Ülkemizde mavi diploma veren birçok üniversite bulunmaktadır. Mavi diploma, lisans ve lisans üstü eğitimini tamamlayan öğrencilerin alabildiği bir diplomadır. Bu diploma, mezun olunan üniversitedeki eğitimin uluslararası düzeyde olduğunu simgelemektedir. Mavi diploma verebilen üniversitelerin, Avrupa Birliği standartlarını karşılayabilir durumda olması, uluslararası düzeyde eğitim verebilmesi ve en az bir yabancı dil ile ders yapması gerekmektedir. Mezun olunacak bölümün altı yıl içerisinde tamamlanmış olması da mavi diploma alınabilmesi için gerekli olan şartlar arasında yer almaktadır. Mavi diploma sahibi olan öğrencilerin, belirli ülkelerde eğitim görebilmesi ve çalışabilmesi mümkündür. Özellikle eğitim hayatına yurt dışında devam etmek isteyen öğrenciler, mavi diploma ile buna hak kazanmış olmaktadır. Yurt dışında çalışma hayali kuran mezun öğrenciler için ise mavi diploma, oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Mavi diploma, Avrupa Birliği üyesi oklan tüm ülkelerde geçerli olan bir belgedir. Aynı zamanda, Türkiye’de yer alan ve yurt dışı merkezli yabancı firmalarda iş bulma konusunda da oldukça fayda sağlamaktadır. Mavi diploma veren üniversiteler şu şekilde sıralanabilir;

11. İstanbul Aydın Üniversitesi

Istanbul Aydin Universitesi

İstanbul Aydın Üniversitesi, 2007 tarihinde kurulmuş ve eğitim sektöründe faaliyet göstermeye başlamış olan bir vakıf üniversitesidir. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans dallarında eğitim veren İstanbul Aydın Üniversitesi, Türkiye’de mavi diploma verme yetkisine sahip olan üniversiteler arasında yer almaktadır. Uluslararası eğitim standartlarına sahip olan bu üniversite, bünyesinde farklı birçok bölüme yer vermektedir.

10. İzmir Ekonomi Üniversitesi

Izmir Ekonomi Universitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi’ de uluslararası eğitim kriterlerine uymakta olup, mavi diploma veren eğitim kurumları arasında yer almaktadır. 2001 yılında kurulan üniversitede bir vakıf üniversitesidir. İzmir şehrinde yer alan İzmir Ekonomi Üniversitesi, ön lisans, lisans ve yüksek lisans branşlarında birçok bölüm ile eğitim vermektedir. Öğrencilerin sınav puanları ile girebildiği bu üniversitede aynı zamanda, kazanılan burslar ile eğitim görülebilir.

9. İstanbul Üniversitesi

Istanbul Universitesi

Oldukça eski bir tarihe sahip olan İstanbul Üniversitesi devlete bağlı bir eğitim kurumudur. İstanbul Üniversitesi’ de uluslararası standartlara uygun olan eğitim sistemi sayesinde, oldukça kaliteli eğitim vermekte olup, mavi diploma belgesi ile mezun olunabilen üniversiteler arasında yer almaktadır.

8. Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Universitesi

Hacettepe Üniversitesi, 1967 yılında Ankara’da kurulan bir devlet üniversitesidir. Yüksek standartlardaki eğitimi, yabancı dil eğitimi ve farklı birçok fakültesi ile mavi diploma verebilen sayılı üniversiteler arasında yer almaktadır. Öğrenciler tarafından ilk tercihlerde yer alan bu üniversite,

7. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Canakkale On Sekiz Mart Universitesi

Çanakkale ilimizde yer alan ve dünyanın en iyi bin beş yüz üniversitesi sıralamasına girmeyi başarmış olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, bir devlet üniversitesidir. Birçok bölümde eğitim verebilen ve oldukça başarılı bir eğitim sistemine sahip olan üniversitede, mavi diploma belgesi verebilen eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

6. Kocaeli Üniversitesi

Kocaeli Universitesi

1992 yılında eğitim sektöründe yer almaya başlayan Kocaeli Üniversitesi, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Kocaeli ilinde bulunan üniversite, farklı birçok yerleşkeye sahiptir. İki farklı eğitim sistemi olan bu üniversite, ön lisans, lisans ve yüksek lisans branşlarına ait birçok bölümde eğitim verebilmektedir. Yüksek standartlardaki eğitim seviyesi ile mavi diploma veren üniversiteler arasında yer alan ve birçok öğrenci tarafından tercih edilen Kocaeli Üniversitesi, kendi alanlarında bilgi sahibi olan öğretmenleri ile kaliteli bir eğitim vermeye devam etmektedir.

5. Koç Üniversitesi

Koc Universitesi

Bir vakıf üniversitesi olan Koç Üniversitesi, 1993 yılında eğitim vermeye başlamıştır. İstanbul, Sarıyer’de bulunan Koç Üniversitesi uluslararası eğitim veren ve öğrencilerin farklı birçok aktivite ile eğlenceli zaman geçirebilmesine imkan sunmaktadır. Öğrencilerin tercih edeceği mesleklere ait bölümlere ev sahipliği yapan Koç Üniversitesi, kaliteli bir eğitim anlayışına sahiptir.

4. Sakarya Üniversitesi

Sakarya Universitesi

Ana kampüsü Sakarya’nın Serdivan ilçesinde bulunan Sakarya Üniversitesi, 1992 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Farklı birçok yerleşkeye sahip olan bu üniversitenin vermiş olduğu eğitim, uluslararası standartlarda olmasından dolayı, mavi diploma verebilme yetkisine sahiptir.

3. Marmara Üniversitesi

Marmara Universitesi

Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında yer alan Marmara Üniversitesi, İstanbul’da bulunmaktadır. Ön lisans, yüksek lisans ve lisans üstü eğitimleri ile öne çıkan eğitim kurumu bir devlet üniversitesidir. Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan mavi diploma vermek yetkisine sahip olan bu üniversite, birçok öğrencinin eğitim görmek istediği bir kurumdur. Oldukça kaliteli bir eğitim hayatı sunan Marmara Üniversitesi’nin tarihide oldukça eskiye dayanmaktadır.

2. Sabancı Üniversitesi

Sabanci Universitesi

Eğitim hayatına 1999 yılında başlayan üniversite, bir vakıf kuruluşudur. Yüksek eğitim kalitesi ve çok sayıda eğitim gören öğrencileri ile oldukça başarılı olan Sabancı Üniversitesi’ de mavi diploma verebilen eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

1. Akdeniz Üniversitesi

Akdeniz Universitesi

1982 yılında Antalya’da kurulan bir devlet üniversitesidir. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Akdeniz Üniversitesi, vermiş olduğu uluslararası eğitimi ile mavi diploma veren üniversiteler arasında en çok tercih edilen eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

Kategori: