önemlidir.

The Cut

Fatih Akın Filmleri – 2021 Güncel – Filmler Arasında Özel Yere Sahip 10 Yapım Önerisi

Fatih Akın’ın ‘’Aşk, Ölüm ve Şeytan’’ üçlemesinin son zinciri The Cut adlı filmidir. İlk film Duvara Karşı aşk temasına yoğunlaşır. Gayet de başarılı bir filmdir. Diğer film Yaşamın Kıyısında, ölüme meyleder. Bu film şeytan miti çevresinde ilerler. Süresi 2 saati aşkındır. Ancak rahat bir şekilde izlenebilir. Özellikle Akın’ın sinemasına aşinaysanız bu filmi çok seveceksiniz.

2014’te Cannes Film Festivali’nde gösterimi yapılan The Cut filminin oyuncu kadrosunu Tahar Rahim, Simon Abkarian, Hindi Zahra, Makram Khoury ve Bartu Küçükçağlayan gibi oyuncular doldurur. Film, genç bir adamın öyküsünü anlatır. Tahar Rahim’in canlandırdığı Nazaret karakteri aslında Ermenidir. Onun hayatına odaklanan film, diğer iki film kadar olmasa da beğenilmiş ve konuşulmuştur.

Kebab Connection

Fatih Akın Filmleri – 2021 Güncel – Filmler Arasında Özel Yere Sahip 10 Yapım Önerisi

Bu filmin yönetmenliğini Fatih Akın değil Anno Saul üstlenmiştir. Fatih Akın, aralarında Ruth Toma, Anno Saul ve Jan Berger’in de bulunduğu senaryo grubunda yer almıştır. Film Ekim 2004’de izleyiciyle buluşmuştur. Türk oyuncular da bu filmde rol almışlardır. Güven Kıraç ve Hasan Ali Mete mükemmel bir performans sergilemişlerdir. Böylece filmin çıtası daha da yükselmiştir.

IMDB puanı 6.6 olan filmin yıldız kadrosunda Titzi rolüyle Nora Tschirner, Ibo karakteri ile de Denis Moschitto yer alır. Komedisi bol aksiyon filmi olarak kritiklerde adı geçen Kebab Conneciton’ın romantik sahneleri uzun süre konuşulmuştur.

En iyi intikam filmleri hakkında detayları da inceleyebilirsiniz.

Chiko

Fatih Akın Filmleri – 2021 Güncel – Filmler Arasında Özel Yere Sahip 10 Yapım Önerisi

Dram ve polisiye türündeki film, 2008 yılında vizyona girmiştir. Filmi yazan ve yöneten kişi Özgür Yıldırım’dır. Fatih Akın filmin sadece yapımcılığını yapmıştır. Filmin süresi 1 saat 30 dakikadır. Imdb puanı 6.8’dir.

Reyhan Şahin, Volkan Özcan, Denis Moschitto gibi isimler filmde oyunculuk yapmışlardır. Filmin ana teması suç ve dram üzerinden ilerler. Polisiye ve suç türündeki Türk yapımlarını izlemek isteyenler Chiko’yu sakın kaçırmasınlar. Bu yapımın, Fatih Akın filmleri arasında kritik bir yere sahip olduğu bellidir.

Fatih Akın Filmleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Fatih Akın’ın en iyi filmleri hangileridir?

Paramparça, Duvara Karşı, Yaşamın Kıyısında, Solino yönetmenin en sevilen filmleri arasındadır.

Fatih Akın’ın son filmi hangisidir?

Altın Eldiven, sanatçının son eseridir. Dram ve gerilim türündedir.

Fatih Akın filmleri IMDB’si nedir?

Duvara Karşı 8.0, İstanbul Hatırası 7.9, Yaşamın Kıyısında 7.9, Temmuzda 7.8, Solino 7.4, vb. IMDB puanları mevcuttur.