Nükleer füzelerin bir anda ateşlenmeyecek olduğuna kimse garanti veremiyor. Hiçbir saldırı ve tehdit olmadan bile bir ülke nükleer füzelerini hiç beklenmedik bir ülkeye karşı bilerek ateşlemeye karar verebilir. Daha yeni yanıbaşımızda Suriye’de bir gecede kimyasal saldırıların arkasından güçlü milyon dolarlık füzelerin ABD ve ortakları tarafından ateşlendiğine şahit olduk. Türkiye nükleer füzeleri olmayan ülkeler arasında ve gelecekte asla nükleer silah sahibi olamayacak ülkeler arasında yerini alıyor.

Aslında tek Türkiye için de değil, dünyada ABD ve Rusya ile birlikte birkaç güçlü ülke ve geçmişten beri nükleer güce sahip olan ülkeler dışında tüm ülkeler başkasının nükleer sahibi olmasını engelliyor. Bugün İran bile çok fazla nükleer silah üretme isteğine sahip olsa da bunu başaramıyor ve asla da başaramayacak olduğu, bunu başaracak gücü olsa bile engelleneceği hususunda uyarılıyor.

Nükleer füzeler her an saldırıya hazır durumda bekletiliyor

Nükleer Füzeler Dünyayı Yok Edebilir Mi?

ABD ve Rusya nükleer füzelerinin 1.800’den daha fazlasını aktif olarak ”ateşlenebilir” durumda tutuyor ve bunlar sadece 1 dakika veya biraz daha kısa-uzun süre içerisinde istenen hedefe kilitlenebilir. ABD nükleer füzeler konusunda çok şanslı ve çok başarılı bir ülke. Dünyanın her tarafında nükleer füzeleri var ve bu konuda tek başına bu güce sahip. Rusya ve diğer nükleer güçler hiçbir şekilde dünyanın farklı noktalarına kendi nükleer füzelerini yerleştirme gücüne sahip değil iken ABD’nin bunu yapabiliyor olması yine elindeki savunma gücüne bağlı olarak ortaya çıktı.

1.800 tane nükleer bomba dünyayı yok edebilecek güçte ve bunlar farklı farklı bölgelere ateşlense bile Dünya’ya güneşten gelecek olan ışınların iletimini kesebilecek atmosfer olaylarının doğmasına, tarım ve benzer konularda ciddi problemler olmasına neden olabilir.

Hiçbir ülke dünya savaşı çıksa bile 1.800 tane nükleer füzeyi ateşlemeyecektir. Ancak iki ülke arasında kritik bir çatışma olursa bu kadar fazla nükleer füzenin fırlatılması da olasıdır.

Dünyayı birkaç kez yok edebilecek füze var

Nükleer Füzeler Dünyayı Yok Edebilir Mi?

Bilim adamlarına göre bugün dünyayı en az 3 kez yeniden yok edebilecek nükleer füze var. 5.000’den fazla füze ABD’de 5.000’den fazla füze Sovyetler Birliği bugünün adıyla Rusya’da aktif olarak tutuluyor. Savaş alarmlarının her an çalmasının mümkün olduğu bu 2 ülke arasına girebilecek hiçbir güçte bulunmuyor.

ABD’nin olası bir savaş çıkarma isteği olması durumunda bu hangi ülkeye olursa olsun başka bir ülke ABD’yi durdurabilecek stratejik bir güce sahip değil. Rusya’yı durdurmakta bu konuda mümkün olmadığı için iki güç gerekirse ellerindeki tüm nükleer füzeleri ateşleyebilir ve dünyada insan yaşamına yüzyıllar sonra son verebilirler ve bunu direkt değil dolaylı olarak dinozorların yaşadığı bir olaya benzer olarak insanoğluna yaşatabilirler.

Nükleer savaş geri döndürülemez

Nükleer Füzeler Dünyayı Yok Edebilir Mi?

Nükleer füzeler ateşlendikten sonra havada patlatılsa bile etkisi inanılmaz büyük olacaktır ve havada patlatılmasının insanlık açısından daha da büyük etkileri olabilir. Bu sebeple olası savaşlarda ilk olarak değil son caydırıcı seçenek olarak gerekirse bir tarafın geri adım atması için nükleer füzeler ateşlenir. Tarihte sadece birkaç kez ateşlenen nükleer bombaların etkisi insanoğlu ve gezegenler için ölümcüldür.