Tarihte Dünya’ya birkaç kez asteroit çarpmış olabileceği tahmin ediliyor. Araştırmacılar büyük bir asteroit çarpması sonucunda dinazorların yok olmuş olduğunu düşünürken, bazı araştırmacılar ise böylesine büyük bir küçük gezegenin (asteroitlere küçük gezegen adı da verilmektedir), Dünya’ya çarpması durumunda Dünya’nın yok olabileceğini ve büyük yarıkların açılmasının mümkün olabileceğine inanılıyor.

Dünya’yı Yok Edebilecek Bir Asteroit Nasıl Durdurulacak?

danger from space – asteroid armageddon

Bazı araştırmacılar asteroitlerin ne hızla Dünya’ya göre geldiklerine ve büyüklüklerine göre değişecek hasarlar yaratabileceğini, genellikle asteroitlerin çok hızlı olarak hareket ettiği için Dünya’ya çarpması durumunda binlerce nükleer bombadan daha fazla etki yaratabilecek olduklarına inanıyorlar.

Büyük bir asteroit Dünya’ya doğru çarpacak olursa ne olacak?

NASA Gezegen Savunma Ofisi (evet böyle bir ofis var), bu tür durumlarda neler olabileceğine ve nasıl önlemler alabilecek olduklarına yönelik sürekli olarak araştırma yapıyor. Aslında bugün ABD’den başka hiçbir ülkenin Dünya’ya olası bir asteroit çarpma tehdidi olması durumunda insanlığı kurtaramayabilecek olduğu, Rusya ve AB üyesi ülkelerin uzay alanında ABD kadar başarılı ve iyi sistemlere sahip olmadığı için ABD’nin bu alanda tek ve rakipsiz olarak ‘insanlığın uzaydan gelebilecek tehditlere karşı güvencesi’ konumunda olduğu biliniyor.

Dünya’ya bir asteroit çarpmadan önce %99 oranla NASA Gezegen Savunma Ofisi’nin bu asteroit veya benzer tehdidi fark edebilecek olduğu, bu sayede Dünya’ya çarpmadan belirli bir süre önce bu tehdidin tespit edilebileceği belirtilmekte. Dünya’yı Yok Edebilecek Bir Asteroit Nasıl Durdurulacak?

Böylesi bir durumda insanlığa mecbur olarak haber verilmek zorunda kalınabileceği gibi, tehdidin son ana kadar insanlara bildirilmemesi de olası. ABD dışında hiçbir ülkenin bu tehdidi göremeyecek olduğuna inanılıyor olmasından ötürü ABD’nin eğer ki insanlığı korkutmak istemez ve büyük kargaşaya sebep olabileceğini düşünürse bu asteroit konusunda insanlığı bilgilendirmeyebileceği ve sorun üzerinde çalışabileceğine inanılmakta.

Yine de bir şekilde insanlığın bu konuda bilgilendirilmesi ve bu konuda büyük bir kargaşanın çıkabileceğine inanılmakta. Bugüne kadar Dünya’ya böylesi bir tehdit son birkaç bin yıldır uğramadığı için insanların büyük panik ve korku, heyecan içerisine girmesi bekleniyor. Dünya’yı Yok Edebilecek Bir Asteroit Nasıl Durdurulacak?

Bu süre içersinde dükkanların yağmalanmasından, nükleer santral çalışanlarının görevlerini bırakmasının bile mümkün olabileceği tahmin ediliyor. İnsanlık son saatlerini yaşıyor olsaydı herkes ailesinin yanında olmak ister ve bunun sonucunda da birçok alanda işler durur, insanlık canının, son saatlerinin derdine düşerdi.

Dünya’ya çarpacak asteroit nasıl durdurulabilir?

MIT araştırmacıları bu konuda bazı soru işaretlerine yanıt veriyor. Araştırmacılara göre olası bir asteroit çarpacak olması durumunda önceden bunu tespit etmek mümkün olacak. Önce geçiş noktalarında durdurulmaya çalışılacak. Dünya’yı Yok Edebilecek Bir Asteroit Nasıl Durdurulacak?

Bir asteroit nasıl durdurulabilir? Sorusunun birkaç yanıtı var.

  • Geçiş noktalarından geçeceği sırada en yakın uzay aracı (uydular veya benzer uzayda aktif görevde olan uzay araçları) asteroitin geçeceği lokasyonun olduğu bölgeye getirilerek bu bölgeden geçerken asteroitin yön değiştirmesinin sağlanması. Zira hiçbir uydunun asteroiti durduramayacak olduğu biliniyor, ancak yönünü değiştirmek, hızını yavaşlatmak konusunda başarılı olacağına inanılıyor.
  • Eğer bu önlem işe yaramadı ve asteroit Dünya’ya doğru çarpmaya hızla gelmeye devam ediyorsa yine farklı uzay araçları ile yönü değiştirilmeye çalışılabilir. Bu uyduların iletişimde aktif olarak kullanılmayan veya kullanılan uydular olması önemli değildir. Zaten o kadar uzakta yer alan uyduların daha çok bu tür olası asteroitleri izlemek, Güneş ve diğer gezegenleri izlemekte görevli olan uydular olduğundan uyduların bozulması veya hasar alması insanlıktan daha önemli değil. O kadar uzak yerde uyduya sahip olan tek ülkenin ise yine ABD olduğu biliniyor.
  • Yine eğer bu 2 önlem işe yaramazsa MIT araştırmacıları ve genel görüşe göre asteroitin nerede olduğuna bakılmaksızın (nükleer füzenin en fazla gidebilecek olduğu mesafe hesaplanarak) nükleer füzeler ile asteroitin vurulmaya çalışılması 3. seçenek olarak yer alıyor. Ancak nükleer füzelerin uzun menzilli olmasına rağmen sadece asteroit Dünya’ya oldukça yaklaştığında vurulabileceği, ya da uzay araçlarının aktif olarak kullanılması sonucunda biraz daha uzun mesafeden asteroitin vurulabileceği belirtiliyor. MIT araştırmacılarına göre nükleer füzelerin asteroiti durdurması, parçalaması garanti olmadığı gibi nükleer füzeler daha önce hiç uzayda kullanılmadığından beklenmeyen problemler yaşanabilir.

Eğer tüm bunlar işe yaramazsa yine nükleer füzelerin arka arkaya tehdidi hedef alması mümkün. Yine atmosfere girmeden hemen önce binlerce nükleer füzenin ve balistik füzelerin tehdidi hedef alarak insanlığın büyük kısmının kurtarılması için çalışılabilir.