Türkiye’de dünyanın gelişmiş ülkelerine oranla yaya geçidinden yayalara üstünlük olduğunu bilen ama umrunda olmayan milyon tane sürücü var. Bunlar aramızdalar ve bazıları yakın çevrelerden, bazıları ise hiç tanımadığımız farklı farklı milyon tane sürücü belgesine sahip ama girdikleri sınavlarda o dönemde hiçbir başarı elde etmese bile sürücü belgesi alan insanlar. Yeni sistemde ehliyet almak çok daha zor ve artık sürücüler daha fazla teste tabi tutularak daha zor şartlarda sürücü kurslarından sonra başarıyla sürücü testlerini geçebiliyorlar. Eğer başarılı olamazlarsa direkt olarak eleniyorlar.

Peki yaya geçidi için yayalar ne yapmamalı? ABD’de, İngiltere’de ve diğer Avrupa ülkelerinde olan, Türkiye’de olmayan ne?

Sürücülerin birçoğu Türkiye’de karşıdaki insana saygı duymuyor. Özellikle orta yaş üzeri olanlar yaya geçidini yok sayıyor ve aracı sürerken eski usül öğrendikleri güvenli olmayan ”önüme ne çıkarsa çıksın ulan, ezer geçeriz!” mantığı ile araç kullanıyorlar.

Farkettiyseniz kazaların büyük bölümünü gençler değil, kendisine ”usta” diyenler yapar, bu kişilerin herhangi bir ileri sürüş bilgisi yoktur ama yıllardır yanlış araba sürmelerini bir ‘ustalık’ olarak görürler ve ölüme bile sebep olan bazı kazalar yaşanmasına sebep olabilirler.

Durmak Zorunda Diye Geçmeyin!

Yaya Geçici Üstünlüğüne Güvenip Yapmamanız Gerekenler!

Yaya geçicinde önce yaya kuralı olsa da sürücüler bunu uygulamayabilir ve aracı yaya geçidinden önce yavaşlatmayabilir ve size şiddetle büyük bir hızda çarpabilir. Siz öldükten sonra ailenizin alacağı tazminat, sürücünün alacağı ceza pek önemli değil, siz bir hata sebebi ile öldüğünüzde hiçbir şey artık önemli değildir! Çünkü sizi yok eden bir olay var ve bu olayda siz hatalı olmasanız da karşı taraf hatalı ama olan yine hatasız olan tarafı etkiler.

Küfür Etmeyin!

Yaya Geçici Üstünlüğüne Güvenip Yapmamanız Gerekenler!

Sürücü durmadıysa küfür etmeyin, ağzınızı bozarak sinir olduğunuza değmez! Kameralardan veya radardan tespit edilirse ceza yedikten sonra bir daha yaya geçidinde kendisinin değil yayanın öncelikli olduğunu bilir ve para cezası en fazla can yakan ceza olacaktır.

Ambulans Geçebilir!

Yaya Geçici Üstünlüğüne Güvenip Yapmamanız Gerekenler!

Yaya geçidinde üstün olan yaya ancak yayadan önce ambulans, itfaiye acil durumlarla ilgili tüm araçlar durmak zorunda değiller, ambulans her zaman her yerde en öncelikli olan araçtır. Siz 1 dakika geç gidebilirsiniz ama ambulans 1 dakika geç giderse hasta ölebilir ve hastanın hayatta kalması için bu tür durumlarda ambulansa yol verilmelidir. Ambulans sizden önce yaya geçidini ve benzer otoyolları ve yolları kullanma hakkına sahip olan tek araçtır, itfaiye araçları gibi özel araçlarında geçiş üstünlükleri vardır ve bu tür araçlar geçerken mutlaka beklemeniz gerekmektedir. Yaya geçidinde size çarpan bir ambulans çoğu zaman için suçlu olmayacaktır ve sizin suçlu olmanız bile bu tür bir durumda yasalara göre mümkün.

Yayalar her zaman üstün olsalar bile bazen üstün olmayabilirler. Eğer yaya geçidinde kaza olduysa ve araçlar sadece tek yönden gidiyorlar ise bu durumda arkadan ambulans geliyorsa öndeki araçların kaçacak yeri yok ise yaya geçidini mecburen kullanmak durumunda kalabilirler. Lütfen trafikte ambulanslara yol verelim. Yaya olarak haklarımızı bilmeye devam edip olası durumlara karşı da önlemler alalım.
Kategori: