İnsanlar ve hayvanlar mecburen su ve gıda tüketmek zorundadır. Bazı hayvanlar hiç su tüketmezken, bazıları ise hiç gıda tüketmeden yaşayabilirler. Ancak bunlar genelde gözle bile göremeyeceğimiz kadar küçük olan canlılardır.

İnsanlar açısından ise su tüketmeden yaşam maalesef mümkün değil. İnsanlar, mevcut durumlarını korumak, sağlıklı kalmak ve yaşamlarını devam ettirmek için su ve gıda tüketmek zorundalar. Bir insanın 24 saat susuz kalması durumunda vücudunda belirtiler hemen başlar ve bu genelde 24 saate bile kalmaz.

Eğer sıcak bir çöldeyseniz sadece 1 saat içerisinde su alımı olmazsa bu durumda çok büyük bir sususluk ve cildinizde, özellikle dudak ve ağız kısımlarında kuruma meydana gelir. Uzmanlar yapılan araştırmaların sonucunda insanların su tüketiminin kilo, boy oranına, bulundukları mevsime ve yere göre değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Çölde olan bir insanın 1.5 litre su ile yeterli alımı yapamayabileceği, ancak kutupta olan bir insanın 1 litre su ile bile yeterli alımı yapabilecek olduğuna değiniyorlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin bazı bölgelerinde sıcaklıklar rekor iken, bazı bölgelerinde ise sıcaklıklar çok daha düşük seyrediyor. Bu durumun bile insanların su ihtiyacı konusunda bazı değişimlere sebep olduğundan söz ediliyor.

Su Tüketiminizi Arttırın!

Yaz aylarında normal bir insan için su tüketiminin 2 litre olması öneriliyor. 1.5 veya 2 litre alımın normal olduğu, ancak 1.3 litrenin altına düşmemesi öneriliyor. 2.5 litre üzerine çıkılmasının ise ancak çok terleme, çok fazla iş yapma veya çok sıcakta durma durumunda tüketilmesi öneriliyor.

Böbreklerin gereğinden fazla çalıştırılmasının ise daha büyük sorunlar yaratabilecek olduğu, özellikle idrar yollarında daha fazla çalışmaya sebep olarak yorgunluk yaratma ve sancı gibi durumlara sebep olabileceği belirtilmekte.

Uzmanlara göre bir insanın 3 günden uzun süre susuz kalması mümkün olmadığı gibi, eğer ki gıda tüketimi varsa 1 ay bile susuz kalmak mümkün. Zira gıdalardan alınan suyun insan vücudu için fazlasıyla yeterli olabileceği, özellikle karpuz gibi meyvelerin tüketiminin yapılması durumunda çok acil durumlarda su alımının yerinin bu meyveler ve gıdalardan karşılanabileceğinden söz ediliyor.
Kategori: