Sosyal medya çıktığı günden bugüne kadar binlerce kişiyi zengin etti ve bugün hala insanları zengin etmeye ve onlara kazanç getirmeye devam ediyor. Sosyal medya platformlarının sayısının gün geçtikçe daha fazla artmasına rağmen daha çok sayıda insan Facebook ve benzer mevcut popüler sosyal medya platformlarını kullanmayı sürdürüyorlar. Sosyal medyadan para kazanmak için ne yapmak gerekir? Sosyal medyadan nasıl para kazanabilirim? Diye düşünenlerin hepsi sosyal medya fenomeni olarak bunu yapabileceklerini umar. Fenomen olmak için neye ihtiyaç var? Eğer bu yazıya aramalardan geldiyseniz zaten bu konuda biraz olsun bilginiz var demektir ve sosyal medya fenomeni nasıl olunur? Sorusuna daha önce belki bin kez bile arama yapmış olabilirsiniz.

Sıkıcı olmayın

Bir sosyal medya fenomeni kolay yetişmiyor: Fenomen olmak için şartlar

Sosyal medya fenomeni olmanın yazılı olmayan kurallarına ilk sıradan giriş yaptı bu. Sosyal medya fenomenlerinin hepsine kısaca bakarsak onların hep eğlence içerikli ve olmaması gereken hareketleri yaptıkları yayınlarla gündeme geldikleri ve zaman zaman muhabiri döverek, zaman zaman başkalarını korkutarak ve zaman zaman meydanda gereksiz yere bağırıp dikkat çekerek bunları yaptıkları görülür. Hayat hikayesini anlatan birisini başka insanlar neden dinlesin ve içini sıksın ki? Sanal bir gülen yüz bekleyen milyonlarca insan daha eğlenceli içerikler üreten sosyal medya fenomenlerini tercih eder ve bu kişileri tercih ederken beraberinde daha absürt videolar üretilmesi birçok insanın dikkatini çeker.

Normal olmayın

Bir sosyal medya fenomeni kolay yetişmiyor: Fenomen olmak için şartlar

Normal olan bir sosyal medya fenomeni bir yere kadar insanların dikkatini çekebilir. Ama normalden farklı olanlar daha fazla dikkat çeker. Mesela cinsiyet değiştirmiş olan sosyal medya fenomenleri kısa süre içerisinde daha fazla dikkat çekebilirler çünkü insanlar onu daha fazla merak eder. Veya farklı olarak bir kişi sürekli olarak birilerine şaka yapıyor ve bunu kurgu olarak bile yapıyor ise videoda bunu belli etmiyor ise insanlar onun bu hareketinden daha çok hoşlanır ve daha fazla onu takip etmeye devam ederler ve bu da fenomen olmanın en önemli yazılı olmayan maddeleri arasından ilk 2. sırada yerini alır.

Tip önemli ama daha önemlisi var…

Bir sosyal medya fenomeni kolay yetişmiyor: Fenomen olmak için şartlar

Çakma bir Gucci kıyafet ile 3 kez video çekmek daha fazla dikkat çekerken orijinal olan pazardan alınmış bir kıyafet dikkat çekmeyebilir. Takipçi kitlesi özellikle moda dünyasından olacaksa bu çok daha fazla önemli bir maddedir ki özellikle kendine bakımlı olarak video kamerasının karşısına geçenler buna çok dikkat ederek kısa sürede parlayan bir yıldız olmaya aday adayı olabilirler. Bakın aday demedik, aday adayı…

Siyasetten, gündemde yaşanan olaylardan uzak durun

Bir sosyal medya fenomeni kolay yetişmiyor: Fenomen olmak için şartlar

Gündemde olan konulara değinseniz bile bu konuda kendi yorumunuzun çok absürt olmamasına dikkat etmelisiniz. Sosyal medyada 1 kez tepki çekmek bazen çok daha fazla tanıtımınızı yapmanızı sağlasa da ilk etapta bu konuda çok fazla konuşmamak gerekir. Fenomen olunca ise tam tersi olabilir, ne kadar absürt hareket o kadar takipçi getirebilir.

Yaş kitlesini iyi seçmek

Bir sosyal medya fenomeni kolay yetişmiyor: Fenomen olmak için şartlar

Daha genç yaş grubuna veya daha yaşlı yaş grubuna yönünü çevirenler bu yaş grubunun dikkatini çekmek zorunda. Aksi durumda istediklerini bulamayabilirler ve bu da beraberinde fenomen olmamak ile sonuçlanabilir. Ne olursanız olun fenomen olacaksanız asla kendiniz olamayacağınızı ve kendiniz olursanız fenomen olamayacağınızı bilin. Bu da bizden size bir öneri olsun 🙂
Kategori: