İnsanlık yüzyıllardır yaşadığı Dünya’da ne veya nelerin Dünya’yı yok edebileceğini merakla soruyor. İnsanlar yüzyıllardır yaşadıkları kendilerine uygun olan bu gezegende bir gün yaşamın bitecek olduğunu ve yeryüzünden silinecek olduğunu da bir taraftan tahmin ederken kısa zamanda mı, yoksa uzun zamanda mı yok olacak olduğumuza hiçbir zaman için yanıt veremedik ve veremeyeceğiz.

İnsanlar yok olma sınırına gelene kadar neden dolayı yok olacaklarını veya Dünya’nın neden dolayı yok olabilecek olduğunu merak edecekler ancak bu konuda Dünya yok olduktan sonra göremeyeceğimiz için her zaman bu konuda soru işaretlerine sahip olacaklar.

İnsanlık yolmadan Dünya yok olabileceği gibi insanlığın sonunun Dünya’nın yok olması ile beraber olabileceği tahmin ediliyor.Dünya’yı Yok Edebilecek Olaylar

Dünya’yı yok edebilecek birçok tehdit var; Bunların en başında insanların yarattığı kimyasal kirlilik ve iklim değişikliği görülse de bunların bir şekilde düzeltilmesine mümkün gözüyle bakılıyor.

Dr. Bostrom bu konuda insanların Dünya’ya verdikleri zararı düzeltebilecek olduklarını ve hem insan ırkını, hem yaşanan bu gezegenin korunmasını sağlayabilecek olduklarını düşünüyor. Yine gezegeni yok edebilecek birçok farklı sebep var.Dünya’yı Yok Edebilecek Olaylar

Astroidler

Astroidlerin Dünya’ya çarparak yok etmesi en büyük öngörüler arasında her zaman ilk sıralarda yer aldı ve alacak. Bir büyük astroid çarptığı zaman yaratacak olduğu etki binlerce nükleer bombaya eşit olabilir ve hem insanlık, hem de Dünya bir şekilde yok olabilir. Yine de bu tür bir olay durumunda gezegenin parçalanmayabileceği ancak büyük hasar alarak bir daha yaşanmaz yer haline gelebilecek olduğu tahmin ediliyor.

Astroid çarpması halinde ne kadar büyük ve hızla çarpacak olduğuna bağlı olarak Dünya’yı ortadan ikiye ayırabilecek olduğu ancak yine de Dünya’nın bir süre sonra bir bütün haline gelebileceği tahmin ediliyor.

Nükleer saldırılar

Nükleer saldırıların yine Dünya’da büyük iklim değişikliklerine sebep olarak gezegeni binlerce yıllar yaşanmaz bir yer haline getirip ”kuru” bir yer haline getirebilecek olduğu öngörülüyor. Kısa vadede yapılan çalışmalar nükleer füzelerin bir anda ateşlenmesi ve yüzlerce nükleer füzenin fırlatılmasını takiben büyük bir kriz yaşanabilecek olduğunu ve Dünya’nın uzun yıllar boyunca yaşanmaz bir yer olmasına sebep olabileceğini gösteriyor.

Uzaylılar

Yine en büyük teorilerden birisi ise uzaylıların Dünya ve insanları tamamen yok edebilecek olduğu iddia edilmekte.

Bilimsel çalışmalar

Bilimsel çalışmaların Dünya’da büyük problemlere sebep olarak dengenin yok olmasına ve bundan sonra hem insanların, hem de diğer canlıların yaşamasını engelleyerek Dünya’nın bir daha yaşanamaz bir gezegen haline gelmesine sebep olabilecek olduğu belirtiliyor.

 

https://www.instagram.com/p/B6BYKuJn7fQ/